مشاهده خطوط افقی روی مانیتور کامپیوتر در نگاه اول بسیار استرس‌زاست، اما همیشه علت ایجاد آن اشکال در عملکرد مانیتور دستگاه نیست و ممکن است به دلیل مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. بنابراینف علت‌یابی دقیق آن از اهمیت بالایی برخوردار است. ما در این صفحه از استاده مگ قصد داریم ضمن بررسی دلایل ایجاد خطوط افقی مانیتور کامپیوتر، به معرفی راه حل‌های کاربردی جهت برطرف نمودن این خطوط بپردازیم. از شما عزیزان دعوت می‌شود تا در ادامه مطلب همراه ما باشید و از قیمت تعمیر مانیتور در محل مطلع شوید.

دلایل ایجاد خطوط افقی مانیتور کامپیوتر

خطوط افقی مانیتور کامپیوتر ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. مهم‌ترین این موارد عبارت هستند از:

اشکال در عملکرد و یا اتصال کابل دستگاه

اگر کابل اتصال مانیتور به کامپیوتر دچار خرابی یا نقص باشد، ممکن است خطوط افقی را روی مانیتور ایجاد کند.

عدم به‌ روز رسانی درایورهای دستگاه

در صورتی که درایورها را به مدت طولانی آپدیت نکرده‌اید و از درایورهای قدیمی و منسوخ استفاده می‌کنید، مشاهده خطوط افقی مانیتور کامپیوتر دور از انتظار نیست! نقش کارت گرافیک، انتقال محتوای نمایشی به مانیتور می‌باشد. شما می‌توانید با دانلود و نصب آخرین ورژن کارت گرافیک این مشکل را برطرف نمایید.

شایان ذکر است پس از پایان عملیات نصب می‌بایست ری استارت دستگاه انجام شود.

اشکال در عملکرد مانیتور

خطوط افقی نمایان شده بر روی مانتیور کامپیوتر ممکن است ناشی از خرابی یا نقص در مانیتور باشد.

اشکال در بخش سخت افزاری دستگاه

خطوط افقی ممکن است ناشی از مشکلات سخت افزاری دیگری مانند: اشکال در عملکرد رم یا پردازنده، نوسانات برقی، ضربه خوردن دستگاه، خیس شدن صفحه نمایش، گرد و غبار گرفتن چیپ GPU، اشکال در عملکرد کارت گرافیک و شل شدن اتصالات آن و… باشد.

دلایل ایجاد خطوط افقی مانیتور کامپیوتر

عدم اتصال کارت گرافیک

اگر خطوط افقی مانیتور هر از چند گاهی ظاهر می‌شوند و پس از مدتی محو می‌گردند، احتمالا کارت گرافیک دستگاه به درستی متصل نشده است. با توجه به حساسیتی که این بخش دارد، توصیه می‌شود به منظور برطرف نمودن این مشکل از دانش و تجربه تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

به دلیل حساسیت بالای کامپیوتر و لپ تاپ، برای تشخیص دقیق‌تر دلایل ایجاد خطوط افقی در مانیتور، بهتر است با تعمیرکار متخصص یا تکنسین مجرب مشورت نمایید. راه‌های جلوگیری از خراب شدن کارت گرافیک چیست؟

علت ایجاد خطوط افقی روی صفحه نمایش کامپیوتر سخت افزاری است یا نرم افزاری؟

به منظور یافتن علت نرم افزاری یا سخت افزاری بودن مشاهده خطوط افقی مانیتور کامپیوتر باید در مرحله اول دستگاه را ری استارت نموده و سپس بلافاصله به بخش BIOS بروید. اگر اشکال پیش آمده مربوط به قسمت نرم افزاری باشد، در این هنگام خطوط افقی مشاهده نمی‌شود اما در صورتی که خطوط افقی دیده شد، قسمت سخت افزاری دستگاه ایراد دارد.

راهکارهایی برای رفع خط افقی مانیتور کامپیوتر

اگر خطوط افقی زیادی روی مانیتور کامپیوتر شما دیده می‌شود، می‌توانید پیش از مراجعه به تعمیرکاران متخصص، از راهکارهای زیر برای رفع آنها کمک بگیرید. انجام عیب یابی لپ تاپ توسط خودتان در منزل را با استاده انجام دهید.

بررسی کابل‌ها

ممکن است خطا در کابل اتصال مانیتور به کامپیوتر باشد. بنابراین، ابتدا کابل‌ها را بررسی کنید و اطمینان حاصل نمایید که سالم هستند و به درستی متصل شده‌اند. در صورت لزوم، کابل را تعویض کنید.

تست با مانیتور دیگر

اگر با استفاده از مانیتور دیگر، همچنان خطوط افقی وجود دارد، ممکن است مشکل از کارت گرافیک یا سخت‌افزار کامپیوتر شما باشد. در این صورت، بهتر است جهت بازبینی دستگاه و عیب‌یابی دقیق‌تر با تعمیرکار متخصص تماس حاصل فرمایید.

به‌ روز رسانی درایورهای کارت گرافیک

اطمینان حاصل فرمایید که درایورهای کارت گرافیک دستگاه به آخرین ورژن خود آپدیت شده‌اند. پس از آپدیت نسخه قدیمی و منسوخ شده، اگر خطوط افقی رفع شوند، اشکال از درایور دستگاه بوده است.

بررسی نحوه اتصال و سلامت کارت گرافیک

اگر خطوط افقی همچنان در مانیتور نمایش داده می‌شوند، ممکن است کارت گرافیک دچار خرابی یا نقص شده باشد. در این صورت، بهتر است کارت گرافیک را تعویض کنید.

راهکارهایی برای رفع خط افقی مانیتور کامپیوتر

بررسی سخت‌افزار کامپیوتر

اگر مشکل همچنان پابرجاست، ممکن است خطوط افقی ظاهر شده ناشی از مشکلات سخت ‌افزاری دیگری در کامپیوتر باشد. در این صورت، بهتر است دستگاه را برای عیب‌یابی و بررسی دقیق‌تر به تکنسین مجرب بسپارید.

در صورتی که تمام راهکارهای فوق را امتحان کرده‌اید و مشکل هنوز برطرف نشده است، احتمال دارد مشکل از آسیب‌ دیدگی فلت، قاب صفحه نمایش و… باشد. بنابراین بهتر است در این شرایط با تعمیرکاران متخصصی که توسط مجموعه استاده معرفی شده‌اند، تماس بگیرید و نسبت به برطرف نمودن مشکل اقدام فرمایید.

آموزش برطرف نمودن خطوط افقی مانیتور کامپیوتر به علت مشکل نرم افزاری

اگر خطوط افقی روی مانیتور کامپیوتر به علت مشکل نرم افزاری ایجاد شده‌اند؛ باید مراحل زیر را انجام دهید.

  1. در ابتدا می‌بایست به website اصلی مادربرد یا کارت گرافیکی دستگاه بروید و روی گزینه support / downloads کلیک کنید.
  2. اکنون تمامی درایورهایی موجود بر دستگاه را سرچ کنید و آخرین ورژن از درایورهای مرتبط با صفحه نمایش را دانلود و نصب نمایید.
  3. در مرحله بعد نوبت به ری استارت کردن دستگاه می‌رسد.
  4. حال اگر مشکل از بخش نرم افزاری دستگاه بوده است، خطوط برطرف خواهند شد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در