عیب یابی آبگرمکن لورچ و بررسی علل خرابی آبگرمکن لورچ

عیب یابی آبگرمکن لورچ

عیب یابی آبگرمکن لورچ که یکی از متداول‌ترین و برگزیده‌ترین مارک‌های آبگرمکن ایرانی می‌باشد امری است که باید با آگاهی بررسی شود. این آبگرمکن هم ممکن است به دلایل متعدد خراب شود و یا ناخودآگاه خاموش شود. به همین دلیل بررسی خرابی آبگرمکن لورچ برای تعمیر آن حائز اهمیت است. شماره متخصصین تعمیر آبگرمکن در استاده را مشاهده کنید:

در این صفحه به بررسی عیب‌های احتمالی این برند از آبگرمکن جهت تعمیرات می‌پردازیم.

دلایل خرابی آبگرمکن لورچ

بررسی علل خرابی آبگرمکن لورچ

عیب یابی آبگرمکن لورچ در موارد زیر برای حل مشکل مفید هستند:

 • نشتی آب
 • کم بودن شعله
 • مشکل در فشار آبگرمکن
 • ایجاد سر و صدا در لوله‌ها
 • مشکل در میزان سرد و گرم بودن آب

هرکدام از موارد ذکر شده در بالا نشان دهنده‌ی وجود خلل و مشکل در عملکرد آبگرمکن هستند که با عیب یابی صحیح و اقدام برای تعمیر آن، می‌توان مشکلات آن‌ را از بین برد. در زیر به برخی از این عیوب اشاره می‌کنیم.

1. ایجاد رسوب

معمولا گفته می‌شود که آبگرمکن‌های لورچ عملکرد مناسبی دارند و اگر به دقت از آن‌ها استفاده و چک شوند، این مشکل ایجاد نخواهد شد. اما به علت وجود املاح در آب این مشکل امری طبیعی است. برای عیب یابی آبگرمکن لورچ در مواردی که آب به خوبی گرم نمی‌شود، فشار آن مشکل دارد و یا سر و صدایی در لوله‌ها وجود دارد، می‌توان به وجود رسوب اشاره کرد.

 برای حل این مشکل اقدام به رسوب زدایی آبگرمکن از طریق تخلیه آب آبگرمکن و استفاده از مواد رسوب زدا کنید. به علاوه دقت و توجه در هنگام استفاده از آبگرمکن لورچ، از رسوب گرفتن آن بازداری کنید. همچنین دمای آب را خیلی زیاد نکنید و شعله را در حالت متعادل قرار دهید.

2. خراب بودن دیافراگم

برای بررسی خرابی آبگرمکن لورچ در مواردی که شعله کم است، آب سرد باعث خاموشی آبگرمکن می‌شود و یا هنگام استفاده از آب گرم، آبگرمکن شروع به کار نمی‌کند. در صورتیکه فشار آب مطلوب است، ناشی از خرابی دیافراگم است. در صورت مشاهده هرکدام از موارد ذکر شده میتوانید اقدام به تعویض این قطعه، که ممکن است به نظر سالم بیایید (از لحاظ ظاهری)،‌ نمایید.

3. دودکش نامناسب

در مواردی که با شعله کم آبگرمکن مواجه می‌شوید می‌توان به دودکشی نامناسب و مسدود بودن مسیر آن اشاره کرد. برای حل این مشکل از باز بودن مسیر دودکش و عدم خروج و ورود باد و باران به درون آن اطمینان حاصل نمایید.

4. تنظیم نبودن آبگرمکن

تنظیم نبودن و یا اشتباه تنظیم شدن آبگرمکن اختلالاتی را در عملکرد آن به دنبال دارد. برای عیب یابی آبگرمکن لورچ در مواردی که آبگرمکن به خوبی کار نمی‌کند،‌ می‌توان به تنظیم نبودن پیچ‌ها یا تنظیم نادرست آن‌ها اشاره کرد. برای حل این مشکل اقدام به تنظیم مجدد پیچ‌های آبگرمکن نمایید.

5. اختلال در شیر احتراق

در مواردی که آبگرمکن لورچ کار نمی‌کند یا تاخیر دارد، ناشی از نبود ساچمه یا تنظیم نادرست شیر احتراق است.

6. اختلال در اورینگ

گاهی ممکن است با نشتی آب مواجه شوید که این مشکل می‌تواند به علت وجود مشکل در اورینگ و خرابی آن باشد؛ بنابراین با تعویض آن این مشکل حل خواهد شد. البته نشتی آب علل دیگری نیز دارد مثل: وجود مشکل در دیافگرام و در جای نصب لوله‌ها.

7. مشکل در لوله کشی ساختمان

گاهی عملکرد نامناسب آبگرمکن ناشی از وجود مشکل در لوله کشی ساختمان است. برای عیب یابی هنگامی که آب گرم نمی‌شود می‌توان به لوله کشی نامناسب و غیر استاندارد ساختمان اشاره کرد که نیاز به مراجعه به متخصصین مربوط برای حل این مشکل دارد.

8. مشکل در شمعک آبگرمکن

از عوامل دیگر اثر گذار در گرم نبودن آب می‌توان به وجود مشکل در شمعک اشاره کرد. با عیب یابی آبگرمکن لورچ در صورت وجود مشکل در شمعک، و یافتن عوامل تاثیر گذار در وجود نقص در آن،‌ این مشکل قاب حل خواهد بود. برای مثال فشار نامناسب و پایین یکی از عوامل موثر است که با تنظیم کردن درست پیچ، این مشکل حل خواهد شد.

از موارد دیگر می‌توان به خرابی ترموکوپل، باز نبودن شیر(شیر پروانه‌ای)، خلل در واشر دیافگرام و وجود مشکل در شیر(شیر مغناطیسی) اشاره کرد. هم‌چنین ممکن است تنها برای حل این مشکل چک کردن شیر(شیر احتراق) و تنظیم مجدد آن کافی باشد.

علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن را اینجا مطالعه کنید و راهکارهای آن را اجرا کنید.

نکات دیگر

 • برای عملکرد بهتر آبگرمکن، بهتر است سالیانه آن را سرویس کنید.
 • اگر مبتدی هستید برای سرویس آبگرمکن از متخصصان کمک بگیرید.
 • عوض کردن صافی به طور سالیانه در بهبود عملکرد آبگرمکن موثر است.
 • هر ۲ سال یکبار بهتر است به جرم گیری آبگرمکن بپردازیم.
 • گاهی به علت قطع گاز مشعل آبگرمکن روشن نمی‌شود که بهتر است این مورد نیز چک شود. (در صورت وجود این مشکل با اداره گاز تماس بگیرید.)

سخن آخر

عیب یابی آبگرمکن لورچ و داشتن دانش کافی موجب می‌شود تا در صورت بروز مشکل و عملکرد نادرست آبگرمکن بتوانید با انجام کارهای ضروری و مناسب در این زمان‌ها در جهت رفع مشکلات پیش آمده، اقدام کنید، البته اگر مشکل رفع نشد و یا مبتدی هستید، به متخصصان مربوطه مراجعه کنید. هم‌چنین با سرویس منظم و مرتب آبگرمکن و توجه به نکات ایمنی، دوام آن را افزایش دهید.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. علیرضا گفت:

  سلام استاد.
  چرا آبگرمکن با فشار کم روشن نمیشه؟ حتما باید شیر را تا آخر باز کنیم تا روشن بشه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 2. کاظم گفت:

  سلام اگر آبگرمکن دیواری بعد از بستن شیر ته شعله داشته باشد علتش چیست

 3. محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید . آبگرم کن دیواری .. لورچ میباشد .وقتی آب گرم بسته است شعله روشن . است ووقتی آب گرم رابازمیکنم شعله کم است علت چیست جای ریگلاز گازندارد..ریگلاتورآب نیز نومیباشد ممنون ..

 4. ناشناس گفت:

  علت یاسین بودن شعله آب گرمکن لورچ چیه ….شعله خیل کم

  • مدیر محتوا استاده گفت:

   درود بر شما کاربر گرامی استاده
   یه مورد زیر می‌تواند دلیل پایین بودن شعله آبگرمکن باشد:
   1.رگلاتور گاز آشغال یا جرم گرفته است.
   2.رگلاتور تنظیم نیست.
   3.ورودی گاز پایین می‌باشد.

 5. ابوالفضل ص گفت:

  شمعک خاموش میشود واب گرم نمیشودر

 6. رعنایی گفت:

  سلام
  ابگرمکن رو شن میشود ولی اب گرم نمی شود دلیل چیست

 7. کاظم گفت:

  سلام. علت پایین بودن شعله آبگرمکن لورچ از چیه؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *