علت صدا دادن سیفون توالت فرنگی چیست؟

صدا دادن سیفون توالت فرنگی

صدا دادن سیفون توالت فرنگی یکی از موارد آزاردهنده‌ای می‌باشد که ممکن است با آن مواجه شده باشید. به همین دلیل در این مقاله به علل صدا دادن سیفون توالت فرنگی میپردازیم و به راهکارهایی برای رفع آن اشاره خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که در صورت رفع نشدن صدا دادن سیفوت توالت فرنگی با راهکارهای زیر و یا ایجاد مشکلات بیشتر حتما از یک لوله کش معتبر تقاضای کمک کنید. استاده با معرفی بهترین مراکز لوله بازکنی این شرایط را فراهم آورده تا در اسرع وقت در محل شما حضور یابند و رفع مشکلات شما بپردازند.

علت صدا دادن سیفون توالت فرنگی

صدا دادن سیفون توالت فرنگی یک مشکل نسبتاً شایع است. این مربوط به شیر آب ورودی توالت شما است که به آن “شیر پر کردن” نیز می‌گویند. با گذشت زمان، رسوبات آب سخت یا ذرات رسوبی می‌توانند در دریچه قرار بگیرند و تا حدی جریان آب در مخزن را مسدود کنند. این باعث افزایش فشار آب در شیر می‌شود، که به نوبه خود باعث جریان باریک آب و ایجاد لرزش و صدای مزاحم می‌شود.

اگرچه این به توالت آسیب نمی‌رساند، اما مسئله به خودی خود بهتر نخواهد شد. اگر رسوب وجود داشته باشد، می تواند دریچه را بیشتر مسدود کند، صدای خش خش را بیشتر می‌کند و حتی بیشتر طول می‌کشد تا مخزن با آب پر شود.

اگر توالت فرنگی شما صدا می‌دهد، در ادامه‌ی مطالب به شما کمک می‌کنیم تا منشا صدای توالت فرنگی خود را تشخیص دهید و یاد بگیرید چگونه خودتان مشکل را برطرف کنید. خوشبختانه، غالباً با تعمیر توسط خودتان، بدون نیاز به تعویض توالت، همه چیز درست می شود. اولین گزینه تعمیر بسیار ساده است، در واقع هر کسی می تواند آنها را انجام دهد؛ بنابراین ادامه‌ی مطالب را مطالعه کنید تا یاد بگیرید چگونه صدا را در مخزن توالت خود قطع کنید.

جهت جلوگیری از ایجاد بوی بد توالت، نصب صحیح بوگیر بسیار مهم است. میتوانید آموزش نصب بوگیر توالت فرنگی را بخوانید و خودتان دست به‌کار شوید.

شیر ورودی و آب‌بندی را تمیز کنید

اگر رسوبات، دریچه را مسدود کرده باشند، بیرون ریختن آن ممکن است تمام چیزی باشد که باید انجام داد تا مخزن دوباره بی سروصدا و به سرعت پر شود و صدا دادن سیفون توالت فرنگی قطع شود. این اقدام ساده نباید بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد. با تجهیزات یک لیوان پلاستیکی و شاید یک پیچ گوشتی این مراحل را دنبال کنید:

  1. با قرار دادن شلنگی که به پایین مخزن متصل می‌شود و چرخاندن شیر به سمت “خاموش”، منبع تغذیه توالت را خاموش کنید.
  2. فلاش توالت را بزنید تا مخزن تخلیه شود.
  3. دریچه‌ی ورودی را مستقیماً بالای نقطه اتصال شیلنگ تأمین آب به پایین مخزن قرار دهید و درپوش را از بالا بردارید. از نظر طراحی اجزای مخزن متفاوت است، اما درپوش اغلب رنگ متفاوتی دارد و می‌توان آن را با فشار دادن و چرخاندن (مانند درب قفل کودک) و یا برداشتن یک یا دو پیچ با پیچ گوشتی برداشت.
  1. آب‌بندی (دیسک لاستیکی یا پلاستیکی) را از زیر کلاهک بردارید. آن را با یک ناخن انگشت یا یک پیچ گوشتی سرصاف بلند کنید. آن را زیر شیر آب بشویید تا رسوب جمع شده از بین برود.
  2. لیوان پلاستیکی را از بالای دریچه ورودی (نقطه ای که پوشش را برداشتید) برعکس کرده و در آنجا نگه دارید. حرکت بعدی شما به طور خلاصه این است که جریان آب را دوباره روشن کنید و این لیوان مانع از پاشش آن می شود.
  3. در حالی که لیوان پلاستیکی را در جای خود نگه داشته‌اید، شیر آب‌رسانی را فقط برای پنج تا ده ثانیه روشن کنید. آب، هرگونه زباله‌ای را که ممکن است در داخل شیر گیر کرده باشد بیرون می‌زند. درزگیرهای شسته شده را از نظر پارگی یا تاب برداشتن بررسی کنید. اگر حالت خوبی دارد، آن را در درپوش قرار دهید و درپوش را دوباره به دریچه ورودی متصل کنید. اگر آسیب دیده است، با گزینه تعمیر بعدی ادامه دهید.

توالت فرنگی خود را مثل حرفه‌ای‌ها تمیز کنید!

یک درزگیر آسیب دیده را جایگزین کنید

اگر درزگیر قدیمی آسیب دیده باشد، ممکن است سوپاپ را مسدود کرده و باعث صدا دادن سیفون توالت فرنگیشود. شما می توانید درزگیر جدیدی از تولید کننده توالت سفارش دهید، اما ساده‌تر است که درزگیر قدیمی را به فروشگاه لوازم لوله کشی محلی خود برسانید و یک مورد مطابق آن پیدا کنید. وقتی آن را به خانه رساندید، درزگیر جدید را در درپوش بگذارید و درپوش را دوباره به مجموعه‌ی شیر ورودی وصل کنید.

کل مجموعه شیر ورودی را تعویض کنید

اگر مراحل قبلی نتوانستند صدای توالت فرنگی را از بین ببرند، مشکل در مجموعه سوپاپ است که در بالا توضیح داده شد. به احتمال زیاد رسوبات آب سخت در قسمت پایینی مجموعه شیر ورودی ایجاد شده و تنها راه حل این مشکل جایگزینی کل مجموعه است. این اصلاح کمی پیچیده‌تر است، بنابراین ممکن است بخواهید در این مرحله با یک تعمیرکار برای قطع صدا دادن سیفون توالت فرنگی تماس بگیرید.

اگر فردی هستید که معمولا کارهای فنی را خودتان انجام می‌دهید، در صورت تمایل، به حل این مشکل بپردازید. اگر اشتباه کنید نمی توانید به توالت صدمه بزنید، اما اگر اولین شیر را خراب کنید ممکن است مجبور شوید بیش از یک شیر برای تعویض بخرید.

تعویض کل سوپاپ ورودی شامل برداشتن مجموعه‌ی شیر عمودی از مخزن توالت، جدا کردن آن از اهرم شست‌وشو و همچنین از بازویی است که فلپر را بلند می کند (درپوش لاستیکی آب را در مخزن درزگیری می کند تا زمانی که شست‌وشو دهید). از آنجا که طراحی شیرآلات ورودی متفاوت است، از طرق مختلف از هم جدا می‌شوند.

توجه داشته باشید هنگامی که مجموعه را بیرون آوردید، آن را به یک فروشگاه لوازم لوله‌کشی برده و یک کیت سوپاپ ورودی را برای تعویض خریداری کنید. کیت تعویض شامل همه‌ی واشرها، مهره‌ها و درزگیرهایی است که برای نصب مجموعه شیر جدید نیاز دارید. این کیت همچنین شامل دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه نصب شیر و نحوه تنظیم ارتفاع آب در مخزن است.

منبع: bobvila

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.