نصب شیرآلات به نظر از آن دسته چیزهایی است که چه بخواهیم و چه نه، بارها در زندگی با آن روبه رو خواهیم شد. شیرآلات ظرفشویی، حمام و همچنین شیرهای توکار دستشویی، به علت تماس مداوم با آب به نسبت سایر تجهیزات خانه سریع تر دچار خرابی و فرسودگی می شوند. یادگیری روش ها و اصول نصب شیرآلات کار ما را در هنگام تعمیر و تعویض شیرهای خانه  بسیار راحت تر خواهد کرد.

در این صفحه از “استاده” به معرفی بهترین نصاب شیرآلات و همچنین آموزش نصب شیر ظرفشویی، حمام، شیرآلات اهرمی و توکار خواهیم پرداخت.

نصب شیر ظرفشویی

نصب شیر ظرفشویی

نصب شیر ظرفشویی عمدتا با اختلافات بسیار کم به یک شیوه بسته می شود. تمامی شیرهای ظرفشویی از طریق دو شلنگ آب سرد و گرم تغذیه می شوند. نکات مهم هنگام نصب شیرآلات ظرفشویی عبارتند از:

 • طرف مهره دار شلنگ ها ابتدا باید از طریق شیرهای پیسوار و در زیر ظرفشویی بر روی جریان اصلی آب سرد وگرم بسته شوند.
 • مطابق یک قانون مرسوم در لوله کشی ساختمان شیر قرمز رنگ پیسوار برای آب گرم و شیر آبی رنگ برای آب سرد در نظر گرفته می شود.
 • طرف رزوه دار دیگر شلنگ نیز بسته به نوع شیر ظرفشویی مانند اهرمی بودن و یا پیچی بودن آنها به پایه شیر به صورت آب بند متصل می گردد.

اقدامات اولیه و  مشترک پیش از نصب شیرآلات ظرفشویی

 • پیش از شروع کار نصب شیرآلات، باید به وسیله قرار دادن یک سطل و یا تشت در زیر ناحیه کار، خانه را در مقابل ریزش و پخش شدن ناگهانی آب ایمن کنیم تا حین انجام  کار دچار غافلگیری نشویم.
 • اقدام دومی که باید پیش از نصب شیرآلات انجام گردد بستن شیرهای اصلی ورودی آب گرم و سرد به داخل خانه است.
 • تمامی اتصالات رزوه دار را از طریق پیچاندن یکنواخت و حدودا سه دور نوار تفلون به یکدیگر متصل کنید. این اقدام علاوه بر جلوگیری از نشت آب، دوام اتصالات را نیز بالا می برد.

نصب شیر اهرمی ظرفشویی

نصب شیر اهرمی ظرفشویی

ابتدا شیر را از طریق واشر پلاستیکی موجود در بسته محصول، روی سینک قرار دهید. برای انجام این کار از کسی کمک بگیرید و یا در صورت امکان خودتان با دست دیگر شیر را بر روی سوراخ ثابت نگه دارید.

برای نصب شیر اهرمی ظرفشویی بر روی سینک از طریق یک پیچ دو سر رزوه دار، یک طرف پایه شیر ظرفشویی (در زیرشیر جای خاص و مشخصی دارد) و  طرف دیگر را از طریق یک صفحه فلزی به خود ظرفشویی عمل کنید.

 • بسیاری از شیر های اهرمی ظرفشویی دارای یک شلنگ در انتها خود جهت سهولت در شستن هستند؛ این نوع شیرهای اهرمی دارای یک وزنه سربی در جعبه خود می باشند.
 • در صورت وجود وزنه سربی آن را از هر دو شلنگ عبور دهید و  سر رزوه دارد شلنگ ها  را نگه دارید و باقی شلنگ را در یک محدوده آزاد در زیر ظرفشویی رها کنید.
 • سپس شلنگ ها را مکان زیر شیر که جای ورودی دو شلنگ دارد، متصل کنید.
 • هم راستا بودن شیر، واشر و پیچ های زیر بند هرگونه نشتی را برطرف میکند در صورت وجود نشتی دقت کنید که پیش از سفت کردن مهره های شلنگ از یک راستا بودن آن  با شیر اهرمی اطمینان پیدا کنید.

نصاب شیرآلات

نصاب شیرآلات

بهترین و مطمئن ترین روش برای نصب شیرآلات “دادن کار به کاردان” است. بهتر است که اگر  ابزار کافی را در اختیار ندارید، زمان مافی ندارید و یا شناختی از تفاوت شیرالات ندارید، حتما نصب آن را به نصاب شیرآلات بسپارید و یا به یک لوله کشی ماهر مراجعه کنید؛ با انجام سریع کار و رعایت استانداردهای لازم می‌توانید بدون دردسر این قسمت از امور ساختمان را انجام دهید.

نصب شیر اهرمی

نصب شیر اهرمی

برای نصب شیر اهرمی به موارد زیر توجه کنید:

 • ابتدا شیر اهرمی را به ظرفشویی از طریق پیچ زیر بند متصل کنید.
 • بعد از این اقدام قطعه پلاستیکی را در درون پوسته شیر اهرمی قرار دهید و بعد از مطمئن شدن از قرار گیری هر دو خار قطعه پلاستیکی در درون شیر از طریق آچار آن را سفت و محکم کنید.
 • کار تمام است.

نصب شیرآلات توکار

نصب شیرآلات توکار

در نصب شیرآلات توکار که در درون دستشویی و روشویی ها عمدتا نصب می گردد، به غیر از اهرم باز و بسته کردن شیر، باقی قسمت‌های شیر در درون دیوار قرار می گیرد.

 1. نخست از طریق دو رابط پلاستیکی که  رزوه‌های آن را با تفلون پیش از شروع کار پوشانده‌ایم، آب سرد و گرم  اصلی را را به قسمت زیر شیر توکار متصل می‌کنیم.
 2. سپس از طریق یک رابطه رزوه دار یک خروجی اب که در درون محفظه شیر آب سرد و گرم را با هم ترکیب کرده است به پایه شلنگ در حدود 20 سانتی متر در اطراف متصل می کنیم.
 3. سر مهره دار شلنگ را به انتهای پایه شلنگ متصل می کنیم.
 4. نصب شیر توکار با موفقیت توسط شما به انجام رسید.

نصب شیر حمام

نصب شیر حمام

نصب شیر حمام نسبت به نصب شیرآلات دیگر بسیار ساده تر است.

 • ابتدا دو واشر لاستیکی را در درون مهره هایی که در دو طرف شیر حمام وجود دارد قرار دهید.
 • سپس آن دو قطعه را که به مانند یک سپر قسمت اتصال به آب های سرد و گرم را می پوشاند، نصب نمایید.
 • بعد از آن از طریق آچار و به صورت همزمان شیر حمام را به لوله های دیوار متصل کنید.
 • دقت کنید که اگر چند دور رابط آب گرم را سفت کردید، به همان اندازه مهره آب سرد را هم بپیچانید و سفت کنید تا بعد از نصب هیچ گونه نشتی در اتصالات مشاهده نشود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,