یکی از وسایلی که برای شستن مبل‌ها استفاده شده و کارتان را راحتتر می‌کند بخارشوی است. دستگاه بخارشوی دارای مخزن آب بوده و به کمک بخار آب لکه ها را پاک می‌کند. اما موضوعی که باید به آن پرداخته شود طرز استفاده از بخارشوی برای مبل و همچنین نوع مبلمان منزل شماست. که در هنگام نظافت منزل آسیبی به آن وارد نشود که در این بخش از استاده مگ به آن خواهیم پداخت.

مبلمان داخلی منزل شما از آن دسته محل‌هایی است که به دلیل استفاده زیاد در طول روز از آن درمعرض آلودگی و کثیفی‌های زیادی قرار می‌گیرد. اگر شما خانواده‌ی پرجمعیتی دارید و یا صاحب فرزند کوچک هم باشید، در طول روز لکه‌های زیادی روی مبلتان ایجاد می‌شود. علاوه براین‌ها ذرات گرد و غبار هم در همه فصول به نوعی داخل تار و پود مبلمان رسوخ می‌کنند. بنابراین بررسی وضعیت مبلمان و تمیز کردن مبل هر چند ماه یک بار ضروری است. جهت اقدام برای مبل شویی در استاده با شماره‌های موجود در همین صفحه تماس بگیرید.

نکات استفاده از بخارشوی برای مبل منزلتان

نکات استفاده از بخارشوی برای مبل منزلتان
  • قبل از اینکه شروع به استفاده از بخارشوی برای مبل در منزلتان بکنید باید بروشور و دفترچه راهنمای بخارشوی را با دقت بخوانید. زمان جوش آمدن آب، مدت زمان لازم برای استفاده از آن و سایر نکاتی که در زمان استفاده از آن باید رعایت شود بسته به ‌مدل بخارشوی شما متفاوت است. این نکته از این جهت که دستگاه بخارشوی بعد از مدتی نیاز به چند دقیقه توقف هم دارد دارای اهمیت است و نمی‌شود از آن به صورت مداوم استفاده کرد. آموزش تمیز کردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین را اینجا مطالعه کنید.
  • همانطور که می‌دانید بخارشوی همانطور که از اسم آن هم پیداست با کمک بخارآب لک‌ها را پاک می‌کند. اما در نظر داشته باشید که قبل از استفاده از بخارشوی برای مبل خود حتما آبی که می‌خواهید داخل دستگاه بخارشوی بریزید را بجوشانید. تا از وارد شدن رسوب به دستگاه بخارشوی جلوگیری شود.
  • هم‌چنین برای ریختن مواد شوینده مبلمان به داخل بخارشوی دفترچه‌ی راهنمای آنرا نگاهی بیندازید. داخل بسیاری از دستگاه‌های بخارشوی نمیتوان محلول شوینده ریخت.
  • برای تخلیه‌ی آب بعد از استفاده از دستگاه هم بعد از خاموش کردن دستگاه و خنک شدن آن اقدام کنید.
  • برخی از لک‌ها مثل لکه‌ی جوهر برای پاک شدن نیاز به مقداری شامپو فرش یا لکه‌بر دارند. شاید هم نیاز باشد مدت زمانی را با استفاده از اسفنج و محلول شوینده لکه مبل را پاک کنید. بنابراین قبل از استفاده از بخارشوی برای مبل بهتر است ابتدا سطح مبلمان را با استفاده از جاروبرقی از هرگونه ذره‌ی غبار پاک کنید. بعد از آن با استفاده از برسی کوچک در صورت داشتن پرز پاکسازی کنید. سپس اگر لکه‌ای وجود دارد که فکر می‌کنید با بخارشوی تمیز نمی‌شود با کمک شوینده و اسفنج آن را به خوبی مبل را تمیز کنید. در نهایت هم با بخارشوی سرتا سر مبلمانتان را تمیز کنید.

تمیز کردن مبل با شامپو فرش مزیت است یا دردسر؟

نحوه شستن انواع جنس مبل با استفاده از بخارشوی

قبل از استفاده از بخارشوی برای مبل به نوع پارچه مبلمانتان دقت کنید. بعضی نکات برای جنس‌های مختلف مبلمان باید حتما رعایت شوند.

برای احتیاط در این موارد هم می‌توان اگر برای بار اول است که از دستگاه بخارشوی استفاده می‌کنید و یا مبلمانتان را به تازگی عوض کرده‌اید ابتدا قسمت پشتی مبل که در زاویه‌ی دید نیست را با بخارشوی پاک کنید و بعد از آن کارتان را شروع کنید.

اگر روی پارچه مبل شما سوختگی ناشی از سیگار اتفاق رخ داده است، سوختگی سیگار روی پارچه مبلی را خودتان در خانه ترمیم کنید!

بخارشوی مبل‌های جنس مخمل

نحوه شستن انواع جنس مبل با استفاده از بخارشوی

برای بخارشوی مبل مخمل قبل از شروع کار اطمینان پیدا کنید که مبل شما رنگ پس نمی‌دهد و از درجه حرارت مناسب این جنس پارچه استفاده کنید. به این صورت از وارفتگی مخمل‌ها نیز جلوگیری می‌شود.

بخارشوی برای مبلمان جنس چرم

برای بخارشوی مبل چرم هم باید درجه حرارت مناسب چرم را از دفترچه‌ی راهنما انتخاب نمایید. بعد از پایان کار با کمک دستمالی خشک مبل چرم خود را خشک کنید تا لکه‌ی بخار بر روی آن باقی نماند. هم‌چنین بهتر است فاصله‌ی بخارشوی تا مبل بیشتر باشد تا رویه چرمی شما آسیبی نبیند.

بخارشوی مبلمان جنس پارچه‌ای

بخارشوی مبلمان جنس پارچه‌ای

جنس پارچه‌ای در مبلمان بیشترین نوع است و دارای محبوبیت بیشتری است. هم‌چنین مناسبتر بودن قیمت آن نسبت به سایر مبلمان تقاضای بیشتری در بین خانواردارد.

مهمترین نکته در استفاده از بخارشوی برای مبل پارچه‌ای این است که قبل از استفاده مبلمان پارچه‌ای را از ذرات گرد و‌غبار پاک کنید. ذرات گرد و غبار به تار و پود مبلمان نفوذ می‌کنند و با مرور زمان باعث ایجاد آلرژی می‌شوند. بعد از گرفتن غبار‌ها لک‌های بزرگتر را با محلول لکه‌بر پاک کنید. بعد از آن با استفاده از بخارشوی مبلمان را تمیز کنید.

کوسن‌ها را چگونه بخار دهیم؟

  1. برای بخارشوی کوسن‌های مبلمان آنها را جدا از مبلمان ابتدا با کمک جارو برقی و برس کوچک مخصوص پرزگیری کنید. غبار‌های آن را نیز تمیز کنید.
  2. همانطور که پاک کردن لکه‌های مبلمان بصورت جداگانه و با استفاده از لکه گیر انجام می‌شود برای کوسن‌ها هم همین کار را کنید. بخارشوی را روی کوسن بکشید و اجازه دهید تا چند دقیقه درون هوای آزاد خشک شوند. چرا که اگر بلافاصله روی مبلمان قرار بگیرند امکان دارد بصورت کامل خشک نشوند و باعث ایجاد بوی بد در پارچه کوسن و یا مبلمان شود.

با برچسب در

,