با توجه به ساخت‌وسازهای صورت گرفته و احداث آپارتمان‌ها و برج‌ها امروزه نصب آنتن مرکزی یکی از مهم‌ترین امور پس از ساخت ساختمان محسوب می‌‌شود. نحوه نصب آنتن مرکزی از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در این صفحه از استاده قصد داریم تا شما را با طریقه نصب آنتن مرکزی آشنا کنیم.

همچنین اگر پس از نصب و مدتی استفاده با مشکل مواجه شدید می‌توانید از مطالب موجود در قسمت عیب یابی آنتن مرکزی برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده استفاده کنید. تا ادامهد مطلب همراه ما باشید تا با آموزش نصب آنتن مرکزی بیشتر آشنا شوید.

آموزش نصب آنتن مرکزی

برای استفاده از مطالب آموزش نصب آنتن مرکزی، باید پیش از هرچیز با بخش‌های مختلف این وسیله آشنا شوید. در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف این دستگاه خواهیم پرداخت.

نحوه نصب آنتن مرکزی

تقویت کننده

هنگام زیاد بودن تعداد تلویزیون‌های ساختمان و یا زیاد بودن فاصله بین آنتن‌ها، باید از این دستگاه استفاده کرد. این دستگاه در مدل‌های مختلفی موجود است که می‌توانید با توجه به نیاز خود آن را تهیه کنید. هنگام نصب این دستگاه باید توجه داشته باشید که در محیطی دور از عوامل جوی و محیطی و رطوبتی باشد.

پریز آنتن

این مورد معمولا به صورت توکار نصب می‌شود که دارای دو نوع میانی و انتهایی است. زمانی که نیاز به گرفتن انشعاب برای پریزهای بعدی هم باشد باید از مدل میانی استفاده شود. اما در صورتی که قرار باشد پریز آنتن آخرین پریز در مسیر باشد می‌توان از مدل انتهایی استفاده کرد.

آنتن UHF و آنتن VHF

نصب دو آنتن ذکر شده هنگام نصب آنتن مرکزی بسیار پراهمیت است. هر کدام از دو مورد بالا پهنای باند متفاوتی دارند که ترکیب آن‌ها باهم کیفیت تصویر نهایی را افزایش خواهد داد.

ترکیب کننده

برای اتصال بین دو آنتن ذکر شده در بالا، باید سیم هر دو را با این وسیله به هم متصل کنیم. در این دستگاه دو ورودی و یک خروجی وجود دارد.

ترکیب دو سیم آنتن بدون استفاده از این دستگاه سبب افت سیگنال خواهد شد.

کابل آنتن

به دلیل جریان ضعیف بودن برق موجود در آنتن، باید از افت سیگنال جلوگیری شود. به همین دلیل در زمان سیم کشی آنتن مرکزی از این کابل استفاده می‌شود.

تقسیم کننده

با این دستگاه کابلی از آنتن مرکزی ورودی نامیده می‌شود‌ و در نهایت به تعدادی سیگنال تقسیم می‌شود. تعداد سیگنال‌ها با توجه به مدل این وسیله متفاوت خواهد بود. این وسیله دو مدل انتهایی و عبوری دارد.

پس از آشنایی با بخش‌های مختلف آنتن مرکزی می‌توانید مراحل آموزش نصب آنتن مرکزی را دنبال کنید.

مراحل آموزش نصب آنتن مرکزی

 • در قدم اول آموزش نصب آنتن مرکزی، باید به دنبال مکانی مناسب برای قرار دادن آنتن باشید. باید در بالاترین نقطه ساختمان نسبت به نصب این وسیله اقدام کنید تا سیگنال‌ها را با قدرت بیشتری جذب کند.

اغلب ناحیه خرپشته ساختمان برای این امر مناسب است اما اگر دسترسی به این منطقه دشوار است، می‌توانید در قسمتی از گوشه یا اطراف پشت بام نسبت به نصب اقدام کنید.

 • در قدم بعدی باید براکت را روی پشت بام محکم کنید. این وسیله سیستم متصل کننده‌ای است که حاوی قطعه اتصال و و پیچ‌های مخصوص است. این وسیله میله انتهای آنتن را به دیوار متصل می‌کند. البته ممکن است به کف نیز وصل شود. وظیفه آن فراهم کردن پایداری آنتن است.
 • در مرحله سوم باید یک سر سیم آنتن به آمپلی فایر مدل باند و سر دیگری با اسپلیتر وصل شود. پس از آن باید از طریق اسپلیتر، خروجی به واحدهای ساختمان گرفته شود.

این خروجی باید برای هر واحد به یک آمپلی فایر خطی و مجدد به سک اسپلیتر متصل شود. تمامی این کارها برای افزایش کیفیت خروجی انجام می‌شوند.

 • حال باید نسبت به متصل کردن آنتن با کابل کواکسیال به تلویزیون اقدام کنید. توجه داشته باشید که باید حتما انتهای کابل به ترمینال خروجی کابل آنتن متصل شده باشد و سر دیگر آن روی ورودی کواکسیال قرار گرفته باشد. سپس در زمان تنظیم جهت آنتن، از فردی بخواهید تا کیفیت کانال‌ها را بررسی کند. در مرحله آخر از این قسمت، آنتن را روی مسیر درست محکم کنید و پیچ و مهره‌ها را ببندید.
 • در قدم آخر باید کابل کواکسیال را به یک اسپلیتر وصل کنید تا توانایی مشاهده کانال‌های مورد علاقه‌تان را در هر جای منزل داشته باشید.

عیب یابی آنتن مرکزی

عیب یابی آنتن مرکزی

اگر پس از مطالعه مطالب آموزش نصب آنتن مرکزی و نصب این وسیله، هنگام مشاهده تلویزیون، با مشکلاتی مواجه شدید باید نسبت به عیب یابی آنتن مرکزی اقدام کنید. در ادامه به بررسی برخی از مشکلات و خرابی‌های آنتن مرکزی خواهیم پرداخت.

ورورد غبار و اجسام ریز به آنتن

هنگام تهیه آنتن باید به این نکته توجه داشته باشید که قاب مناسبی برای این وسیله تعبیه شده باشد. در غیر این صورت آب و گرد و خاک و باران وارد آن شده و با مشکل مواجه خواهید شد.

افت کیفیت تصویر

 1. ممکن است برخی مواقع به دلیل اتصالات بد آنتن با افت کیفیت تصویر مواجه شوید. در این صورت باید توجه داشته باشید که کابلی که برای آنتن استفاده کرده‌اید، نباید دو قسمت شیلد و مغزی آن باهم اتصالی داشته باشد.
 2. اگر آنتن را در جای مناسب نصب نکرده باشید ممکن است با وزش باد تصویر با کیفیت را از دست دهید و همین حرکت سبب خواهد شد تا سیگنال به درستی به آنتن نرسد. برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید بهترین مکان را برای نصب این وسیله انتخاب کنید. همچنین باید از یک پایه محکم و ثابت برای بدنه آنتن استفاده کنید.
 3. هر چه آنتن با کیفیت و استاندارد باشد اما کابل استفاده شده غیراستاندارد باشد نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. به همین دلیل همواره سعی کنید از کابل‌های با کیفیت و استاندارد استفاده کنید تا انتقال امواج به درستی انجام شود.

عدم وجود سیگنال

همانطور که پیش‌تر اشاره شد آنتن هوایی شامل دو نوع UHF و VHF می‌شوند. نوع اول شبکه‌های دیجیتال داخلی و نوع دوم شبکه‌های آنالوگ هستند. سیستم آنتن مرکزی در مولتی سوییچ از نوع اول هستند. مشکلی که وجود دارد این است که امکان ارسال سیگنال در متراژ بالا در این مدل وجود ندارد.

به همین دلیل باید فاصله آنتن تا مولتی سوییچ کمترین میزان ممکن باشد. هنگامی که با مشکل نداشتن سیگنال روبه‌رو شدید باید موارد زیر را بررسی کنید.

 • بررسی تنظیم بودن آنتن هوایی
 • بررسی کابل ورودی آنتن
 • بررسی کابل خروجی به واحدها
 • بررسی اتصالات

پس از بررسی موارد فوق اگر باز هم مشکل برطرف نشد باید نسبت به تعمیر موارد زیر اقدام کنید.

 • فیوزها
 • رگلاتورها
 • دیودها
 • خازن‌ها
 • سلف‌ها

تعمیر تمام موارد بالا نیازمند داشتن دانش و تخصص در این زمینه است. پس بهتر است برای جلوگیری از ایجاد آسیب‌های بیشتر از افراد متخصص در این زمینه کمک بخواهید.

طبقه بندی شده در