سگ‌ها حیواناتی هستند که به طور غریزی به پارس کردن می‌پردازند؛ اما گاهی اوقات این پارس کردن، طولانی می‌شود. پارس کردن بیهوده سگ منجر به آزار رساندن دیگران خواهد شد. در چنین شرایطی، صاحبان سگ به دنبال راهی هستند تا سگ دیگر بیهوده پارس نکند. با ما در این صفحه از استاده همراه باشید تا به بررسی نکاتی کلیدی پیرامون آموزش پارس نکردن سگ و اصول آن بپردازیم. 

آموزش پارس نکردن سگ

هنگامی که سگ شما پارس می‌کند، نباید بر سر او داد بزنید تا ساکت شود. با انجام این کار، سگ گمان می‌کند که شما نیز به او پارس می‌کنید. در واقع در چنین شرایطی بهتر است که  ابتدا علت پارس کردن را بررسی نموده، سپس با توجه به آن، اقدامات مناسب را انجام دهید. در واقع سگ‌ها ممکن است به علت‌های متفاوتی از قبیل ژنتیکی، نیاز جسمی (نیاز به غذا)، نیاز روحی (تفریح)، عبور غریبه‌ها و… شروع به پارس کردن کنند. بنابراین پس از جویا شدن علت پارس کردن، اگر شما نیاز به آب و غذا دارد، به او آب و غذا دهید، اگر نیاز به تفریح دارد، با او بازی کنید تا روحیه‌اش شاد شود.

توجه داشته باشید که برای آموزش پارس نکردن سگ، روش‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشد.

دادن تشویقی به سگ

تهیه شویقی یکی از بهترین روش‌های آموزشی است تا سگ شما بیهوده پارس نکند. در واقع شما می‌توانید با انجام اقداماتی به سگ خود بفهمانید که حساسیت خود را کاهش دهد. برای مثال ممکن است که سگ شما نسبت به رهگذری که در زمان مشخصی از کوچه عبور می‌کند، حساس بوده و هنگام دیدن آن فرد، شروع به پارس کردن می‌کند. در چنین شرایطی می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

یکی از راهکارها این است که چند دقیقه قبل از ورود فرد، شما داخل کوچه کنار سگ خود بنشینید و با آرامش با او صحبت کنید. سپس با لحنی دلنشین به سگ خود تشویقی دهید. اگر هنگام ورود آن فرد، سگ با دیدن او شروع به پارس کردن نموده است، از دادن تشویقی بپرهیزید. در واقع با انجام این کار، شما به سگ خود می‌فهمانید که پارس کردنش پس از مشاهده آن فرد، کاری مناسب نمی‌باشد. بهتر است که این کار را چند بار انجام دهید تا سگ  یاد بگیرد.

همچنین می‌توانید حرکتی دوستانه انجام دهید. برای مثال هنگام ورود فرد، به او لبخند بزنید و دست تکان دهید تا فرد بایستد و با شما صحبت کند. در واقع این عمل مثبت شما نشان می‌دهد که باید با افراد رابطه دوستانه برقرار نمود. همچنین انجام این کار باعث می‌شود که سگ شما نیز با آن فرد آشنا شود تا دیگر پارس نکند.

آموزش فرمان پذیری

منظور از آموزش فرمان پذیری، آن است که سگ هنگام پارس کردن، با شنیدن دستور (ساکت باش) صاحب خود، از پارس کردن خودداری کند. بدین منظور شما می‌توانید در این هنگام، با سوت نظر سگ را به خود جلب نمایید تا از پارس کردن اضافی بپرهیزد. سپس با لحنی مهربان به او ساکت باش بگویید و در این فاصله نیز یک خوراکی خوشمزه و مورد علاقه سگ را به او بدهید. توصیه می‌شود که این تمرین را چندین مرتبه تکرار کنید تا با شنیدن دستور شما، آرام گیرد.   

استفاده از وسایل آرامش بخش

یکی دیگر از روش‌هایی که برای آموزش پارس نکردن سگ انجام می‌شود، استفاده از وسایل آرامش‌بخش می‌باشد. برای مثال تنها ماندن سگ در خانه، ممکن است برای سگ استرس‌زا باشد و به دنبال آن پارس کند. در چنین شرایطی شما می‌توانید از وسایل آرامش‌بخش استفاده کنید. مثلا استفاده از قلاده‌های حاوی گیاهان آرامش‌بخش، باعث کاهش استرس سگ می‌شود. همچنین توصیه می‌شود که برای آموزش پارس نکردن سگ در خانه، نقطه‌ای از خانه را به عنوان مکان تفریح او در نظر بگیرید. برای مثال یک تشک با ظرف آب و اسباب بازی‌های مختلف را برای سگ خود اختصاص دهید.

کمک گرفتن از مربیان حرفه‌ای

شما می‌توانید طبق برنامه و گفته‌های مربی حرفه‌ای، اقدامات تعیین شده را انجام دهید تا سگ شما دیگر بیهوده پارس نکند.

تخلیه انرژی سگ

یکی دیگر از اقداماتی که هنگام آموزش پارس نکردن سگ به غریبه‌ها، انجام می‌شود، تخلیه انرژی او می‌باشد. گاهی اوقات ممکن است سگ برای آنکه انرژی خود را تخلیه نماید، پارس کند. در چنین شرایطی شما می‌توانید قبل از خروج از خانه، با انجام بازی های پر جنب‌و‌جوش، انرژی سگ را کم کرده و آن را خسته کنید تا هنگام خروج از خانه، به افراد غریبه پارس نکند.

فیلم آموزش پارس نکردن سگ

شما می‌توانید با استفاده از فیلم آموزش پارس نکردن سگ، به سگ خود بفهمانید که چه موقع باید پارس کند و چه موقع پارس نکند. در واقع در فیلم‌های آموزشی، مربی حرفه‌ای با انجام اقداماتی شما را با آموزش پارس نکردن سگ آشنا می‌کند. برای مثال شما با دیدن این فیلم، قادر خواهید بود که با انجام حرکات انگشتان دست، به صورت رمزی به او بفهمانید که از پارس کردن طولانی اجتناب کند.

سگ از چند ماهگی پارس می کند؟

سگ از چند ماهگی پارس می کند؟

همانطور که می‌دانید  سگ‌ها دارای نژادهای مختلفی می‌باشند، بنابراین زمان شروع پارس کردن آن‌ها نیز متفاوت می‌باشد. برای مثال برخی از سگ‌ها از دوازده هفتگی، شروع به پارس کردن می‌کنند در حالیکه برخی دیگر از شانزده هفتگی شروع به پارس کردن می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت که سگ‌ها معمولا از هفت یا هشت ماهگی، شروع به پارس کردن می‌کنند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در