شیر اطمینان یکی از قسمت‌های مهم در آبگرمکن مخزنی است که وظیفه تامین امنیت دستگاه و کاربر را بر عهده دارد. این شیر برای جلوگیری از قرار گرفتن قسمت‌های مختلف آبگرمکن مانند لوله‌ها، مخازن و شیرآلات تحت فشار بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین حتی یک نقص کوچک در این شیر می‌تواند منجر به ایجاد خسارات مالی و حتی جانی شود. در این صفحه قصد داریم به بررسی علت نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی پرداخته و راه‌هایی را برای رفع این ایراد ارائه دهیم.

دلایل نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی

هر مخزنی که تحت فشار قرار داشته باشد، باید با استفاده از یک شیر اطمینان محافظت شود. این شیر وظیفه دارد که در صورت عدم تعادل در فشار، به‌سرعت وارد عمل شده و با تخلیه فشار اضافه، دستگاه را از خطر انفجار نجات دهد. این شیرها وظیفه حفظ امنیت آبگرمکن را با استفاده از آزاد کردن مقداری از سیال انجام می‌دهند. وظیفه تشخیص حد نهایی فشار در شیر اطمینان به عهده یک فنر واگذار شده است. این فنر دارای یک آستانه تحمل است که به محض رسیدن به آن به سرعت باز شده و برای کاهش فشار سیال اضافه را خارج خواهد کرد. واضح است که در طول زمان، فرسوده شدن قطعات و فشار کاری بالا منجر به نشتی شیر اطمینان در آبگرمکن مخزنی خواهد شد و باید جهت تعمیر آبگرمکن زمینی خود اقدام کنید.

شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی

افزایش فشار، اصلی‌ترین علت نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی

در زمانی که آبگرمکن مخزنی دمای آب را بیش از حد بالا می‌برد، فشار ایجاد شده و اثر این افزایش دما منجر به چکه کردن شیر اطمینان می‌شود. به عبارت بهتر فنری که برای کاهش فشار و خروج سیال در شیر اطمینان قرار داده شده است تا حد مشخصی می‌تواند فشار را تحمل کند. اگر افزایش فشار به حدی باشد که از آستانه تحمل فشار فنر خارج باشد، خاصیت کشسانی فنر از بین رفته و در نتیجه سیال به جای خروج از مسیر درست خود، باعث ایجاد نشتی در شیر اطمینان می‌شود.

آب‌بندی شیر اطمینان باید به درستی انجام شود

اگر می‌خواهید شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی که در خانه خود استفاده می‌کنید تا مدت‌ها دچار نشتی نشود، باید نصب آن را به یک متخصص بسپارید. شیر اطمینان باید فشار زیادی را تحمل کند، در نتیجه اگر به درستی آب‌بندی نشده باشد خیلی زود دچار فرسودگی شده و چکه می‌کند. به علاوه دمای زیاد آب نیز ممکن است منجر به ذوب شدن واشرهایی شود که برای آب‌بندی شیر اطمینان به کار رفته‌اند. در اثر این افزایش دما واشرها پاره شده و خاصیت خود را از دست می‌دهند. در نتیجه شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی چکه کرده و نشتی می‌دهد. در کنار این‌ها شل بودن قطعات اتصال شیر اطمینان و آبگرمکن مخزنی نیز می‌تواند باعث ایجاد نشتی در شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی شود.

وارد شدن ضربه، یکی دیگر از دلایل نشتی

شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی نیز مانند هر وسیله دیگری باید در برابر ضربه محافظت شود. از آنجا که مکانیزم اصلی این شیر بر عهده یک فنر است، وارد شدن هر گونه ضربه‌ای می‌تواند منجر به سوراخ شدن این شیر و در نتیجه ایجاد نشتی شود. اما این ضربه لزوما به معنای ایجاد ضربه از خارج یا توسط جسم خارجی نیست. گاهی اوقات شوک‌های گرمایی که در آبگرمکن مخزنی اتفاق میافتد می‌تواند منجر به ایجاد ضربه‌های غیرمنتظره در شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی و در نتیجه نشتی آن شود.

فرسودگی قطعات، رایج‌ترین دلیل نشتی شیر اطمینان

شیر اطمینان نیز مانند هر وسیله دیگری طول عمری دارد که پس از طی این مدت باید مجددا سرویس یا تعویض شود. با این حال متاسفانه بیشتر مردم در کشور ما سرویس و نگهداری آبگرمکن را تا زمان تخریب کامل قطعات به تعویق می‌اندازند. همین موضوع باعث می‌شود که هزینه تمام شده تعویض قطعات بیشتر شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود که آبگرمکن مخزنی خود را به طور منظم سرویس کرده و از صحت عملکرد قطعات آن اطمینان حاصل کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که شیر اطمینان از حیاتی‌ترین اعضای یک آبگرمکن مخزنی است که خرابی آن می‌تواند منجر به ایجاد خسارات جبران‌ناپذیری شود.

سخن پایانی

نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی علاوه بر اینکه نشانه‌هایی عینی دارد، باعث افت فشار در آبگرمکن می‌شود. البته این افت فشار زمانی اتفاق میافتد که شیر اطمینان به ته خط رسیده و سوراخ شده باشد. اما در بسیاری از موارد تعویض واشر و یا اصلاح آب‌بندی قطعات آبگرمکن مخزنی می‌تواند این ایراد را برطرف کند. از آنجا که شیر اطمینان یکی از عناصر اصلی در تامین امنیت آبگرمکن مخزنی است، توصیه می‌شود که نصب و آب‌بندی این قطعه را به یک متخصص بسپارید.

به علاوه در صورت بروز نشتی در این شیر بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید. به عبارت دیگر بهتر می‌توانید با بازرسی دوره‌ای صحت عملکرد قسمت‌های مختلف آبگرمکن مخزنی، از درست بودن آن اطمینان حاصل کرده و جلوی خسارات احتمالی آینده را بگیرید.

طبقه بندی شده در