.شستشوی فرش دستباف باید به صورت تخصصی صورت گیرد که در اینجا به چند نکته مهم و تخصصی در رابطه با شستشوی فرش دستباف در قالیشویی‌ معتبر خواهیم پرداخت.

فرش دستباف نوعی فرش با طرح های بسیار رایج و پر‌طرفدار است. که تولید این نوع فرش‌ها، در کشورهای غرب آسیا از جمله چین و هند و ایران صورت می‌گیرد. این فرش‌های زیبا توسط رنگ‌های باشکوه و طرح و نقش‌های زیبایشان معروف هستند و امروزه طرفداران بسیاری در اکثر نقاط جهان دارند. فرش‌های مشرقی در انواع متنوع  بافته  میشوند و جنس آن‌ها غالبا از پشم و یا پنبه می‌باشد. اما می‌توان آن‌ها را از ابریشم و یا مواد مصنوعی هم تهیه کرد.

لازم است که بدانید که فرش دستباف هم نیز همچون فرش های دیگر زود کثیف میِ‌شوند. با دانستن راه‌های تمیز کردن و نگه داری از این نوع فرش‌ها می‌توانید تا مدتی طولانی ظاهر فرشتان را نو نگه دارید.

برای شستشوی فرش دستباف به نکات زیر توجه کنید!

  • حتما فرشتان را مانند پس از شستشوی خشک کنید زیرا فرش دستباف اگر به خوبی خشک نشود کپک خواهد زد.برای این کار میتوانید یک پارجه روی فرش بکشید تا نم فرش جذب پارچه شود.اگر خشک شدن فرشتان زمان زیادی میبرد می توانید از پنکه استفاده کنید.حواستان باشد پشت فرش را نیز به خوبی خشک کنید.
  • به طور کلی حتما قبل از استفاده از مواد شوینده فرش برای شستشوی فرش ماشینی و یا دستباف مقداری از مایع را روی قسمت کمی از فرش دستباف تست کنید ،اگر فرشتان رنگ پس نداد و مشکلی نبود بقیه فرش را بشویید در غیر این صورت شستشوی فرش دستباف را به قالیشویی بسپارید.

 آیا فرش شما رنگ می دهد؟

برخی از فرش‌ها رنگشان ثابت است و با خیس شدن رنگ نمی‌دهند، اما برخی دیگر اینگونه نیستند. اگرروی برچسب فرشتان با عبارت (dry clean only) روبرو شدید، این عبارت به این معنی است که فرش شما رنگ می دهد و بهتر است آن را به قالیشویی ببرید

اتیکت یا برچسب فرش چیست؟

برای پیدا کردن این برچسب گوشه‌‌های فرشتان را بلند کنید. غالبا دستورالعمل‌ شستشو و بهترین راه برای تمیز کردن فرش دستباف، بر روی این برچسب نوشته می‌شود.‌فرش‌ دستباف در جنس‌های متفاوتی تولید می‌شوند و‌ می‌توانند از ابریشم، پشم و پنبه ساخته شوند، که برای پاک کردن هر یک از این فرش ها به آگاهی مشخصی نیاز دارید. معمولا پشم و پنبه جنس‌های بادوام‌تری هستند و آسان تر تمیز می‌شوند.

اگر فرش دستباف شما از جنس ابریشم است و لکه‌ شدیدی بر روی آن افتاده، بهتر است به جای این‌ که خودتان برای شستن آن اقدام نمایید، برای شستشوی فرش  آن را به قالیشویی معتبر بدهید.

دقت داشته باشید اگر می خواهید خودتان اقدام به تمیز کردن فرش دستباف و یا ماشینی خود داشته باشید حتما نکات و ترفندهای مهم در این زمینه را مطالعه نمایید.

بگذارید فرشتان نفس بکشد!

در خدمات منزل حدودا هفته ای یکبار فرش دستباف را با جاروبرقی تمیز کنید و هر دو طرف فرشتان را جارو بکشید،این کار باعث میشود خرده آشغالها و کثیفی روی فرش از بین برود و فرشتان نفس بکشد.همچنین این کار باعث میشود الیاف فرش دستباف درهم و له نشود!

نکته مهم: البته اگر فرشتان ابریشمی است آن را مداوم جارو نکشید! چون باعث آسیب به آن شده و از ارزش فرش دستباف کم میکند!

آخرین مطالب قالیشویی در استاده مگ