علت نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی چیست؟

شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی

شیر اطمینان یکی از قسمت‌های مهم در آبگرمکن مخزنی است که وظیفه تامین امنیت دستگاه و کاربر را بر عهده دارد. این شیر برای جلوگیری از قرار گرفتن قسمت‌های مختلف آبگرمکن مانند لوله‌ها، مخازن و شیرآلات تحت فشار بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین حتی یک نقص کوچک در این شیر می‌تواند منجر به ایجاد خسارات مالی و حتی جانی شود. در این صفحه قصد داریم به بررسی علت نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی پرداخته و راه‌هایی را برای رفع این ایراد ارائه دهیم.

دلایل نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی

هر مخزنی که تحت فشار قرار داشته باشد، باید با استفاده از یک شیر اطمینان محافظت شود. این شیر وظیفه دارد که در صورت عدم تعادل در فشار، به‌سرعت وارد عمل شده و با تخلیه فشار اضافه، دستگاه را از خطر انفجار نجات دهد. این شیرها وظیفه حفظ امنیت آبگرمکن را با استفاده از آزاد کردن مقداری از سیال انجام می‌دهند. وظیفه تشخیص حد نهایی فشار در شیر اطمینان به عهده یک فنر واگذار شده است. این فنر دارای یک آستانه تحمل است که به محض رسیدن به آن به سرعت باز شده و برای کاهش فشار سیال اضافه را خارج خواهد کرد. واضح است که در طول زمان، فرسوده شدن قطعات و فشار کاری بالا منجر به نشتی شیر اطمینان در آبگرمکن مخزنی خواهد شد و باید جهت تعمیر آبگرمکن زمینی خود اقدام کنید.

افزایش فشار، اصلی‌ترین علت نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی

در زمانی که آبگرمکن مخزنی دمای آب را بیش از حد بالا می‌برد، فشار ایجاد شده و اثر این افزایش دما منجر به چکه کردن شیر اطمینان می‌شود. به عبارت بهتر فنری که برای کاهش فشار و خروج سیال در شیر اطمینان قرار داده شده است تا حد مشخصی می‌تواند فشار را تحمل کند. اگر افزایش فشار به حدی باشد که از آستانه تحمل فشار فنر خارج باشد، خاصیت کشسانی فنر از بین رفته و در نتیجه سیال به جای خروج از مسیر درست خود، باعث ایجاد نشتی در شیر اطمینان می‌شود.

آب‌بندی شیر اطمینان باید به درستی انجام شود

اگر می‌خواهید شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی که در خانه خود استفاده می‌کنید تا مدت‌ها دچار نشتی نشود، باید نصب آن را به یک متخصص بسپارید. شیر اطمینان باید فشار زیادی را تحمل کند، در نتیجه اگر به درستی آب‌بندی نشده باشد خیلی زود دچار فرسودگی شده و چکه می‌کند. به علاوه دمای زیاد آب نیز ممکن است منجر به ذوب شدن واشرهایی شود که برای آب‌بندی شیر اطمینان به کار رفته‌اند. در اثر این افزایش دما واشرها پاره شده و خاصیت خود را از دست می‌دهند. در نتیجه شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی چکه کرده و نشتی می‌دهد. در کنار این‌ها شل بودن قطعات اتصال شیر اطمینان و آبگرمکن مخزنی نیز می‌تواند باعث ایجاد نشتی در شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی شود.

وارد شدن ضربه، یکی دیگر از دلایل نشتی

شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی نیز مانند هر وسیله دیگری باید در برابر ضربه محافظت شود. از آنجا که مکانیزم اصلی این شیر بر عهده یک فنر است، وارد شدن هر گونه ضربه‌ای می‌تواند منجر به سوراخ شدن این شیر و در نتیجه ایجاد نشتی شود. اما این ضربه لزوما به معنای ایجاد ضربه از خارج یا توسط جسم خارجی نیست. گاهی اوقات شوک‌های گرمایی که در آبگرمکن مخزنی اتفاق میافتد می‌تواند منجر به ایجاد ضربه‌های غیرمنتظره در شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی و در نتیجه نشتی آن شود.

فرسودگی قطعات، رایج‌ترین دلیل نشتی شیر اطمینان

شیر اطمینان نیز مانند هر وسیله دیگری طول عمری دارد که پس از طی این مدت باید مجددا سرویس یا تعویض شود. با این حال متاسفانه بیشتر مردم در کشور ما سرویس و نگهداری آبگرمکن را تا زمان تخریب کامل قطعات به تعویق می‌اندازند. همین موضوع باعث می‌شود که هزینه تمام شده تعویض قطعات بیشتر شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود که آبگرمکن مخزنی خود را به طور منظم سرویس کرده و از صحت عملکرد قطعات آن اطمینان حاصل کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که شیر اطمینان از حیاتی‌ترین اعضای یک آبگرمکن مخزنی است که خرابی آن می‌تواند منجر به ایجاد خسارات جبران‌ناپذیری شود.

سخن پایانی

نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی علاوه بر اینکه نشانه‌هایی عینی دارد، باعث افت فشار در آبگرمکن می‌شود. البته این افت فشار زمانی اتفاق میافتد که شیر اطمینان به ته خط رسیده و سوراخ شده باشد. اما در بسیاری از موارد تعویض واشر و یا اصلاح آب‌بندی قطعات آبگرمکن مخزنی می‌تواند این ایراد را برطرف کند. از آنجا که شیر اطمینان یکی از عناصر اصلی در تامین امنیت آبگرمکن مخزنی است، توصیه می‌شود که نصب و آب‌بندی این قطعه را به یک متخصص بسپارید.

به علاوه در صورت بروز نشتی در این شیر بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید. به عبارت دیگر بهتر می‌توانید با بازرسی دوره‌ای صحت عملکرد قسمت‌های مختلف آبگرمکن مخزنی، از درست بودن آن اطمینان حاصل کرده و جلوی خسارات احتمالی آینده را بگیرید.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. ناشناس گفت:

  سلام اگه شیر تخلیه را باز کنیم کلا پلمپ کنیم اشکال داره

 2. حمید گفت:

  سلام مشکل کجا بود ، حل شد / ماهم این مشکل را داریم / چکار کنیم؟؟؟

 3. حسن گفت:

  باسلام آبگرمکن مخزنی ۵۰لیتری سوزان تازه خریدم درجه را شماره ۴گذاشتیم بچه ها حمام میکن میگن بعداز ۵دقیقه آب سرد میاد وقابل حمام کردن نیست درهمان حال میبینم کاملا آبگرمکن خوب میسوزد ولی چراگرم نمیکند شیراطمینان بعدازمدتی که به درجه ۶۰رسید کمی ردکرد شیراطمینان مقداری آب سرریزمیکندوبعداز مدتی نیاز به آبگرم باشد ومخزن خالی کند دوباره گرما به ۶۰به بالاتررسید سرریز میکند این راچندین بارتکرار میکند آیاآبگرمکن درست کارمیکند ایرادی دارد خواهشن جواب دهید ممنون.

 4. استاد کار فدیمب گفت:

  علت نشتی شیر اطمینان غیر استاندارد بودن ان است کم کردن جیوه داخل لوله شیر وضحیف بودن فنر بکار رفته است استاندار الکی است

 5. علی گفت:

  ممنون همه عیب های احتمالی را توضیح دادید به غیر از یک مورد نادر که برای من پیش اومده و هنوز علتش را نمیدونم ..اب گرمک برقی دیواری را تنظیم میکنم روی مثلا عد ۶۰ .دقیق هم داغ میشه ..از شیر اطمینان هم نشتی نداره حتی چند روز …اما به محظ باز کردن شیر اب گرم مصرفی از شیر اطمینان اب جاری میشه !!
  در مسیر ورودی اب شیر یک طرفه نگذاشتم فکر نکنم دلیلش اون باشه .

 6. مهدی گفت:

  سلام یه آبگرمکن مخزنی گازیه دارم که ازشیر اطمینان چکه میکنه شیر اطمینان عوض کردم بازم گفتن اونی که عوض کردی هم خرابه سومیو هم گذاشتم بازم همون آش وهمون کاسه است درجه رو ۳ میزارم کم چه میکنه رو ۴ میزارم شعلش خوبه ولی بازم چکه اش بیشتر میشه به هرکی میگم نمیدونن علتش چیه

  • ناشناس گفت:

   فشار آب خونتون شاید زیاد باشه

  • وحید گفت:

   سلام.یه ابگرمکن مخزنی گازی دارم موقعی که تو حالت شمع هستش آب نمیده ولی موقعی که میره تو حالت شعله که آبو گرم کنه از زیر مخزنش آب میده.

  • محمد گفت:

   شیراطمنان مشکل نداره 1_از زیر کلاهک تعدیل مقداری حرارت خارج شده وبه شیر اطمینان میخوره وباعث گرم شدن مضاعف شیر اطمینان میشه بین شیر اطمینان وکلاهک ی عایق حرارتی قرار داده بشه مانند پشم شیشه یا به ی مغزی روپیچ توپیچ نیم متر لوله آب جوش میدی ووصلش میکنی به بوشنی که شیر اطمینان وصل میشه وبعد شیر اطمینان رو به توپیچ روپیچ وصل میکنی

 7. محمد گفت:

  سلام ، آبگرمکن ما از اون قسمت شیر آب چکه میکنه ازش، میشه بگید مشکل از چیه

 8. ناشناس گفت:

  سلام ابگرم کن ماحتی وقتی خاموش هست یا یه کم روشنش می کنیم اب میدهد مشکل چیست ؟ ابگرمکن کهنه نیست.

 9. ناشناس گفت:

  سلام من بخار شکن آبگرمکن دیواری رو تازه تعویض کردم هنوز آب به ۶۰ درجه نرسیده قطره قطره از بخار شکن آب میچکه .متشکرم راهنمائیم بفرمایید

 10. داوود گفت:

  چرافشاراب گرم ماکمه لوله هاروجرمگیری کردم ابگرمکن دیواری جرمگیری شده

 11. سهیل گفت:

  سلام ابگرم کن مشکل از شیر بالا ایجاد شده اب میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.