به دلیل حساسیت در امر نصب سینک گرانیتی معمولا انجام این کار توسط نصاب و یا افراد خبره در فروشگاه‌ها در زمان خرید پیشنهاد خواهد شد. چرا که کوچکترین اشتباه می‌تواند دردسر و محدودیت‌های زیادی را در حین انجام شستشو و آشپزی صورت دهد.

 در این صفحه از “خدمات آنلاین نکت” قصد داریم که به بیان چگونگی نصب سینک گرانیتی بر روی صفحه کابینت بپردازیم و طریقه نصب آن را توضیح دهیم.

طریقه نصب سینک گرانیتی 

طریقه نصب سینک گرانیتی

قبل از بیان طریقه نصب سینک گرانیتی، باید در زمان انتخاب و خرید این وسیله به نکات قابل توجهی اهمیت دهید. به عنوان مثال توجه به فضای در دسترس در آشپزخانه و نوع کاربرد سینک ظرفشویی می‌تواند هم در خرید بهتر این وسیله به شما کمک کند و هم خرید شما را تضمین‌دار و با کیفیت سازد.

به همین دلیل بسته به محدودیت‌ها در فضای آشپزخانه، از سینک‌های ظرفشویی 2 یا 3 کاسه با عمق و اندازه‌های مختلف انتخاب کنید تا در زمان شستشو ظروف و میوه‌ها و یا سایر موارد مشکلی نداشته باشید.

در طریقه نصب سینک گرانیتی نیز اگر به نکات و دستورالعمل‌های بیان شده توجه کنید، می‌توانید خودتان در منزل این کار را انجام دهید. اما اگر تجربه خاصی در این زمینه ندارید، برای جلوگیری از صرف هزینه و وقت اضافه، توصیه می‌کنیم که بهتر است برای انجام بهتر از یک نصاب کمک بخواهید.

 طریقه نصب سینک گرانیتی بر طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. اگر اندازه سینک جدید خریداری شده نسبت به سینک ظرفشویی قبلی بزرگتر است، باید ابتدا این تفاوت فاصله را بر روی کانتر آشپزخانه از بین ببرید. از این رو با توجه به اندازه سینک ظرفشویی و در نظر گرفتن ۲ سانتیمتر اضافه‌تر برای رفع این فاصله، اطراف کانتر آشپزخانه را برش دهید.
 2. سپس باید اطراف محل برش داده شده را با استفاده از یک سمباده نرم صاف کنید. اگر شیر آب به قسمت سینک ظرفشویی متصل می‌شود، باید این قسمت مشخص شده سینک گرانیتی را نیز با دریل و مته گردبر سوراخ کنید. البته طریقه نصب شیر روی سینک گرانیتی را در عنوان بعدی به طور مجزا توضیح می‌دهیم.
 3. اقدام بعدی در طریقه نصب سینک گرانیتی، در مورد روش نصب سیفون ظرفشویی و زیر آب سینک می‌باشد. البته این ۲ قطعه باید متناسب و مخصوص نوع سینک‌ گرانیتی باشند. اما در نصب این ۲ قطعه، بعد از نصب لاستیک سیفون، باید زیر آب را بر روی لاستیک قرار دهید و با پیچ‌های مخصوص سینک گرانیتی، آنها را محکم ببندید تا نشت صورت ندهد.
 4. حالا بست‌های فلزی در پشت سینک ظرفشویی گرانیتی را محکم کنید و با فشار دادن پیچ‌ها آن را نصب کنید. البته برخی از نصاب‌ها نیز برای نصب سینک گرانیتی از چسب آکواریوم استفاده می‌کنند. به این صورت که در اطراف و فضاهای ۲ سانتیمتری در صفحه کابینت که گفتیم، چسب را کامل می‌پوشانند و سپس سینک گرانیتی را بر روی صفحه قرار می‌دهند.

هر ۲ روش نصب سینک گرانیتی که با استفاده از پیچ‌های کانتر سینک و استفاده از چسب آکواریومی انجام می‌شود؛ هیچ یک برتری و ترجیحی نسبت به روش دیگر ندارد.

نصب شیر روی سینک گرانیتی 

شیرآلات سینک آشپزخانه به دلیل استفاده‌های زیاد و البته با توجه به نوع و کیفیت آلیاژ ساخت آن، بعد از چند سال استفاده دچار مشکلاتی از قبیل نشتی، کدر شدن و یا گرفتگی خواهند شد. از این رو برای رفع این مشکلات، بحث چگونگی نصب شیر روی سینک گرانیتی مطرح خواهد شد که باید برای انجام درست و بدون اشتباه این امر، مختصر آشنایی با این کار داشت.

 • در هنگام نصب شیر روی سینک گرانیتی باید به میزان ارتفاع درست آن و قطر سوراخ برای نصب شیرآلات توجه کنید.
 • البته ارتفاع نصب شیر که باید با توجه به سینک و نوع جایگاه آن اندازه و جایگذاری شود. اما در مورد قطر سوراخ، به طور معمول قطر سوراخ صحیح در نصب شیر روی سینک گرانیتی به طور متوسط ۳۵ الی ۳۷ میلیمتر می‌باشد.
 • برای احتیاط امر ابتدا شیر اصلی آب ورودی منزل را کامل ببندید.
 • بعد از تعیین و رعایت کردن این ۲ مورد، باید با استفاده از دریل با متن گردبر 3.5 سانتیمتر، سینک گرانیتی را سوراخ کنید.
 • سپس مجدداً با سمباده نرم، محل سوراخ را سمباده بکشید.
 • سپس تمام قطعات شیر از جمله بست فلزی، بست مثلثی، واشرهای مخصوص بست، مهره و پیچ‌ها را به یکدیگر وصل و بسته‌بندی کنید.
 • حالا واشرها را برای نصب در زیر شیر اهرمی نصب کنید و شیر را بر روی لبه سوراخ قرار دهید و در جای خود محکم ببندید. بعد از تنظیم دقیق زاویه شیر بر روی سینک ظرفشویی آن را محکم ببندید.

کلام آخر 

تعویض و نصب سینک گرانیتی، شاید برای خیلی از افراد یک دردسر و کار اضافه‌ای باشد. از این رو پیدا کردن یک نصاب که بتواند این کار را سریع و کاملا درست انجام ‌دهد، مطمئناً در زمان خرید سینک نیز باید به آن توجه کرد. البته نصب سینک نیز با توجه به توضیحاتی که در این صفحه بیان کردیم، میتواند قابل انجام باشد؛ البته اگر صبور باشید و وقت کافی داشته باشید!

طبقه بندی شده در

با برچسب در