اگر از آبگرمکن استفاده می‌کنید امکان دارد مورد روشن نماندن شمعک آبگرمکن برایتان پیش آید. می‌دانید که آبگرمکن وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد و وقتی شمعک آن روشن نمی‌ماند آب هم گرم نمی‌شود و به نحوی می‌توان گفت که عملکرد آن مختل می‌شود. می‌توانید جهت تعمیرات آبگرمکن در استاده با شماره‌های موجود در بالا تماس بگیرید.

در ادامه با ما همراه باشید تا علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن را به شما توضیح دهیم.

علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن مخزنی

موارد زیادی برای روشن نماندن شمعک آبگرمکن مخزنی احتمال دارد که اگر شما علت خرابی را بدانید می‌توانید به برطرف کردن آن بپردازید در ادامه این موارد را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن مخزنی

البته قبل از پرداختن به توضیح درباره علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن مخزنی باید این نکته را متذکر شد که اگر با قطعات آبگرمکن آشنایی ندارید و از تعمیر آبگرمکن اطلاعی ندارید بهتر است تا از فرد متخصص در این حوزه کمک بگیرید تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کرده باشید.

۱- همیشه بهتر است اگر در انجام کاری تخصص ندارید کار را به فرد ماهر بسپارید به همین دلیل برای نصب آبگرمکن مخزنی هم باید از تعمیرکار آبگرمکن کمک بگیرید تا لوله کشی درست انجام شود و همچنین شیر آب سرد و گرم درست وصل شود تا آبگرمکن ناگهانی خاموش نشود و به مشکل برنخورد.

۲- اگر ترموکوپل آبگرمکن مخزنی با مشکل مواجه شود و خراب شود ممکن است باعث روشن نماندن شمعک آبگرمکن شود. زمانی که مشکل از ترموکوپل باشد وقتی از آب گرم استفاده کنید شعمک روشن نمی‌شود. می‌دانید که ترموکوپل قطعه‌ای است که در تمامی وسیله‌های گازسوز مانند آبگرمکن موجود است.

ترموکوپل آبگرمکن مخزنی
  • با دقت کردن به شکل ظاهری آن می‌توانید متوجه شوید که این قطعه خراب است یا خیر. باید بدانید که یک سر آن به بوبین وصل شده است و فلز بیرونی و درونی آن نیز با واشر از یکدیگر جدا شده‌اند.
  • اگر سر فلزی داخلی جدا شده باشد یعنی ترموکوپل آبگرمکن خراب شده است و باید آن را تعویض کرد. البته بهتر است قبل از انجام این کار سیم متصل به ترموکوپل را بررسی کنید و اگر مشکل از این قطعه بود آن را عوض کنید.
  • در صورتی که سیم سالم بود می‌توانید سر بوبین را ۲۰تا۳۰ ثانیه با فشار نگه دارید و پس از گرم کردن و حرارت دادن سر ترموکوپل آن را رها کنید. اگر پس از انجام این کار هسته به حالت اولیه خود برگشت ترموکوپل آبگرمکن درست است.

۳- بوبین یکی از قطعات مهم در آبگرمکن به حساب می‌‌آید زیرا مسئول درست کردن میدان مغناطیسی و عمل کردن ترموکوپل و در نهایت روشن شدن شمعک آبگرمکن است. اگر این قطعه خراب شود جریان گاز بسته و در نتیجه شمعک آبگرمکن کار نخواهد کرد. برای اینکه متوجه شوید که دلیل روشن نماندن شمعک آبگرمکن مخزنی اشکال در بوبین است یا خیر می‌توانید:

بوبین آبگرمکن
  • فندک را به سر ترموکوپل نزدیک کنید
  • سپس شیر گاز را دو دقیقه در حالت فشار نگه دارید
  • حال فندک را روشن کنید تا ترموکوپل گرم شود و بعد شیر گاز را رها کنید
  • اگر بعد از گذشت مدت زمان دو دقیقه که شما شیر گاز را با فشار نگه داشته بودید صدایی مانند ترق شنیدید یعنی بوبین درست کار می‌کند.
  • در غیر این صورت یعنی بوبین خراب شده است و باید آن را عوض کنید

از معمول‌ترین علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن مخزنی خرابی بوبین است زیرا پس از روشن شدن و رها کردن دکمه، شمعک آبگرمکن مخزنی خاموش می‌شود.

۴- همانند پکیج، آبگرمکن‌ها نیز نیاز به سرویس منظم دارند زیرا رسوبات موجود در آب و ناخالص بودن آب باعث رسوب گرفتن فیلترهای آبگرمکن می‌شوند و زمانی که این اتفاق افتاد باید رسوب گیری انجام دهید و بهتر است هر چند وقت یکبار این عمل را انجام دهید. علت نشتی شیر اطمینان آبگرمکن مخزنی چیست؟

۵- اگر واشر دیافراگم آبگرمکن مخزنی به طور درست وظیفه‌اش را انجام ندهد و عملکردش با مشکل مواجه شود احتمالا باعث روشن نماندن شمعک آبگرمکن می‌شود زیرا اگر بار داخل آبگرمکن کم شود شمعک نمی‌تواند شعله لازمه را به‌وجود آورد و ناگهان خاموش می‌شود.  برای جلوگیری از این اتفاق هم باید سرویس دوره‌ای آبگرمکن صورت بگیرد تا اگر واشر دیافراگم مشکلی دارد اقدام به حل کردن آن مشکل بکنند.

۶- اگر الکترود موجود در آبگرمکن رسوب بگیرد مانع رسیدن گاز به آبگرمکن می‌شود که در نتیجه شمعک ناگهان خاموش می‌شود و روشن نمی‌ماند.

۷- سنسور جوش قطعه‌ای کوچک است و اگر بسوزد شمعک آبگرمکن مخزنی روشن نخواهد ماند. اگر بعد از جدا کردن سیم‌های سنسور جوش، شمعک آبگرمکن روشن ماند به این معنی است که سنسور سوخته است و باید عوض شود.

۸- اگر سوراخ ریز نازل شمعک بر اثر آلودگی و غبار جرم گرفته باشد سبب می‌شود تا اندازه شعله شمعک و پیلوت کم شود. برای برطرف کردن گرفتگی پیلوت از میخ و سوزن استفاده نکنید زیرا این کار اشتباه است و سبب می‌شود تا پیلوت از کار بیفتد. همچنین سوراخ نازل پیلوت را بزرگ نکنید چون تا مبدل جرم نگیرد و ترموکوپل زود خراب نشود.

توجه داشته باشید که زمانی که نازل را تعویض می‌کنید دقت کنید که مسیرهای گاز پیلوت باز باشند ومهره‌های لوله‌ پیلوت را بیش از اندازه محکم نکنید. در پایان کار تعویض تست گاز را با کف صابون به عمل برسانید.

۹- قابلیتی که در آبگرمکن‌های بروز تعبیه شده است این است که برای نشان دادن و تشخیص سوختن گاز به طور صحیح سنسوری موجود است که با تشخیص دادن تهویه و عملکرد نادرست دودکش گاز را کامل قطع می‌کند. اگر آبگرمکن پس از ۳تا۴ دقیقه سوختن ناگهان کاملا خاموش شد (که امکان دارد به‌خاطر هشدار سنسور گاز آبگرمکن و به معنای تهویه هوای نامناسب و گرفتگی دودکش باشد) و تا مدت زمان چند دقیقه روشن نشد نشان‌دهنده وجود مشکل است و باید سنسور را تست کنید.

در صورت رو‌به‌رو شدن با این مشکل ابتدا خروجی‌های گاز آبگرمکن و دودکش را بررسی کنید و به هیچ وجه سنسور گاز را قطع نکنید.

۱۰- دودکش آبگرمکن باید در جایگاه و محل مناسب نصب شود تا از به وجود آمدن مشکل روشن نماندن شمعک و یا خاموش شدن آن جلوگیری شده باشد.

علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری

آبگرمکن نقش مهمی را به خصوص در فصل سرما برای خانه ایفا می‌کند که امکان دارد در اثر خرابی قطعات آبگرمکن دیواری با مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری روبه‌رو شوید که در ادامه علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری را شرح می‌دهیم.

۱- برای اصلی‌ترین موارد روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری می‌توان از آسیب و یا کثیف شدن ترموکوپل نام برد. هنگامی که متوجه شدید ترموکوپل آبگرمکن دیواری کثیف شده است می‌توانید با تمیز کردن نوک آن که در عکس ۱ نشان داده شده این مورد را برطرف کنید و اگر هم ترموکوپل خراب شده باشد باید آن را تعویض کنید.

روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری

۲- مورد دیگر امکان دارد مربوط به شل بودن انتهای ترموکوپل به شیر مغناطیسی باشد که شما برای حل این مشکل که در نهایت سبب روشن نماندن شمعک می‌شود می‌توانید با کمک آچار تخت شماره هشت، قسمت انتهایی نشان داده شده در عکس۲ را کمی محکم کنید و پس از آن کارکرد آبگرمکن را بررسی و تست کنید. در صورتی که مشکل حل نشد ترموکوپل را عوض کنید.

شل بودن انتهای ترموکوپل

جهت تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری توضیحات زیر را بخوانید:

در عکس۳ دو پیچ چهارسو در قسمت بالا نشان داده شده است و انتهای ترموکوپل به انتهای رگلاتور گاز وصل شده است که توسط آچار هست آن را باز کنید و پس از باز کردن پیچ‌ها باید ترموکوپل معیوب را خارج کنید و ترموکوپل نو و سالم را جایگذاری کنید و سپس آبگرمکن را تست کنید تا شمعک آن روشن شود و چندثانیه صبر کنید و سپس آب گرم را باز کنید.

جهت تعمیرات رگلاتور آبگرمکن می‌توانید روی این صفحه کایک کنید و همین حالا اقدام کنید.

تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری

البته امکان دارد مسائل دیگری هم برای رخ دادن مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری باشد که با علت‌های نام برده شده در قسمت بالا (علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن مخزنی) یکی باشد.

علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان

1- آبگرمکن دیواری بوتان پیلوت ثابت دارد و اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل در خاموشی شمعک آن کثیفی آن ناحیه و مسدود شدن لوله در قسمت ترموکوپل است که این مشکل با فندک برطرف می‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید با فندک آبگرمکن را روشن کنید.

2- اما اگر شمعک آبگرمکن دیواری بوتان روشن نمی‌ماند امکان دارد مشکل از بوبین آن باشد و یا بوبین سوخته باشد که باید آن را تعویض کرد.

3- اگر متوجه شدید که خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان و یا روشن نماندن آن از کارکرد ناصحیح تهویه آلاینده است در این مورد احتمال اینکه مشکل از خرابی سنسور باشد وجود دارد. باید ابتدا سنسور را از ناحیه خارج کنید که اگر آبگرمکن درست کار کرد سنسور بی مشکل است و باید دودکش را تعمیر کنید.

4- اگر دیافراگم مختل بشود و یا الکترود رسوب ببندد فشار گاز پایین می‌آید و شمعک شعله استاندارد را تولید نمی‌کند، در نتیجه ناگهان شمعک خاموش می‌شود. در این صورت باید اقدام به تعمیر و یا تعویض دیافراگم و همچنین رسوب زدایی الکترود کرد.

5- اخرین دلیل هم ممکن است جرم گرفتن نازل شمعک باشد و باید آن را تمیز کرد.

علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی

روشن نشدن شمعک بخاری گازی

1- علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی اشکال در ترموکوپل و یا بوبین است که به معنای نرسیدن گاز به آن است. اگر قسمت سری ترموکوپل دقیقا در شعله شمعک نباشد بارهای تولید شده نمی‌تواند هسته بوبین را نگه‌دارد که در نهایت گاز در بخاری وجود نخواهد داشت. برای برطرف کردن این مشکل باید شعله شمعک را به حالت اولیه بازگردانید. البته این یک کار تخصصی است و حتما از متخصص و تعمیرکار بخاری گازی کمک بگیرید.

2- همچنین امکان دارد که تنطیمات شعله درست نباشد که در این صورت اگر حداقل شعله روی بسیار کند قرار گرفته باشد یا بخاری گازی روشن نخواهد شد و یا اگر روشن شد، رفقط در حد جرقه کوچکی است و خواهد شد..

طبقه بندی شده در