یکی از اتفاقات متداولی که هنگام کار با لپ‌تاپ یا کامپیوتر ممکن است پیش بیاید، کار نکردن کیبورد است. این مشکل را معمولا به راحتی می‌توانید خودتان در خانه حل کنید؛ به همین سبب ما در این محتوا از استاده به توضیحات کامل علل و نحوه حل آنها پرداخته‌ایم. بنابراین تا انتهای این مطلب همراهمان باشید تا علت کار نکردن کیبورد در ویندوز 7، 8 و 10 را فرا بگیرید!

5 علت کار نکردن کیبورد در ویندوز 7، 8 و 10

5 علت کار نکردن کیبورد در ویندوز 7، 8 و 10

علت‌های عدم کارکرد کیبورد در ویندوز 7، 8 و 10 عموما یکسان بوده و حتی در اینکه که سیستم‌تان لپ‌تاپ یا کامپیوتر است، تفاوتی ندارد. به همین سبب ما در ادامه 7 مورد از اصلی‌ترین دلایل کار نکردن کیبورد را برایتان توضیح داده و راه‌حل‌ها را نیز به شما گفته‌ایم. بهترین راه‌حل‌ها برای مشکل عدم کارکرد کیبورد شامل موارد زیر است:

تمیز کردن صفحه کلید

در صورتی که از کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود برای مدت طولانی استفاده می‌کنید، احتمالا گردوخاک در لابه‌لای دکمه‌های آن پر شده است؛ به همین سبب باید هر چند وقت یکبار نسبت به تمیزکاری کیبوردتان اقدام کنید.

بروزرسانی درایوها

برخی اوقات مشکلی در درایوها پیش می‌آید و از این سبب کیبورد به خوبی کار نمی‌کند. برای این کار باید نسبت به نصب مجدد یا بروزرسانی درایو اقدام کنید. به این منظور مراحل زیر را پیش روید:

 • با کلیک راست بر روی Start، گزینه Device Manager را انتخاب کنید.
 • از بخش کیبورد، کیبورد مدنظرتان را انتخاب و راست کلیک کنید.
 • بر روی گزینه Update driver کلیک کرده و اولین گزینه را که Search automatically for drivers است، انتخاب کنید.

غیرفعال کردن Fast Startup

اگر ویندوز سیستم‌تان، ویندوز 10 باشد احتمالا این مورد، مشکلتان را به راحتی حل کند! برای این کار مراحل زیر را پیش روید:

 • به Control panel رفته و گزینه Hardware and Sound را بزنید.
 • به بخش Power Options رفته و از سمت چپ گزینه Choose what the power buttons do را انتخاب کنید.
 • برروی علامتی که به رنگ آبی و زرد است، گزینه Change settings that are currently unavailable را بزنید.
 • در صفحه باز شده تیک گزینه اول را برداشته و تغییرات را ذخیره کنید. برای این کار گزینه Save Changes را که پایین صفحه است، انتخاب کنید.

مشکل در مادربورد

درصورتی‌که سیستم‌تان قدیمی است، احتمال عدم شناسایی کیبورد توسط مادربورد وجود دارد. برای این کار باید آن را به صورتی دستی از طریق تنظیمات بایوس فعال کنید. (تعمیر مادربرد لپ تاپ)

غیر فعال کردن گزینه Filter Keys

یکی دیگر از کارهایی که برای رفع این مشکل می‌توانید انجام دهید، غیرفعال کردن Filter Keys است. برای این منظور مراحل زیر را گام‌به‌گام پیش روید:

 • به بخش Ease of Access در کنترل پنل بروید.
 • بر روی گزینه Change how your keyboard works بزنید.
 • تیک گزینه Turn on Filter Keys را برداشته و سپس بر روی گزینه Apply و OK کلیک کنید.

2 علت کار نکردن کیبورد کامپیوتر در ویندوز 7، 8 و 10

2 علت کار نکردن کیبورد کامپیوتر در ویندوز 7، 8 و 10

در صورتی که سیستم‌تان کامپیوتر است و کیبوردتان را به صورت جداگانه به آن متصل می‌کنید، این دو مورد ویژه شماست! اگر راه‌های گفته شده در قسمت قبلی را انجام دادید و نتیجه نگرفتید، احتمالا این موارد به شما برای حل مشکل کار نکردن کیبورد در ویندوز 7، 8 و 10 کمک کنند.

تست کیبورد

برخی اوقات مشکلی از جانب سیستم نبوده و بلکه مشکل از خود کیبورد است! برای این کار کافی است که کیبورد خود را برروی کامپیوتر دیگری تست کنید یا اگر کیبورد جدیدی دارید، آن را به کامپیوترتان وصل کنید.

اطمینان از اتصال درست کیبورد

بعضا پورت USB کیبورد خودبه‌خود یا در اثر کشیده شدن، از جای خود در آمده و در نتیجه اتصال بین کامپیوتر و کیبورد قطع می‌شود. برای این کار از اتصال صحیح پورت USB کیبورد به کامپیوتر مطمئن شوید و اگر کیبوردتان با وایرلس به کامپیوترتان متصل می‌شود، آن را قطع و دوباره وصل کنید. همچنین اگر کیبوردتان از نوع بی‌سیم باشد، عدم اتمام باتری کیبورد و نزدیک بودن فاصله آن با کامپیوتر را چک کنید.

علت کار نکردن دکمه‌های اعداد سمت راست کیبورد

علت کار نکردن دکمه‌های اعداد سمت راست کیبورد

در صورتی که دکمه‌های اعداد سمت راست کیبوردتان کار نمی‌کند، نیازی به نگرانی نیست! خیلی ساده می‌توانید این مشکل را رفع کنید. برای حل آن در ادامه چندین راه گفته‌ایم که هر کدام را امتحان کنید تا در نهایت کیبوردتان کار کند.

خاموش بودن Num Lock

شایع‌ترین مشکلی که در عدم کارکرد اعداد سمت راست کیبورد وجود دارد، خاموش بودن Num Lock است. برای فعال کردن آن دکمه Num Lock را که عموما به صورت دکمه num lk بر روی کیبورد قرار دارد، فشار داده و مجددا امتحان کنید. به سادگی تمام، کیبورد اعدادتان کار خواهد کرد!

روشن بودن Mouse Key

در صورتی که Mouse key روشن باشد، دکمه اعداد سمت راست کار نخواهد کرد که برای غیرفعال کردن آن این مراحل را پیش روید:

 • به بخش Ease of Access در کنترل پنل بروید.
 • بر روی گزینه Change how your keyboard works بزنید.
 • تیک گزینه Turn on Mouse Keys را بردارید.

نیاز به بروزرسانی درایوها

همان‌طور که در قسمت قبل توضیح دادیم، یکی از مشکلات عدم کارکرد کیبورد، نیاز داشتن درایوها به بروزرسانی یا نصب مجدد است. مراحل انجام این کار برای کیبورد اعداد نیز همانند کیبورد اصلی سیستم است، پس این کار را همانند دستورالعمل گفته شده در بخش قبلی انجام دهید.

طبقه بندی شده در