با توجه به اینکه مبل این روزها به پای ثابت دکوراسیون داخلی خانه تبدیل شده و تقریبا اکثر قریب به اتفاق افراد از آن استفاده می‌کنند، شستن مبل با جوش شیرین راهکاری برای تمیز نگهداشتن آن به شمار می‌رود.

در این صفحه از “نکت” قصد داریم به تميز كردن انواع مبل اشاره کنیم. خصوصا تمیز کردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین که یک راه‌حل بسیار مفید برای شستن این مبل‌ها می‌باشد.

شستن مبل پارچه‌‌ای با جوش شیرین

شستن مبل پارچه‌‌ای با جوش شیرین

جوش شیرین به طور معمولی از گذشته‌های دور به عنوان یک عامل پاک‌ کننده در محیط منزل و خانه مورد استفاده قرار گرفته است. در خصوص تمیز کردن مبل، جوش شیرین دو کارکرد اصلی دارد. اولین کارکرد آن است که باعث از بین رفتن بوی بد مبل خواهد شد

از آنجا که مبلمان منزل همواره مورد استفاده افراد مختلف قرار می‌گیرد و ممکن است برخی مایعات بر روی آن ریخته شود، بنابراین وجود بوی بد در برخی از آنها حس می‌شود.

10 روش برای از بین بردن لکه روی مبل را اینجا مطالعه کنید.

برای از بین رفتن بوی بد، کافی است به اندازه لازم جوش شیرین را بر روی مبلمان بریزید و تا 24 ساعت صبر کنید و ببینید که تميز كردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین به همین راحتی اتفاق می افتد. اما در خصوص شستن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین نیز باید گفت بهتر است یک محلول درست کنید.

 1. محلولی از ترکیب جوش شیرین و مقداری آب درست کنید.
 2. سعی کنید با استفاده از برس نقاطی را که دارای لکه هستند، بشویید. البته نباید به گونه‌ای باشد که کل مبل مرطوب و به شدت خیس شود.
 3. بعد از شستن مبل با جوش شیرین، بهتر است حدود نیم ساعت صبر کنید تا جوش شیرین در لکه‌ها نفوذ و آنها را از بین ببرید.
 4. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز آن را پاک کنید. در شستن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین باید دقت کنید که از دستمال یا برس تمیز و نرم استفاده کنید.
 5. روش دیگر در انجام این کار، ترکیب کردن جوش شیرین و سرکه است.

سرکه از جمله مایعاتی است که کاربرد بسیار زیادی در نظافت و تمیزی خانه داشته و از گذشته‌های دور تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. حال ترکیب آن با جوش شیرین می‌تواند معجونی بسیار مناسب جهت شستشوی مبل با جوش شیرین باشد.

 • برای این کار مقداری سرکه را با جوش شیرین مخلوط کرده و سپس به روش پیشین با استفاده از برس یا دستمال آن به نقاط دارای لکه اضافه کنید.
 • بعد از چند ساعت صبر کرده و سپس جوش شیرین را با استفاده از جاروبرقی بیرون بکشید تا عملیات تميز كردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین و سرکه تکمیل شود.

حتما بخوانید: بهترین کارخانه‌های مبل شویی همراه قیمت

شستن مبل چرمی با جوش شیرین

شستن مبل چرمی با جوش شیرین

معمولا شستن مبل چرمی راحت‌تر و بهتر از مبل پارچه‌ای صورت می‌گیرد. برای شستشوی مبل چرمی با جوش شیرین هم می‌توانید آن را با آب ترکیب کرده و به روش قبل اقدام به تمیز کردن بکنید. اما معمولا توصیه می‌شود که جوش شیرین را به تنهایی بر روی لکه‌ها بریزید و بعد از چند ساعت آن را با استفاده از جاروبرقی پاک کنید. جوش شیرین یکی از بهترین راهکارها برای پاک کردن لکه‌های چرب بر روی مبل چرمی است. پیشنهاد می‌کنیم نحوه شستن مبل با بخارشوی را بخوانید.

 • لکه‌هایی که به علت مواد آرایشی بهداشتی، شکلات و مواد غذایی بر روی مبل‌ها هستند، معمولا با استفاده از جوش شیرین یا ترکیب آن با سرکه کاملا از بین خواهد رفت.
 • ترکیب جوش شیرین و آبلیمو نیز می‌تواند محلول مناسبی جهت شستن مبل چرمی باشد. چرا که آبلیمو نیز همانند سرکه دارای خاصیت پاک‌کنندگی خوبی است.
 • البته به صورت کلی می‌توانید برای شستن مبل با جوش شیرین از ترکیب آن با مواد ضدعفونی کننده صنعتی نیز استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید برای تمیز کردن مبل با شامپو فرش اقدام نمایید.

انواع پاک کننده و ضدعفونی کننده صنعتی مبل در بازار وجود دارند که می‌توانید آنها را با جوش شیرین ترکیب کنید. هر چند توصیه ما این است که بیشتر از راه‌حل‌های خانگی که پیش‌تر به آنها اشاره شد برای شستشوی مبل با جوش شیرین استفاده کنید.

شستن مبل مخمل با جوش شیرین

شستن مبل مخمل با جوش شیرین

مبل‌های مخمل دارای حساسیت خاصی به هنگام نظافت منزل هستند.

 • یکی از بهترین راهکارها برای شستن مبل مخمل با جوش شیرین ترکیب آن با آب، آبلیمو است. برای پاک‌ کنندگی بهتر می‌توانید از آبلیمو بیشتری استفاده کنید.
 • از آنجا که مخمل دارای حساسیت خاصی بوده، بنابراین بهتر است که از دستمال‌ها یا برس‌های بدون پرز استفاده شود.
 • یکی دیگر از راهکارها برای شستن مبل مخل، استفاده از صابون است. مقداری صابون را با آب مخلوط کنید و با استفاده از برس بر روی لکه‌ها قرار داده و سپس چند ساعت صبر کنید تا اثرات خود را نشان دهد.

تمیز کردن مبل پارچه‌ای با جوش شیرین و همچنین شستن انواع مبل با محلول‌های خانگی بهترین راهکار می‌باشد که تنها نیازمند صبوری و دقت لازم می‌باشد. بهتر است در اولین فرصت اقدام به این کار کنید تا کثیفی‌ها دردسرساز نشوند.

طبقه بندی شده در