نظافت منزل برای خانم‌های خانه‌دار در اکثر مواقع سخت و وقت گیر است که علاوه بر صرف زمان زیاد، زحمت بسیاری نیز برای آن‌ها دارد. برخی افراد ترجیح می‌دهند که این کار را به فرد دیگری سپرده و بابت آن هزینه‌ نظافت منزل را پرداخت کنند. پیدا نمودن فردی که بشود امور منزل را با اطمینان کامل به او سپرد سخت و گاهی امکان‌ناپذیر است. ما در ادامه این صفحه از خدمات آنلاین استاده تمام مواردی را که لازم است درباره نظافت منزل و خدمات نظافتی بدانید را توضیح داده و قیمت نظافت منزل را نیز ذکر خواهیم کرد.

نظافت آشپزخانه، نظافت اتاق‌ها، نظافت حمام و سرویس بهداشتی، همه و همه مواردی هستند که سبب می‌شوند افراد با نگرانی از تمیز کردن منزل خود صحبت کنند و حتی گاه به دلیل آن‌که تصور می‌کنند از پس آن بر نمی‌آیند، سراغش نروند.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از رجوع به خدمات نظافتی منزل، مطالب زیر را مطالعه بفرمایید. در این قسمت ما برخی از شرکت‌های خدماتی نظافتی را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید مجموعه مورد نظر خود را آسان‌تر انتخاب نمایید.

 قیمت نظافت منزل 1400

بسیاری از افرادی که کارگر را خودشان پیدا می‌کنند، پس از مدتی به دلیل عملکرد بد آن‌ها و یا زیاد کردن ناگهانی قیمت، تصمیم به قطع همکاری با او می‌کنند. برخی نیز با سپردن این امور به یک شرکت مطمئن، کار خود را آسان‌تر خواهند کرد. البته سپردن کار به شرکت‌های نیز کار آسانی نبوده و نیاز به توجه به برخی نکات دارد.

توضیحاتقیمت (تومان)
نظافت منزل 4 ساعت آقا65،000 تا 75،000
نظافت منزل 6 ساعت آقا90،000 تا 105.000
نظافت منزل 6 ساعت خانم110،000 تا 130.000
8 ساعت آقا120،000 تا 130.000
8 ساعت خانم130،000 تا 160.000
تعرفه خدمات نظافتی سال 1400
تعداد طبقاتقیمت به تومان
225.000 تا 30.000
330.000 تا 35.000
435.000 تا 45.000
550.000 تا 55.000
هر طبقه اضافی10.000
قیمت خدمات نظافت منزل هر طبقه در تهران

قیمت کارگر نظافت خدمات منزل به چه صورت محاسبه می‌شود؟ هزینه‌ها به چند عامل مهم بستگی دارد که این عوامل به شرح زیر هستند:

متراژ منزل:

مهم‌ترین عاملی که بر قیمت نظافت منزل تأثیر دارد، میزان متراژ منزل شما است. اگر منزل شما دارای فضای بیشتری باشد، قیمت کارگر منزل ساعتی خدمات آن نیز بالا‌تر خواهد رفت. تعداد اتاق‌ها، حمام‌ها، سرویس‌های بهداشتی و سالن‌ها روی دستمزد کارگر نظافت منزل به طور مستقیمی تأثیر‌گذار هستند. در مقابل اگر خانه شما کوچک باشد، هزینه آن کمتر شده و کار نظافتی آسان‌تر خواهد شد.

موارد قابل نظافت:

این مورد نیز یکی دیگر از عوامل مؤثر در قیمت کارگر منزل ساعتی است که باید پیش از شروع همکاری با فرد یا شرکت خدماتی هماهنگ شود. برای مثال در صورتی که منزل شما شیشه‌ها و پنجره‌هایی بیشتر از حد معمول دارد، باید حتما پیش از شروع کار با نظافتچی درمیان بگذارید تا هزینه آن محاسبه شود. برای نظافت و شستن پرده‌ها نیز لازم است هزینه‌ای به صورت جدا‌گانه به مسئول خدمات نظافتی پرداخت شود.

برخی عادت‌های خاص:

اگر شما روش خاصی برای نظافت منزل در نظر دارید یا از مواد خاصی برای شستن و نظافت استفاده می‌کنید، لازم است این مورد را پیش از آغاز کار، به شخص یا شرکت خدماتی اعلام نمایید. ممکن است این عادت‌ها باعث افزایش یا کاهش قیمت نظافت منزل شوند. البته لازم است بدانید که خرید لوازم و مواد لازم برای نظافت به عهده شما بوده و در صورت توافق برای خرید باید هزینه آن به مسئول نظافت منزل شما پرداخت گردد.

محل زندگی:

جالب است بدانید که قیمت نظافت منزل در برخی موارد به محل زندگی شما نیز مربوط است و می‌تواند کمتر یا بیشتر از سایر محله‌ها باشد.

تعرفه نظافت و تعیین دستمزد به چند عامل متفاوت وابسته است؛ از جمله:

 • وضعیت ساختمان و منزل و تعداد اتاق‌ها و متراژ 
 • تعداد نظافتچی‌های  و جنسیت کارگر آقا و خانم 
 • میزان صرف زمان لازمه برای اتمام کار
 • هزینه نظافت در روزهای تعطیل و روزهای عادی 
تعرفه شرکت‌های خدماتی استاده

اغلب شرکت‌های خدماتی، تعرفه نظافت منزل را براساس متراژ خانه محاسبه می‌کنند. به این معنا که هر چه خانه بزرگتر باشد و نیاز به نظافت داشته باشد بیشتر باشد، چون زمان بیشتری را صرف خواهد کرد، مسلما نرخ نظافت ساختمان و قیمت کارگر نظافت منزل نیز متفاوت خواهد بود. بنابراین قیمت نظافت منزل هم تغییر خواهد کرد.

بدون شک بسته به قانونی بودن مجموعه‌های خدماتی و همچنین میزان ساعاتی که یک کارگر در منزل شما شروع به فعالیت می کند و نوع فعالیت، قیمت نظافت متغیر می باشد. همه مجموعه‌های خدمات نظافتی به صورت ساعتی کار می کنند و بر اساس میزان ساعات فعالیت نیروها، هزینه نظافت محاسبه می گردد.

دقت داشته باشید که در صورت افزایش ساعات کاری مبلغ 10.000 تومان تا 20.000 تومان به ازای هر ساعت به تعرفه خدمات نظافتی افزوده می‌گردد.

هزینه کارگر نظافت منزل 

جنسیت کارگر نظافت منزلساعات کاریقیمت به تومان
کارگر خانم8145.000
کارگر آقا8135.000
کارگر خانم 6115.000
کارگر آقا 6110.000
کارگر خانم 470.000
کارگر آقا 460.000

عاملی دیگری که بر نرخ تمیزکردن خانه تاثیرگذار می‌باشد، جنسیت شخص نظافت کننده و هزینه کارگر نظافت منزل می‌باشد. اکثر مشتریان به دلیل انجام بهتر نظافت خانم‌ها معمولاً درخواست کارگر خانم و تعیین قیمت نظافت را در این شرایط دارند. البته به طور کلی باید بگوییم که بخاطر تمیزکاری بیشتر و تجربه بالای خانم ها در روشهای تمیزکردن خانه، قیمت نظافت منزل با کارگر خانم بیشتر می‌شود.

هزینه کارگر نظافت منزل

اما از سوی دیگر برخی از مشتریان نیز برای تمیزکاری منزل با متراژ بالا و نظافت راه پله‌ها و تعیین هزینه‌ کارگر نظافت منزل، کارگر آقا درخواست می‌کنند. چرا که هم سریعتر مکان‌های نظافتی را انجام داده و هم تمیز کردن این خانه‌های بزرگ به قوای بدنی بیشتری احتیاج خواهد داشت.

به طور کلی باید گفت که هزینه کارگر نظافت منزل هم به جنسیت شخص نظافت کننده منزل شما و هم میزان ساعت لازمه برای انجام و اتمام تمیزکردن خانه بستگی دارد. از این رو اگر در فواصل زمانی کوتاه و منظم، خدمات تمیز کردن خانه را درخواست کنید، هم خدمات تمیزکردن منزل خیلی سریع‌تر انجام خواهد شد و هم قیمت تمیز کردن منزل مبلغ کمتری می‌شود.

 قیمت نظافت ساختمان

تعداد طبقاتقیمت به تومان
225.000 تا 30.000
330.000 تا 35.000
435.000 تا 45.000
550.000 تا 55.000
هر طبقه اضافی10.000

تعرفه قیمت نظافت ساختمان براساس ساعت مشخص خواهد شد. از این رو اگر درخواست خدماتی خارج از خدمات مقرر از جانب شرکت درخواست شود، مسلما زمان بیشتری نیز برای انجام نظافت صرف خواهد شد که تمام این موارد در تعیین قیمت نظافت منزل و ساختمان موثر می‌باشد.

بخش خدمات انجام نظافت ساختمان شامل تمیز کردن فضاهای راه‌پله و مشاعات ساختمان، محدوده ساختمان و خدمات عمومی تمیزکاری پارکینگ و حیاط و بخش نگهبانی می‌باشد. تمام این آیتم‌های تمیز کردن راه‌پله‌ و میزان تایم مورد نیاز در تعیین قیمت نظافت ساختمان مدنظر قرار خواهد گرفت.

البته به همراه داشتن وسایل نظافتی منزل و تهیه این لوازم شستشو بر عهده مجموعه خدماتی نظافتی و نظافتچی‌ها نمی‌باشد. اما اگر درخواست تهیه این لوازم شستشو را نیز دارید، می‌توانید در زمان تماس و درخواست کارگر نظافتی، تهیه این لوازم را در جزو تعیین قیمت نظافت ساختمان در نظر داشته باشید تا در پایان محاسبه شود.

کارگردان نظافتی نیز بعد از خرید انواع مواد شوینده و وسایل مورد نیاز چون شیشه پاک‌کن، دستکش، دستمال، سطل شستشو، پاک کننده‌های شوینده، تی وغیره با ارائه فاکتور خرید، هزینه‌های تهیه وسایل نظافت ساختمان را نیز در محاسبه قیمت نظافت ساختمان در نظر می‌گیرند. تمامی این موارد باعث تغییر قیمت نظافت منزل خواهد بود .

 هزینه نظافت راه پله

تعداد طبقاتهزینه نظافت راه پله و پارکینگ
از یک تا 5 طبقهاز 25.000 تا 55.000
بیش از 5 طبقهبابت هر طبقه اضافی 10.000 افزایش

نظافت مشاعات ساختمان شامل نظافت راه‌پله و پارکینگ می‌شود. معمولا هزینه نظافت راه پله با انجام تمیزکاری‌های قسمت‌های مختلف ساختمان چون:

 • تمیز کردن شیشه‌های درب و پنجره ساختمان
 • تمیز کردن و شستشوی راه‌پله
 • تمیز کردن دیوارها و نرده‌ها
 • پاک کردن درب ورودی ساختمان 
 • تمیز کردن آسانسور ساختمان
 • تمیز کردن و شستشوی پارکینگ 
 • تمیز کردن پشت‌بام
نظافت راه پله

از این رو هزینه نظافت راه پله و ساختمان به صورت کلی بر تعیین نرخ نظافت ساختمان تاثیر خواهد گذاشت. هم‌چنین معمولا هزینه تمیز کردن حیاط‌های بزرگتر و پارکینگ جدا در نظر گرفته می‌شود.

نظافت منزل را به شرکت بسپاریم یا به شخص؟

یکی از دغدغه‌های همه ما انتخاب یک شرکت معتبر یا شخص معتبر می‌باشد. حتما برای شما هم پیش آمده که به صورت تبلیغات کلامی بین دوستان و اقوامتان شخصی را برای نظافت به خانه آورده‌اید؛ در این صورت دو حالت پیش می‌آید یا رضایت کامل دارید و یا ناراضی هستید.

تصور کنید که اگر نیروی مورد نظر را از یک مجموعه خدماتی معتبر درخواست کرده بودید، در صورت نارضایتی در هر مرحله‌ای از کار با مجموعه تماس می‌گرفتید و اعلام نارضایتی می‌کردید و در هزینه و وقت با ارزش خود صرفه‌جویی می‌کردید.

یکی دیگر از مزیت‌های انتخاب نیرو از شرکت‌های خدمات نظافت، بحث امنیت می‌باشد. قطعا تمایل به ورود افراد غیرقابل اعتماد و ناشناس را به منزل و ساختمان خود ندارید.

بهترین شرکت خدمات نظافتی منزل

امروزه با جست و جو در فضای اینترنت می‌توان به هر چیزی دست پیدا کرد. برای پیدا نمودن شماره خدمات نظافت منزل نیز می‌توانید همین عبارت را در اینترنت جست و جو کرده و سایت‌های مرتبط با آن را بررسی کنید. بهتر است پیش از انتخاب شرکت، نظرات افرادی را که پیش از شما با آن شرکت کار کرده‌اند را بخوانید و بر این اساس با شرکت بهتر تماس بگیرید.

می‌توانید از اطرافیان خود پرس و جو نموده و با شرکتی که از آن رضایت داشته‌اند، ارتباط برقرار کنید.

یکی دیگر از راه‌های پیدا نمودن شماره تلفن شرکت خدمات نظافتی منزل خوب و معتبر، توجه به تبلیغاتی است که توسط خود شرکت به منازل فرستاده می‌شود. بهتر است با چند مورد از این شرکتها تماس گرفته و ویژگی هر‌کدام را به خاطر بسپارید. در نهایت آن موارد را با ویژگی‌هایی که در بالا گفتیم مقایسه نموده و بهترین شرکت را انتخاب کنید.

وظایف ما و شرکت خدمات نظافت منزل چیست؟

امروزه تقریبا بیش از نیمی از افراد تمایل به گرفتن نظافتچی برای نظافت منزل خود دارند که انتخاب یک شرکت خدماتی مطمئن و قابل اعتماد کار ساده ای نمی باشد با توجه به اینکه اخیرا شرکت های غیر قانونی زیادی وارد این زمینه شغلی شده اند که در نهایت چیزی جز نارضایتی و فریب افراد نخواهند داشت.

پس با رعایت نکات زیر می توانید انتخابی صحیح در این زمینه از خدمات نظافت را تجربه کنید:

 • سعی کنید از شرکت خدماتی نزدیک به محل زندگی خود اقدام به اعزام نظافتچی نمایید.
 • با پرس و جو از همسایگان و آشنایان خود از قانونی بودن شرکت و همچنین میزان رضایت در پایان کار مطلع شوید.
 • اگر طلا و یا هرگونه شیء قیمتی در منزل خود دارید قبل از ورود کارگر به منزل آن ها را در جایی امن و مطمئن قرار دهید.
 • دقت داشته باشید که کارگر منزل کم کاری نداشته باشد؛ به طور کلی وظایفی که یک نظافتچی می بایست انجام دهد شامل: تمیز کردن درب ها و شیشه پنجره ها، جارو زدن همه بخش های منزل و یا محل کار، شستشو و ضدعفونی کردن سرویس بهداشتی و حمام به طور کامل، مرتب کردن کمد لباس، نظافت آشپزخانه، درآوردن و نصب پرده، گرفتن گرد و غبار از سطح وسایل و … می باشد.
 • گاها در صورت خرابی و یا شکستن وسایل و هرگونه آسیب دیگر توسط کارگر، می بایست به شرکت اعلام نمایید تا هزینه خسارت وارد شده از جانب شرکت و یا کارگر پرداخت شود.
 • یک شرکت معتبر و قانونی این فرصت را در اختیار شما قرار می دهد تا در صورت عدم رضایت از عملکرد کارگر منزل با شرکت تماس بگیرید و از آن ها بخواهید تا کارگر دیگری را اعزام نمایند. دقت داشته باشید از جانب شما هیچگونه هزینه ای مبنی بر کارهای انجام شده توسط کارگر قبلی نباید پرداخت شود.
 • اطمینان حاصل نمایید که کارگران با حفظ اصول بهداشتی، ابزار و وسایل پاکیزه و مواد شوینده معتبر موجود در فروشگاه ها، شروع به کار خواهند کرد.
 • قبل از ورود کارگر منزل به خانه و یا محل کار حتما در مورد میزان کاری که باید انجام دهد و همچنین دستمزد او به توافق برسید تا هنگام تسویه حساب با کارگر به مشکل بر نخورید.
 • اگر قصد نظافت منزل برای سال نو را دارید سعی کنید اوایل اسفندماه اقدام به این عمل نمایید زیرا در روزهای پایانی سال به دلیل افزایش درخواست ها و خستگی کارگران ممکن است کارگر مورد اطمینان پیدا نکنید و یا رضایت کامل را در پایان کار نداشته باشید.
 • حتما زمانی بین 20 تا 30 دقیقه برای صرف میوه، چای و ناهار در اختیار کارگر قرار دهید؛ البته این زمان برای مواقعی می باشد که کارگر مدت زمان زیادی را برای نظافت در منزل می ماند.
 • اگر حجم کار بالایی دارید و یا می خواهید تغییر دکوراسیون داخلی انجام دهید و باید وسایل سنگین از قبیل مبل، میز ناهارخوری، بوفه و … جابه جا نمایید سعی کنید دو کارگر درخواست نمایید تا با آرامش خاطر تمام کارهای شما به اتمام برسد.
 • اگر زمان زیادی با کارگر منزل سروکار دارید می توانید از شخصی بخواهید که همراه شما باشد تا در طول روز در صورت پیش آمدن هر کاری بتوانید خانه را به او بسپارید.

نکته ای که می توان به آن اشاره نمود این است که اکثر از شرکت های خدمات نظافت اعزام نیرو و کارگر برای پذیرایی از مجالس و مهمانی های شما، نظافت ساختمان از جمله پارکینگ و راه پله ها و … و همچنین نظافت موسسات دولتی و خصوصی را برعهده خواهند گرفت.

با توجه به نکات بالا و با استفاده از خدمات آنلاین استاده می توانید بهترین شرکت خدمات نظافت منزل را انتخاب نمایید و در نهایت با رضایت کامل از تمیزی و پاکیزگی خانه خود لذت ببرید.

اگر خودمان به نظافت منزل بپردازیم:

شاید خود بخواهید دست به کار شوید پس این سه اصل مهم را هیچگاه فراموش نکنید:

 1. نظافت منزل را از بالای خانه و به ترتیب آغاز کنید.
 2. از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید.
 3. جزئیات خانه را فراموش نکنید.

در ذیل به صورت کلی به نکاتی در جهت سهولت کار و کیفیت بیشتر آن اشاره خواهیم کرد:

 • اگر خود این مسئولیت را برعهده می‌گیرید سعی کنید از یک برنامه هفتگی برخوردار باشید و چک لیست نظافت داشته باشید.
 • با استفاده از مواد ضد عفونی‌کننده هفته‌ای دو بار توالت و روشویی منزل را شستشو دهید تا از بروز هرگونه بیماری عفونی جلوگیری کنید.
 • هفته‌ای یک بار حمام را ضدعفونی کنید و به شستشو قفسه شامپوها، لیف و صابون و … بپردازید.
 • هر سال به امر مبل شویی و قالیشویی بپردازید و در صورت نداشتن شرایط می‌توانید از رومبلی و رو فرش‌های موجود در بازار استفاده کنید که در طرح و رنگ‌های مختلفی قابل‌دسترس می‌باشند و به این صورت از چرک تاب شدن مبل‌ها و فرش‌ها در مدت‌زمان کوتاه جلوگیری خواهید کرد.
 • هر روز به نظافت آشپزخانه خود بپردازید و اجازه ندهید که با تجمع چربی‌ها و خرده‌های نان و غذا بر روی گاز، سینک، ظروف غذا و همچنین اسکاچ و سیم ظرف‌شویی محیطی برای رشد میکروب‌ها و تجمع مورچه‌ها فراهم سازید.
 • پس از میل غذا سعی کنید با جارو دستی خرده‌های غذا و نان را جمع‌آوری کنید و هفته‌ای دو بار منزل خود را با جارو برقی جارو کنید و پس از جاروکشی به غبارروبی از مبل‌ها، تلویزیون، وسایل دکوراتیو و … بپردازید.
 • اگر کف‌پوش منزل شما از جنس سرامیک و یا پارکت می‌باشد حداقل هفته‌ای یک بار کف‌پوش‌ها را طی کشی و تمیز نمایید.
 • همیشه در منزل مانند ناظم یک مدرسه عمل کنید و نظم را در خانه برقرار کنید. از ریختن لباس‌ها در اتاق‌خواب جلوگیری کنید، وسایل را سر جای خود قرار دهید تا پس از گذشت مدت‌زمان اندکی منزل خود را در حد انفجار نبینید!

در پایان

تمام افراد می‌توانند با مدیریت هزینه نظافت برخی از امور نظافتی را به شرکت‌های خدماتی و نظافتچی‌ها بسپرند. لذا استفاده از خدمات نظافتی یک کار لوکس و مختص قشر مرفه جامعه نمی‌باشد. البته اگر چه لیست قیمت نظافت منزل برای شرکت‌های خدماتی در مقایسه با کارگران غیرشرکتی، کمی بیشتر است؛ اما مطمئنا بحث اعتماد و آرامش و موضوع کیفیت کار نیز این امر را جبران خواهد کرد.

طبقه بندی شده در