روش کاشت در گلخانه هیدروپونیک یا کاشت بدون خاک، ایده‌ای نو برای کاشت گیاهان می‌باشد که باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود. همانطور که از نام آن واضح است، گیاه بدون کاشته شدن در خاک و در نتیجه درون محلول‌های مغذی تحت مراقبت‌های خاصی رشد می‌کند. در ادامه این صفحه از استاده قصد داریم درباره ساخت گلخانه هیدروپونیک، هزینه‌های ساخت و لیست تجهیزات آن اطلاعاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

هزینه ساخت گلخانه هیدروپونیک

خدمتقیمت به تومان
ساخت هر متر مربع گلخانه هیدروپونیک300.000
ساخت گلخانه 1000 متری هیدروپونیک300.000.000

همانطور که می‌دانید، ساخت گلخانه علی‌الخصوص گلخانه هیدروپونیک، به پشتوانه مالی خوبی نیاز دارد و مبلغ زیادی برای ساخت آن قابل پرداخت است. از آنجایی که مبالغ کلی برای هزینه ساخت گلخانه 1000 متری هیدروپونیک غیر قابل پیشبینی است، بهتر است قبل از این‌ که شروع به ساخت آن کنید، هزینه‌های اولیه را در نظر بگیرید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

هزینه‌های اولیه ساخت گلخانه هیدروپونیک

  • هزینه تهیه زمین مورد نیاز گلخانه
  • هزینه پرداختی برای دریافت مجوزهای لازم
  • هزینه‌های جانبی که شامل نقشه‌ برداری، طرح‌ریزی اولیه و مواردی از این قبیل می‌باشند. 
  • هزینه تهیه مواد لازم از جمله بذر، کود و مواد مغذی برای کشت
  • برخی هزینه‌های نگهداری گیاه مانند آب‌رسانی نیز تعیین کننده می‌باشند. اگر قصد داشته باشید آب‌رسانی به گیاهان را به‌ صورت دستی انجام دهید، طبیعتا نیازمند پرداخت هزینه کمتری نسبت به آب‌رسانی اتوماتیک هستید.
  • هزینه قطعات مورد نیاز برای ساخت گلخانه مانند لوله‌های گالوانیزه، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، توری‌های ضد حشره و…

به‌عنوان سخن آخر، باید بگوییم که به آسانی نمی‌توان هزینه یکسانی برای ساخت گلخانه‌های هیدروپونیک متفاوت ارائه کرد و همانطور که مستحضرید، این امر به عوامل متعددی وابسته است. بنابراین باید کیفیت قطعات مورد نیاز، ابعاد گلخانه و تجهیزات گلخانه هیدروپونیک را بررسی کرده و سپس مبلغ قابل پرداخت اولیه را محاسبه نمایید.

هزینه احداث گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی

گلخانه‌های هیدروپونیک، اکثرا در شهرهای کردستان، خراسان مرکزی و آذربایجان ساخته می‌شوند. با این‌ حال، گلخانه‌های هیدروپونیک بسیاری در شهرهای مختلف ایران ساخته شده‌اند. گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی از جمله آنها می‌باشد. این توت فرنگی دارای طعم و مزه بسیار خوب و همچنین املاح معدنی زیادی می‌باشد.

شاید در ابتدا هزینه احداث گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی نسبت به گلخانه معمولی با توجه به قطعات و وسایل مورد نیاز، بیشتر باشد؛ ولیکن در طولانی مدت بازده بسیار بیشتری داشته و به‌ صرفه‌تر می‌باشد.

نکته قابل توجه این است که باید پیش از شروع عملیات ساخت گلخانه، تجهیزات مورد نیاز این گلخانه‌ها و هزینه تهیه هر کدام از این تجهیزات را لیست کرده و طبق آنها ساخت گلخانه را شروع نمایید.

هزینه خرید یا اجاره زمین برای گلخانه، سهمی عظیم در هزینه‌های اولیه ساخت دارد. دقت داشته باشید که ابعاد زمین شما به‌ گونه‌ای باشد که احداث گلخانه در آن به‌ صرفه باشد. حداقل از 5000متر زمین شروع کرده و اگر قادر به پرداخت هزینه‌های بیشتری هستید، ابعاد آن را گسترش دهید.

هزینه احداث گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی

لیست تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

قبل‌تر گفته شد که بیشتر بودن هزینه اولیه ساخت گلخانه هیدروپونیک، به‌ علت هزینه قطعات و تجهیزات مورد نیاز آن می‌باشد. بنابراین لازم است که با تجهیزات آن آشنایی داشته باشید تا در هنگام احداث، اطلاعات کاملی درباره تجهیزات گلخانه هیدروپونیک داشته باشید.

از قطعات ضروری در این گلخانه‌ها، می‌توان به سیستم گرمایشی و سرمایشی، ژنراتور و نور مکمل برای رشد گیاهان اشاره کرد. دیگر قطعات مورد نیاز عبارتند از:

چهارچوب گلخانه هیدروپونیک

چهارچوب، یکی از اولین تجهیزات لازم برای ساخت گلخانه می‌باشد. ابعاد این چهارچوب‌ها استاندارد خاصی دارند که باید حتما در هنگام تعبیه آن در زمین، مورد توجه واقع شوند.

پوشش گلخانه

این پوشش، که اکثر اوقات در گلخانه هیدروپونیک از جنس نایلونی پلی‌اتیلنی می‌باشد، در سه نوع تک‌لایه، دولایه و سه لایه عرضه می‌گردد.

گفتنی است پوشش گلخانه میزان عایق‌ بندی گلخانه را دربرابر گرما و سرما در فصول متفاوت، تعیین می‌کند.

مخزن آب مورد نیاز

با توجه به نام هیدروپونیک، نیازی به استفاده از خاک برای پرورش گیاهان وجود ندارد و به جای آن، نیازمند آبیاری مداوم به گیاهان خواهیم بود. بنابراین لازم است مخزن آبی برای آبیاری قطره‌ای مد نظر قرار گیرد. همچنین، برای آبیاری قطره‌ای نیاز است تجهیزات جانبی دیگری همچون لوله آبیاری و مه‌پاش نیز تهیه شود.

دماسنج

به‌ علت این که لازم است دمای درون گلخانه در سراسر روز ثابت باشد، به دماسنج ویژه‌ای برای بررسی دمای درون محیط گلخانه نیاز است. البته توجه داشته باشید که این دمای ثابت، برای گیاهان مختلف متفاوت است و باید متناسب با نوع گیاه تنظیم شود. جهت آشنایی با گیاهان زیر کلیک نمایید:

سینی کشت

سینی‌های کشت، مختص یک گیاه و یا گیاهان یک میز کشت می‌باشند. این سینی‌ها، اجازه ورود آلودگی‌های متفاوت را به گیاه نخواهند داد. همچنین از گیاهان در برابر وقوع مشکلات با دیگر گیاهان آن گلخانه، محافظت می‌کنند.

لیست تجهیزات گلخانه هیدروپونیک

شرکت‌ های سازنده گلخانه هیدروپونیک

امروزه، برخی از شرکت‌ها اقدام به ساخت گلخانه‌ها از جمله گلخانه‌های هیدروپونیک کرده و با دیگر افراد در این زمینه همکاری دارند. در مطلب زیر، تعدادی از این شرکت‌ها نام برده شده‌اند. برخی از آنها عبارتند از:

شرکت گلخانه ساز مزرعه بکر

این شرکت از سال 1388 شروع به کار حرفه‌ای کرده و علاوه بر طراحی و ساخت مزارع متفاوت گلخانه، مشاوره کاشت نیز می‌دهد.

شرکت پایاوردآسا

این مجموعه از سال 1396 در زمینه کشت هیدروپونیک شروع به فعالیت کرده است و فعالیت‌هایی از جمله طراحی و تجهیز گلخانه‌های مدرن را انجام داده است.

شرکت گل سبز میثاق

شرکت گلخانه‌ساز میثاق، با به‌ کارگیری تکنولوژی‌های جدید، سازه‌های نوینی در بخش گلخانه‌ها و گلخانه‌های هیدروپونیک تولید می‌کند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,