تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری و تعمیرات رگلاتور آبگرمکن بوتان

تعمیر رگلاتور آبگرمکن

شاید شما هم به مشکل تعمیر رگلاتور آبگرمکن برخورد کرده باشید. امروزه آبگرمکن‌های دیواری جایگزین بسیار عالی در مقابل آبگرمکن‌های قدیمی شده‌اند. نیاز روزانه اعضای خانواده در مصرف آب گرم اهمیت این دستگاه را برای تمام منازل آشکار کرده است. با توجه به عملکرد بالاتر آبگرمکن‌های دیواری، اما گاهی اوقات این دستگاه نیز با مشکلاتی مواجه شده و ممکن است آب گرم مورد نیاز را فراهم نکند. در این صورت لزوم تعمیر آبگرمکن در بخض رگلاتور برای رفع این مشکل دستگاه و گرم کردن آب مورد نیاز باید صورت گیرد.

در این صفحه از “خدمات آنلاین استاده” قصد داریم که به بیان مطالبی در رابطه با تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری بپردازیم و نکات لازمه را در خصوص برند معروف آبگرمکن ‌بوتان ذکر کنیم.

تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری 

تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری

تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری با توجه به مدل‌های مختلف دستگاه کاملا متفاوت می‌باشد. در واقع چون هر مدل آبگرمکن دیواری با برندهای مختلف موجود در بازار، دارای عملکرد و قطعات حساسی می‌باشند، بهتر است که در صورت بروز مشکل در دستگاه که به قطعه رگلاتور بر می‌گردد، از تعمیرکار و سرویس کاران مجرب برای رفع مشکل کمک بخواهید.

در واقع چون قطعه رگلاتور و تعمیرات رگلاتور آبگرمکن دیواری کاری حساس و دقیق می‌باشد، باید حتما نکات لازمه و موارد احتیاطی را رعایت و از فرد متخصصی راهنمایی بگیرید که متخصصین استاده در اسرع وقت شما را یاری می‌رسانند. اما اگر قصد دارید که خود به تعمیر رگلاتور آبگرمکن بپردازید، در ابتدای امر لازم است که با اجزای تشکیل دهنده آبگرمکن دیواری آشنا شوید.

 در آبگرمکن دو مدل رگلاتور گاز و رگلاتور آب تعبیه شده است. قطعه رگلاتور گاز وظیفه ورود گاز به دستگاه و تنظیم گرمای مشعل را دارد. اگر مشعل آبگرمکن دیواری روشن نشود و اختلالی در آن رخ داده باشد، معمولاً به خاطر خرابی رگلاتور گاز آبگرمکن می‌باشد.

در واقع چون رگلاتور گاز با توجه به فشار آب به تنظیم میزان شعله و حرارت لازمه می‌پردازد تا آب به دمای لازمه و مناسب خود برسد، اگر این قطعه خراب شود، آبگرمکن دیواری خاموش خواهد شد. مشکل دیگری که لزوم تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری را به همراه خواهد داشت، مصرف زیاد گاز خانگی و هزینه‌های سرسام‌آور آن است.

قطعه رگلاتور آب دستگاه نیز برای ثابت نگه داشتن خروجی آب و متناسب نگهداشتن فشار آب می‌باشد. این قطعه از چند بخش دیگر چون سوپاپ آب، شیر تنظیم کننده دما، شیر احتراق و غیره تشکیل شده است که هر نوع اختلال در یک قطعه کوچک باعث بروز مشکل در عملکرد کلی آبگرمکن ‌دیواری خواهد شد.

 اگر تنظیم آب ورودی و خروجی آبگرمکن و یا فشار آب گرم منزل، در حد مناسب و معمول خود نمی‌باشد، نیاز است که سریع‌تر به تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری منزل خود بپردازید تا مشکل پیش آمده در این قطعه مکانیکی آبگرمکن باعث ایجاد مشکل در سایر قطعات وابسته این دستگاه نشود.

 از این رو با توجه به عملکرد وحساسیت هر یک از این قطعات دستگاه، در صورت مشاهده نشانه‌های خرابی، باید انجام تعمیرات رگلاتور آبگرمکن دیواری را از طریق تعمیرکار مجرب انجام دهید.

شایع‌ترین مشکل که باعث اختلال در عملکرد آبگرمکن می‌شود و لزوم تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری را ایجاد خواهد کرد، مربوط به سختی آب و مشکلات رسوب در این دستگاه گرمایشی می‌باشد. در واقع چون میزان فشار آب با توجه به وظیفه رگلاتور باید به حداقل میزانی برسد که تغییرات درجه حرارتی در سیستم رخ دهد. در این صورت چنان چه مشکلات رسوب‌گرفتگی پکیج یا آبگرمکن‌های دیواری بالا باشد، مطمئنا عملکرد دستگاه را با اختلال مواجه خواهد کرد.

 تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری بوتان 

تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری بوتان

در صورتی که بوی تند و نامطبوع گاز را در منزل احساس کردید، احتمالاً این امر به خاطر وجود مشکل در سیستم انتقال گاز و خرابی قطعه رگلاتور گاز آبگرمکن می‌باشد. در این صورت اگر در رگلاتور گاز آبگرمکن حفره و روزنه‌ای مشاهده کردید، باید با تعمیرکار مجرب جهت تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری بوتان تماس بگیرید.

به دلیل تخصصی بودن عمل تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری بوتان بهتر است که قبل از بروز سایر مشکلات در این وسیله گرمایشی، انجام این گونه تعمیرات قطعات خاص آبگرمکن بوتان را از یک تعمیرکار خبره بخواهید تا عمل تعمیر و تعویض قطعات به درستی انجام گیرد.

چرا که اگر ایرادی در یکی از قطعات الکترونیکی آبگرمکن بوتان رخ دهد، چه قطعه ریز و کوچکی در کل عملکرد دستگاه باشد و چه قطعه حساس و بزرگ، باعث می‌شود که این دستگاه عملکرد اصلی خود را برای گرم کردن آب مصرفی بهداشتی منازل انجام ندهد و مشکلات دیگری رخ دهد.

 به همین دلیل اگر ایراد دستگاه مربوط به نوسان دمای آب و یا تنظیم نشدن دمای آب است، این مشکلات می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و صرفا  نمی‌توان با توجه به وظیفه رگلاتور در دستگاه به تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری بوتان پرداخت. گاهی اوقات نیز گرفتگی و رسوبات در فیلترهای آبگرمکن می‌تواند مشکل‌ساز شود.

آموزش تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری و مخزن

آبگرمکن این وسیله‌ی گرمایشی پرکاربرد، در مدل‌ها و انواع مختلفی تولید می‌شود و امروزه در تمام ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما امان از روزی که شیر آب گرم منزل را باز کنیم و ببینیم که آب سرد است یا فشار مناسبی ندارد. در این صورت در اولین قدم به سوی دفترچه‌ی آبگرمکن رفته تا اشکال را جستجو کنیم و سعی می‌کنیم از کارکرد قطعات آن سر در بیاوریم . یکی از این قطعات که ممکن است با مشکل مواجه شود رگلاتور آبگرمکن است که ما در این صفحه سعی داریم نحوه تعمیر آن را آموزش دهیم.

رگلاتور چیست؟

رگلاتور یک دستگاه مکانیکی است که برای تنظیم و اندازه‌گیری فشار درون لوله‌های گاز به کار می‌رود و فشار گاز خروجی از یک مخزن را مدیریت می‌کند. فشار گاز در مخازن بسیار بالا است به همین دلیل باید ابزاری در بین خطوط لوله‌های گاز تعبیه شود که این فشار را کنترل کرده و آن را به حد مجاز برساند.

اجزای مختلف رگلاتور

بدنه: بدنه‌ی رگلاتور از دو جنس متفاوت تهیه می‌شود یا برنجی هستند و یا از جنس استیل. درصورتی‌که گاز موجود در مخزن خاصیت خورندگی و اسیدی داشته باشد بهتر است از نوع استیل استفاده کرد.

دسته‌ی کنترل: که به ما این امکان را می‌دهد فشار گاز خروجی مورد نظرمان را تنظیم کنیم.

دیافراگم: یک پوسته‌ی پلاستیکی یا فلزی منعطف است که درصورتی‌که فشار گاز خروجی از مخزن بیش از حد مجاز باشد مسیر گاز را مسدود می‌کند تا آن را به حد مجاز برساند.

فنر: این قطعه بین دسته‌ی کنترل و دیافراگم قرار دارد. به کمک ضریب فشردگی فنر می‌توانیم فشار ورودی و خروجی را اندازه‌گیری کنیم.

ولو:  کاربر با چرخاندن دسته‌ی کنترل موقعیت دیافراگرام و ولو فشارشکن را تغییر می‌دهد و این‌گونه فشار گاز خروجی کم یا زیاد می‌شود.

محل ورود گاز: درواقع همان قسمتی از لوله‌ی گاز است که به مخزن گاز متصل می‌شود.

محل خروج گاز: این قسمت روبروی محل ورود گاز قرار دارد و در حقیقت هنگامی که از فشار گاز کاسته شد از محل خروج بیرون می‌آید.

رگلاتور آبگرمکن دیواری

در آبگرمکن های دیواری دو مدل رگلاتور آب و گاز موجود است که نشانه‌های بدی که در عملکرد آبگرمکن می‌بینیم به ما نشان خواهد داد که مشکل از کدام نوع رگلاتور است. در مطلب زیر به چگونگی تعمیر هر دو رگولاتور اشاره می‌کنیم.

آموزش تعمیر رگلاتور آب آبگرمکن

آموزش تعمیر رگلاتور آب آبگرمکن

برای تعمیر این قطعه مراحل زیر را انجام دهید:

 1. آب ورودی به رگلاتور آب را ببندید (شیر آب سرد ورودی آب گرمکن).
 2. مهره برنجی ورودی آب سرد به رگلاتور را باز کنید.
 3. مهره برنجی که به لوله ورودی به مبدل وصل است را باز کنید..
 4. لوله مسی را از آن جدا کنید.
 5. دو پیچ در سمت دیگر رگلاتور را شل کنید تا بتوانید آن را خارج کنید.
 6. برای شیر احتراق آهسته از اورینگ جدید استفاده کنید.
 7. ابتدا پیچ دسته‌ی تنظیم دما را باز می‌کنیم، سپس یک پیچ‌ گوشتی دو سو برداشته و شیپوره را از محل خود بیرون می‌آوریم.
 8. بعد از آن به‌وسیله‌ی یک آچار فرانسه درپوش ساقه‌ی سوپاپ را باز کرده و پس از آن سوپاپ و فنر را از آن خارج می‌کنیم.
 9. بعد از آن توسط یک پیچ گوشتی چهار سو پیچ‌های پشت قاب برنجی را باز می‌کنیم. تعداد این پیچ‌ها پنج تاست.
 10. قاب را از بدنه‌ی اصلی رگلاتور جدا می‌کنیم و پیچ‌هایی که در مرحله‌ی قبل شل شده بودند را جدا می‌کنیم و بعد دیافراگم را جدا می‌کنیم و شیر احتراق را خیلی آرام درآورده و به گوشه‌ای می‌گذاریم.
 11. سپس دیسک را درمی‌آوریم و با یک پیچ گوشتی دو سو مغزی قاب را باز می‌کنیم و بعد با یک پیچ گوشتی ساعتی قسمت بالای مغزی را در می‌آوریم.
 12. در همان قسمت اورینگ سیلیکونی را خارج می‌کنیم.
 13. در اینجا باید ببینیم که آیا رسوب درون آبگرمکن وجود دارد یا نه، اگر رگلاتور رسوب گرفته بود با استفاده از اسید شستشو می‌دهیم.
 14. در آخر تمام مراحلی که برای باز کردن رگلاتور انجام دادیم را به‌طور معکوس طی می‌کنیم. هنگام مونتاژ کردن قطعات رگلاتور بسیار باید با احتیاط عمل کرد تا هیچ‌کدام از قطعات آسیبی نبینند.

آموزش تعمیر رگلاتور گاز آبگرمکن

دست‌کاری شیر گاز رگلاتور بسیار خطرناک است و بهتر است از سرویس کاران مجاز و ماهر در این زمینه کمک بگیریم. پیش از تعمیر آن به چند نکته‌ی مهم باید توجه کرد:

مثلاً قبل از انجام هر کاری مطمئن شویم که درپوش شیر مغناطیسی کاملاً محکم است.در حقیقت وظیفه‌ی این شیر بستن مسیر گاز است.

بعد از تعمیر رگلاتور گاز و نصب مجدد آن حتماً بعد از بستن skd ، شمعک را روشن کنید تا از عملکرد درست ترموکوپل خیالمان راحت باشد.

بعد از نصب skd   ، مجاری گاز مثل مهره پیلوت و الیو گاز تست شود.

تعویض رگلاتور آبگرمکن مخزنی

در آبگرمکن‌های مخزنی در صورتی که ترموستات آن از کار افتاده بود و یا شعله به صورت اتومات قطع نمی‌شد، احتمالا باید رگلاتور آن را تعویض کرد. برای انجام این کار باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ورودی‌ها به آبگرمکن را ببینید (آب و گاز)
 • هر گونه اتصالی به قطعه رگلاتور باید باز شود تا بتوان آن را خارج کرد. این قطعات شامل ترموکوپل،‌ مشعل آبگرمکن،‌‌ شلنگ‌های چسبیده به آن و لوله‌ها است.
 • رگلاتور را با استفاده از ابزار مناسبی مانند انبر و در خلاف جهت عقربه‌ها جدا کنید.

کلام پایانی

در پایان باید خاطرنشان کرد که با توجه به اینکه آبگرمکن یک وسیله‌ی گرمایشی تقریباً پیچیده است و تعمیرات تخصصی آن نیازمند کسب مهارت لازم است، بهتر است حل مشکلات پیش‌آمده برای آبگرمکن را به دست افراد متخصص سپرد تا خاطرمان از بابت ایمنی بالای آن ، عدم امکان آتش‌سوزی ویا گازگرفتگی کاملاً آسوده باشد.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. مجید گفت:

  دوستان عزیزباید این نکته خیلی مد نظر باشد که با توجه به اینک این سیستم با گاز سرو کار دارد وایمنی باید کاملا رعایت شود این مطالب برای آشنای بسیار مفید است ولی برای تعمیرات وحفظ ایمنی بهتر استکه تعمیر کاران خبره کارشناس تعمیرات سیستم را انجام دهند با تشکر ازشما

 2. حسین گفت:

  من یه ابگرمگن دیواری بوتان مدل ۳۱۱۵ دارم .وقتی ابگرم رو باز میکنم از بغل میله دیافراگم اب چکه میکنه ، رگولاتور اب رو باز کردم ظاهرا دیافراگم سالمه و پاره نشده .شما میدونی چاره چیه؟ضمنا …

 3. بحرینی گفت:

  سلام خیلی مفید برای من ممنونم از وقتی که گذاشتید

 4. مهدی صفائیان گفت:

  با سلام و خسته نباشید …ی سوال تخصصی در مورد ریگلاتور آبگرمکن دیواری بوتان مدل ۳۲۱۵ و مشابه دارم… خیلی خیلی ممنون میشم از دوستان راهنمایی کنند…به شدت با مشکل روبرو شدم….اگر لطف کنید پیام بدین بنده خدمتتون تماس میگیرم

 5. ناشناس گفت:

  سیستم گاز کارخطرناکیه، من شخصا نمیام برای یه هزینه ای جون خودم وخانواده ام رو به خطر بیندازم. حادثه یه لحظه اتفاق میفته، حامد هستم ازتهران

  • یک مخاطب گفت:

   توضیحات اصلا کامل و مفید نیست بدتر فکر گمراه میشه بارها سوال چیزی دیگه هست جواب شما چیزی دیگه چون عادت کردیم متقاضی یا مشتری را فقط به چشم پول ببینیم همین کار را خراب میکنه

 6. البوشوکه گفت:

  بلاخره توضیحاتی که دادین آدمو متوجه میکنه عیب کجاست چه قطعه ای بایدبخره یاتعمیر کنه وسرش کلاه نره انصاف نیست انتقاد نامنصفانه کرد من راضی بودم
  نظر بقیه هم محترم
  ممنون زحمت کشیدین

 7. ناشناس گفت:

  معمولا تعمییر کاران اهمیتی به تعمییرات اساسی وکار مردم نمیدهند اذیت وازارشان زیاد در نهایت هم میگند برو یکی نو بخر خیالت را را راحت کن مقالات شما برای ما مفیدندممنون

  • هادی هاشمی ( برقکار ) گفت:

   سلام
   به نظرم این درست نیست که همرو با یک چشم نباید نگاه کرد.
   منم قبول دارم که دربرخی موارد متخصصین بدقولی می کنند کار خوب انجام نمیدند و… ولی همه اینجوری نیستند
   توی هر کاری آدم های خوب و بد هستند

  • admin گفت:

   سلام
   امیدوارم هم شما سلامت باشید هم تمام متخصصان زحمت کش
   متاسفانه در برخی موارد در زندگی هممون پیش اومده که در استفاده از خدمتی اذیت شده باشیم.
   سیاست مجموعه‌هایی مثل استاده هم معرفی متخصصین با تجربه و تایید شده به شما عزیزان است تا دیگرن نگران مواردی که فرمودید نباشه.
   در کنار معرفی متخصصین تلاش برای آموزش‌های خدماتی و نظافتی هم صورت خواهد گرفت

  • ناشناس گفت:

   100درصد موافقم

 8. ناشناس گفت:

  این چیه دیگه مثلا قراربود که اموزش بدیدمیترسید درامدخودتون بیاد پایین بدبختی ما که بی سواد موندیم اینه

  • admin گفت:

   سلام
   دوست عزیز ممنون که نظر گذاشتید
   متاسف هم هستیم که مطلب براتون مفید نبوده. ولی این مطلب جنبه معرفی خدمت داشته و نه آموزش تعمیر رگلاتور آبگرمکن
   ولی به احترام شما همکاران بنده اطلاعات مفید و آموزشی به این صفحه اضافه خواهند کرد

 9. ناشناس گفت:

  مفید نبود

  • عسل گفت:

   سیاست سایتتون اگر معرفیه سر مقاله بنویسد ن اینکه بیام تا اخرش بخونیم تازه تو پیام ها بدونیم اموزشی نیست معرفیه

   • تیم پشتیبان استاده گفت:

    سلام
    پوزش میخوایم که این سوء تفاهم برای شما ایجاد شده.
    تیم محتوا استاده درحال تولید مقاله آموزشی جامعی است که آموزش‌های لازم در زمینه تعمیر رگلاتور را به شما عزیزان آموزش دهد.
    لینک این آموزش در ابتدای این صفحه قرار خواهد گرفت

    • عباس گفت:

     سلام تو سر مقاله نوشتید تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری ولی هیچ چیز نگفتید لااقل دروغ نگید تو سر مقاله بنویسید تبلیغ دروغگو

 10. ناشناس گفت:

  همش تبلیغ این بود که بدید تعمیر کار درست کنه.

  • admin گفت:

   سلام
   ممنون از نظری که گذاشتید و وقتی که برای خوندن این مقاله صرف کردید.
   سیاست سایت استاده آموزش نیست، فقط تلاش می کنیم نکاتی در زمینه تعمیرات ارائه دهیم که اگر دوستانی مثل شما نیاز داشتند تعمیرات انجام دهند، به برخی نکات مهم واقف باشند

   • پارس خزر گفت:

    مثلا نوشتین اموزش دادن تعمیررگلاتور ولی چیزی دیگه گفتین اصلا دوروغ نگین روزشما شب نمیشه

    • تیم پشتیبان استاده گفت:

     سلام
     دوست عزیز ما پوزش میخوایم که سوء تفاهم ایجاد شده برای شما.
     ولی ما در این صفحه هیچ جا اشاره ای به آموزش نکرده ایم و فقط جهت معرفی سرویس کار از طرف استاده به شما عزیزان این صفحه ایجاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *