قفسه بندی کمد دیواری را می­توان به عنوان تفکیک و فضا سازی در یک محیط محدود در نظر گرفت. در واقع قفسه بندی به شما کمک می­کند تا یک فضای محدود ناکار آمد را تبدیل به فضایی کاربردی کنید که با هدف ایجاد نظم، یکپارچگی و دسترسی راحت توسط نجاری ساخته و طراحی می‌شود.

اهمیت قفسه بندی یادآور اهمیت چیدمان و ایجاد دسترسی آسان در محیط زندگی است. فرقی نمی­کند که محل زندگی شما بزرگ یا کوچک باشد یا کمد­ها از چه ابعادی برخوردار باشد؛ آشنایی با انواع قفسه بندی کمد دیواری که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت، شما را در ایجاد محیطی مطلوب یاری می کند.

قفسه بندی کمد دیواری ریلی

قفسه بندی کمد دیواری ریلی

معمولا ساخت کمد دیواری­ ریلی در مکان­هایی است که فضای نسبتا کوچکی دارند. بنابراین قفسه بندی برای کمد دیواری‌های ریلی باید چنان باشد که بیشترین امکان چیدمان و استفاده از فضا را برای شما به وجود آورد.

در چنین کمدهایی به طور معمول از یک رگال برای آویزان کردن لباس­‌ها استفاده می­شود. اگرچه ممکن است رگال فضای زیادی را اشغال کند اما امکان استفاده همیشگی از لباس­‌های اتو کشیده و مرتب را برای شما فراهم می­‌آورد. برای جبران این فضای اشغال شده می‌­توان باقی مانده­ی فضای کمد را با دیگر شیوه­‌های مرسوم قفسه بندی تبدیل به محیطی مطلوب و قابل استفاده کرد.

از جمله راه­‌های معمول برای قفسه بندی کمد دیواری ریلی می­تواند به کارگیری کشوهای باز شو، انواع سبد، باکس‌های تقسیم شده ریلی، رگال سقفی، جا کفشی ریلی، ایجاد قفسه با چوب یا ام دی اف و … باشد.

آنچه در قفسه بندی کمد دیواری بسیار حائز اهمیت است، استفاده درست از تمامی فضای موجود و همچنین استفاده از ابزارآلاتی است که به تعمیر کمد دیواری در زودهنگام نیازی نداشته باشید.

سلایق مختلف می­تواند چگونگی استفاده از فضای درون کمد را تغییر دهد. ممکن است شما تمایل چندانی به استفاده از رگال در قفسه بندی کمد دیواری ریلی خود نداشته باشید، بنابراین می­توانید متناسب با آنچه درون کمد قرار خواهد گرفت آن را به قسمت­‌های مختلف تقسیم کنید و طرح کمد دیواری مخصوص خود را داشته باشید.

به طور مثال استفاده از سبد یا کشوهای کفش و لباس در پایین و قفسه بندی چوبی در بالای آن می‌­تواند طریق‌ه­ای ساده برای نظم بخشیدن و قفسه بندی کمد باشد.

طرح و مدل جدید کمد دیواری اتاق خواب 2021 را در این صفحه مشاهده کنید.

قفسه بندی کمد دیواری با عمق زیاد

قفسه بندی کمد دیواری با عمق زیاد

از جمله ویژگی­‌هایی که می‌­تواند در قفسه بندی تاثیر ویژه­ای داشته داشته باشد میزان عمق و ارتفاع آن است. چگونگی قفسه بندی کمد دیواری با عمق زیاد باید متناسب با کاربردی باشد که برای آن مد نظر گرفته اید.

گاهی عمق زیاد می‌تواند دسترسی به وسایل انتهای قفسه را سخت کند، از طرف دیگر این ویژگی می­تواند امکان قرار دادن وسایل جاگیر مانند رختخواب یا چمدان را نیز برای شما فراهم کند.

تعدادی از ابزارهایی که می­توان برای قفسه بندی کمد دیواری با عمق زیاد و استفاده مفید از فضای درون کمد پیشنهاد داد کشوهای با عمق زیاد، دسته‌های هیدرولیکی، باکس‌های تقسیم شده ریلی و رگال‌های سقفی هستند.

آنچه مسلم است محل قرارگیری و ساخت کمد دیواری می‌­تواند نحوه به کارگیری آن را نیز تعریف کند و قفسه بندی کمد دیواری شما وابسته به این مهم است.

قفسه بندی کمد دیواری رختخواب

قفسه بندی کمد دیواری رختخواب

معمولا عمق استاندارد تعریف شده برای کمدها 60 سانتیمتر، و اگر به منظور محل نگهداری رختخواب مورد استفاده قرار می­گیرند تا 90 سانتیمتر نیز افزایش می­یابند. چنانچه پیش از این اشاره کردیم ماهیت یک کمد دیواری وابسته به محل تعبیه آن است. بنابراین محل قرارگیری کمد دیواری رختخواب اصولا جایی جز اتاق خواب نمی­تواند باشد.

قفسه بندی کمد دیواری رختخواب می­تواند متناسب با میزان حجم و تعداد رختخواب­‌هایی که در آن قرار می­‌گیرند متفاوت باشد. استفاده از قفسه­‌های چوبی برای تقسیم بندی راه مناسبی است.

شما می‌توانید محل قرارگیری رختخواب ها را بر اساس میزان استفاده از آن­ها اولویت بندی کنید، مثلا می­توانید رختخواب­های پرکاربرد را در قفسه­‌های پایین و رختخواب­هایی که کمتر مورد استفاده قرار می­گیرند را در طبقات بالا قرار دهید.

از آن جایی که این کمدها از عمق بیشتری برخوردارند می­‌توانید در قفسه بندی کمد دیواری رختخواب از قسمت بالای آن­ها نیز برای قرار دادن چمدان­هایتان استفاده کنید.

قفسه بندی کمد دیواری اتاق خواب کودک

قفسه بندی کمد دیواری اتاق خواب کودک

در میان انواع قفسه بندی شاید قفسه بندی کمد دیواری اتاق خواب کودک از اهمیت ویژه­‌تری برخوردار باشد. چرا که کودکان معمولا توجه کمتری به چیدمان اتاقشان دارند و گاها پیش می­آید که شما مجبورید زمان زیادی صرف یافتن وسایل­شان کنید.

از آنجا که در نقاشی و کاغذ دیواری اتاق کودک معمولا از رنگ­بندی­‌های متنوع و شاد استفاده می­‌شود پس بهتر است در قفسه بندی کمد دیواری اتاق خواب کودک نیز این نکته را مد نظر قرار دهید و با استفاده از باکس­های رنگی فضایی جذاب برای استفاده کودکانتان به وجود آورید. حتی می­توانید با اختصاص رنگ­ها به وسایل گوناگون آن­ها را ترغیب به چیدن لوازمشان کنید.

با توجه به این نکته که ابعاد وسایل کودکان کوچکتر از وسایل مربوط به بزرگسالان است می­توان استفاده مفیدتری از فضا و روش‌های خلاقانه‌­تری در قفسه‌های کمد دیواری کودک اتخاذ کرد. استفاده از آویز، قفسه کفش­‌ها را فراموش نکنید.

در پایان:

در پایان آنچه قابل یادآوری است این مهم است که قفسه بندی کمد دیواری نه تنها در ایجاد نظم و مرتب بودن محل زندگی شما نقش دارد بلکه توجه به نکاتی چنین ظریف و کوچک می­تواند بر آسایش، آرامش و زیبایی محیط خانه نیز تاثیر بسزایی بگذارد. یک چیدمان شکیل و منضبط می­تواند یادآور شکوه زندگی باشد.  

طبقه بندی شده در