امروزه اکثر افراد از انواع مبلمان در منزل و یا محل کار خود استفاده می‌کنند. تمیزی مبلمان در جلوه آن تاثیر بسزایی می‌گذارد. ممکن است زمانی مبل به وسیله جوهر و یا موارد دیگر کثیف و لک بشود. بهتر است پیش از اقدام به هر کاری برای از بین بردن لکه روی مبل، با روش‌های از بین بردن لکه روی مبل آشنا شوید. در ادامه با این صفحه از “استاده مگ” همراه باشید تا انواع روش‌های از بین بردن لکه مبل برای مبلمان با جنس‌ها و لکه‌های مختلف را بررسی کنیم و با جزئیات جهت انجام نظافت منزل شرح دهیم.

از بین بردن لکه روی مبل چرم

روش اول

باید با استفاده از پارچه یا دستمالی تمیز و خشک، به گردگیری و رفع لکه از مبل پرداخت. برای پاک کردن لکه مبلمان با چرم مصنوعی می‌توان از واکس مخصوص مبل استفاده کرد. برای تمیز کردن بیشتر لکه‌ها از روی این جنس مبل می‌توانید الکل را به کار ببرید. به طور مثال، برای پاک کردن لکه‌ای مانند لکه جوهر از روی این جنس مبل باید به ترتیب زیر عمل کنید:

  1. ابتدا برای از بین بردن لکه، یک واحد آب را با یک واحد سرکه و مقداری روغن زیتون ترکیب کنید.
  2. سپس با پارچه یا دستمالی تمیز لکه را تمیز کنید.
  3. حال با یک پارچه یا دستمالی دیگر محل مورد نظر را خشک کنید.

روش دوم

روش دوم پاکسازی لک از مبل چرم، استفاده از جوش شیرین است. به این ترتیب که مقداری از این ماده را روی قسمت آلوده مبل قرار دهید و پس از گذشت زمانی کوتاه با استفاده از مسواک آن ناحیه را تمیز کنید.

از بین بردن لکه روی مبل مخمل

پاکسازی لک از مبل مخمل کار بسیار حساسی است. در مرحله اول باید با استفاده از برس یا شانه مبل را تمیز کنید. سپس می‌توانید محلول جوش شیرین و نیمی از فنجان آبلیمو را ترکیب کنید. حال، محلول ساخته شده را برای از بین بردن لکه روی مبل به کار ببرید.

بهتر است پیش از استفاده از محلول حتما مقداری از آن را روی قسمت کوچک غیرقابل دید مبل امتحان کنید تا اگر مشکلی پیش آمد و محلول با پارچه ناسازگار بود، از استفاده مجدد محلول خودداری کنید.

از بین بردن لکه روی مبل پارچه‌ای

جوش شیرین یک پاک کننده و تمیز کننده قوی است. اگر شما برای رفع لک مبل پارچه‌ای یک محلول خانگی از این ماده بسازید، به راحتی لکه‌ها از بین خواهند رفت. برای این کار شما باید مقداری جوش شیرین و سرکه تهیه کنید. همچنین مقدار کمی از مایع ظرفشویی و آب گرم که در هر خانه‌ای موجود است، را باهم ترکیب کنید. آموزش طرز استفاده از بخارشوی برای مبل را در این صفحه بخوانید.

البته پیش از اقدام به از بین بردن لکه باید مبل را تمیز و کاملا پاکسازی کنید.

حال باید مقدار کمی از محلول ساخته شده را روی ناحیه کوچک و غیرقابل دید مبل امتحان کنید. اگر رنگ مبل آسیب ندید، می‌توانید از محلول برای از بین بردن لکه روی مبل استفاده کنید. بعد از تمیز کردن لکه، مبل را با دستمال تمیز و خشک کنید.

تمیز کردن لکه جوهر و خودکار از مبل

از بین بردن لکه جوهر و خودکار از روی مبل

روش اول

برای از بین بردن لکه روی مبل در این حالت، امکان استفاده از سرکه وجود دارد. به این صورت که برای تمیز کردن ناحیه مورد نظر یک واحد سرکه و یک واحد آب و کمی روغن زیتون را با هم ترکیب کنید. محلول به دست آمده را روی قسمتی از لکه بررسی کنید تا به مبل آسیب نرسد. سپس در صورت سالم ماندن مبل، محلول را بر روی نواحی آلوده بریزید و آن را خشک کنید.

روش دوم

برای از بین بردن لکه جوهر و خودکار روی مبل طبق مراحل زیر عمل کنید:

  1. ابتدا با دستمال یا پارچه، مبل را نم‌دار کنید.
  2. حالا روی ناحیه لک شده نمک بریزید.
  3. حال با پنبه قسمت مورد نظر را تمیز کنید.

این کار را به طور مداوم انجام دهید تا لکه به طور کامل از بین برود.

روش سوم

آخرین روش به کار بردن گلیسیرین و آمونیاک است. شما می‌توانید با ترکیب این دو ماده لکه جوهر و خودکار روی مبل را از بین ببرید. بعد از پاک کردن لکه، ناحیه مورد نظر را با آب و پودر دستی بشویید.

تمیز کردن لکه چربی از مبل

برای تمیز کردن این لکه از روی مبل چرم، به راحتی می‌توانید به وسیله یک دستمال نم‌دار به تمیز کردن مبل بپردازید. البته برای از بین بردن این لکه از روی سایر مبلمان نیز می‌توانید از روشی که در ادامه گفته می‌شود، استفاده کنید. به این صورت که کاغذی را روی ناحیه آلوده قرار دهید و سپس اتو را برای مدت زمانی بر روی آن بگذارید. به همین راحتی لکه با حرارت از بین می‌رود.

باید توجه داشته باشید که اتو مستقیما با مبل تماس برقرار نکند و باعث سوختگی پارچه نگردد.

از بین بردن لکه آب مبل

برای از بین بردن لکه آبی که به دلیل املاح موجود در آب بر روی مبل ایجاد شده است، روش‌های زیر موجود است:

روش اول

با استفاده از دستمال پارچه‌ای جذب کننده آب که قبلا نم‌دار شده است، لکه را تمیز کنید. سپس سریعا با استفاده از سشوار که حرارت متوسطی دارد ناحیه مورد نظر را خشک کنید.

روش دوم

با آب نیمه گرم و کمی صابون مایع می‌توانید لکه را از بین ببرید. سپس با پارچه نم‌دار قسمت مورد نظر را تمیز کنید و با سشوار خشک کنید.

روش سوم

مقداری الکل را با نمک ترکیب کنید و ترجیحا داخل ظرفی که قابلیت اسپری کردن داشته باشد، بریزید. پس از اسپری کردن محلول روی لکه باید پارچه یا دستمالی را روی ناحیه لک شده مالش دهید. حال با یک پارچه نم‌دار لکه را تمیز کنید و به وسیله سشوار آن را خشک کنید.

شما می‌توانید سرکه سفید را نیز با همین روش برای از بین بردن لکه روی مبل به کار ببرید.

پاک کردن لکه رنگ از مبل

برای از بین بردن این لکه از روی مبل باید شامپو فرش را حل کنید و به کار ببرید. سپس با استفاده از مسواک یا پارچه سفید، کف تولید شده از ماده شوینده را روی ناحیه آلوده بکشید. روش تمیز کردن مبل با شامپو فرش را به صورت کامل اینجا بخوانید

پاک کردن لکه خون از روی مبل

از بین بردن لکه خون از مبل

ابتدا باید با استفاده از مقداری نشاسته و آب، خمیر بسازید. سپس خمیر را بر روی لکه خون که بر روی مبل ایجاد شده است، قرار دهید. حال اتو را روی خمیر بکشید.

البته لازم به ذکر است اتو نباید مستقیم روی مبل قرار گیرد.

از بین بردن لکه سوختگی مبل

شما می‌توانید برای از بین بردن لکه روی مبل که بر اثر سوختگی ایجاد شده است، از قند استفاده کنید. به این صورت که یک تکه قند را روی ناحیه مورد نظر مالش دهید تا لکه از بین برود. محلول آب اکسیژنه نیز برای این موضوع کارساز است.

اگر مبلمان منزل یا محیط کار شما از الیاف مصنوعی ساخته شده است، از روشی دیگر استفاده کنید. به این منظور استفاده از آبلیمو به منظور رفع لک پیشنهاد می‌گردد.