یکی از روش‌های به صرفه برای نصب تلویزیون، قرار دادن آن بر روی دیوار و نصب براکت تلویزیون است. اما شما باید به این موضوع توجه کنید که این کار اصول و استانداردی دارد که از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه در این مطلب از استاده سعی داریم تا شما را با نصب تلویزیون روی دیوار و نصب براکت تلویزیون و مسائلی از این دست آشنا کنیم.

براکت تلویزیون چیست؟

این کلمه در واقع نوعی کلمه‌ی انگلیسی است و وارد زبان فارسی شده است. همچنین در صنایع و امور مختلف به کار برده می‌شود و استفاده و معانی گوناگونی دارد. اما براکت تلویزیون معنای منحصر به فرد و مخصوص به خودش را دارد. شما با استفاده از این وسیله می‌توانید انواع تلویزیون و مانیتور را در محل مورد علاقه و مورد نظرتان به راحتی نصب کنید. این وسیله معمولا از جنس ورق های سرد آهن است. البته برخی از انواع آنها نیز  ترکیبی از آلومینیوم، آهن و پلاستیک می‌باشد.

آموزش نصب آنتن تلویزیون دیجیتال را در این صفحه از استاده بخوانید.

ارتفاع استاندارد نصب تلویزیون روی دیوار

در هنگام نصب دستگاه باید به استاندارد لازم جهت ارتفاع تلویزیون توجه کنید تا مبادا به گردن و ستون فقرات شما هنگام نگاه کردن تلویزیون آسیبی وارد شود. شما باید ابعاد کامل تلویزیون خود را بدانید. البته این ارتفاع، به مبلمان منزل و یا محل کار شما نیز وابسته است.

به طور میانگین، ارتفاع استاندارد نصب تلویزیون روی دیوار، حدود 105 سانتی متر است. بنابراین توصیه می‌گردد چنین متراژی را برای نصب تلویزیون روی دیوار در نظر بگیرید.

ارتفاع استاندارد نصب تلویزیون روی دیوار

معایب نصب تلویزیون روی دیوار

این کار مزایای بسیاری دارد. به طور مثال اگر محیط یا فضای کافی برای میز تلویزیون ندارید، می‌توانید از این روش استفاده کنید و هزینه کمتری برای جایگذاری تلویزیون پرداخت کنید. اما گفتنی است در کنار تمام مزایایی که دارد، بهتر است با معایب نصب تلویزیون روی دیوار نیز آشنا شوید. سپس با داشتن آگاهی کامل، نسبت به نصب دستگاه خود اقدام کنید. در ادامه برخی از معایب این کار نام برده شده‌اند:

وجود وسایل گرمایشی

تلویزیون و شومینه دشمن هم هستند. این جمله به این معنا است که اگر در منزل خود از این وسیله بعنوان سیستم گرمایشی استفاده می‌کنید، باید نگران سلامت تلویزیون نصب شده خود بر روی دیوار باشید. گرمایی که از شومینه پخش می‌شود، تاثیر منفی بر روی کیفیت تصویر می‌گذارد و کارکرد مفید دستگاه را کم خواهد کرد.

ارتقاع نصب تلویزیون

اگر ارتفاع نصب تلویزیون روی دیوار بر اساس استانداردهای اصولی نباشد، باعث آسیب به گردن و ستون فقرات شما خواهد شد. بالا یا پایین بودن غیر استاندارد تلویزیون باعث ایجاد درد در ستون فقرات شما می‌شود.

سوراخ کردن دیوار

سوراخ کردن دیوار در این روش ممکن است مطلوب نباشد. ممکن است گاهی برای نصب براکت تلویزیون به سوراخ کردن قسمتی از دیوار نیاز داشته باشید و یا حتی برای پنهان کردن برخی سیم‌ها دست به سوراخ کردن دیوار بزنید. همین مورد باعث شده است تا برخی افراد به نصب تلویزیون روی دیوار خود اقدام نکنند.

نور

نور در برخی موارد مانع دید درست و کامل می‌شود. اگر در محیطی که قرار است به نصب دستگاه خود روی دیوار بپردازید، پنجره‌های متعددی وجود داشته باشد، ممکن است با این مشکل مواجه شوید. البته برخی افراد برای رفع این مشکل، تلویزیون را بر روی پایه متحرک نصب می‌کنند.

استاندارد نصب تلویزیون روی دیوار

مرکز صفحه نمایش باید با ارتفاع چشم بیننده در حالت نشسته روی مبل هم سطح و تراز باشد. به همین دلیل نمی‌توان استاندارد ثابتی را مشخص نمود. توصیه می‌گردد برای این کار طبق مراحل زیر اقدام نمایید:

  1. ابتدا ارتفاع مبلمان را اندازه بگیرید.
  2. سپس افرادی که قرار است به تماشای تلویزیون بپردازند، روی مبل بنشینند و ارتفاعی میانگین برای فاصله از کف زمین تا چشم‌ها به دست آورید.

به طور کلی گفتنی است ارتفاع استاندارد به منظور نصب تلویزیون روی دیوار، بین 80 سانتی متر تا یک متر بالاتر از سطح مبل راحتی است.

استاندارد نصب تلویزیون روی دیوار

انواع نصب تلویزیون روی دیوار

نصب تلویزیون روی دیوار ممکن است با توجه به محل مورد نظر و برخی موارد دیگر انواع مختلفی داشته باشد. در ادامه، مراحل یکی از مهم‌ترین اقدامات جهت نصب تلویزیون روی دیوار را بررسی خواهیم کرد.

  1. پس از خرید براکت و خواندن دفترچه راهنمای آن باید نسبت به نصب براکت تلویزیون خود اقدام کنید.
  2. مکان مورد نظر را برای نصب انتخاب کنید. همچنین محل قرارگیری پیچ‌ها را نیز مشخص کنید. پس از اطمینان یافتن از مکان صحیح پیچ‌ها و تراز یا مناسب بودن فاصله تلویزیون از سطح زمین، نسبت به دریل کردن دیوار اقدام کنید.
  3. سوراخ‌هایی با عمق و قطر ۵۰ و ۱۰ میلی متر ایجاد کنید.
  4. رولپلاک را در موقعیت خود قرار دهید.
  5. براکت را روی دیوار بگذارید و آن را به وسیله پیچ و واشرهای مخصوص محکم کنید.
  6. براکت را به پشت صفحه نمایش دستگاه وصل کنید. از نوع قرار گرفتن صحیح آن پشت نمایشگر بر روی پایه دیواری نیز اطمینان حاصل کنید.
  7. در نهایت زاویه مناسب براکت را با دستگیره‌ها تنظیم کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در