سوختگی سیگار روی پارچه مبلی را خودتان در خانه ترمیم کنید!

سوختگی سیگار روی پارچه مبلی

پارچه مبلی هرقدر هم که باکیفیت بوده و با دقت انتخاب‌ شده باشد، بازهم نمی‌تواند در برابر سوختگی با سیگار مقاومت کند. سوختگی در اثر سیگار ممکن است تنها بر روی سطح پارچه اتفاق افتاده و یک لکه زشت و سیاه از خود باقی گذارد. اما در بدترین حالت خاکسترهای سوزان سیگار می‌توانند تا دل مبل نفوذ کرده و هر چیزی را که بر سر راهشان قرارگرفته، از بین ببرند.

آثار سوختگی سیگار حتی اگر سطحی بوده و تا عمق پارچه نفوذ نکنند، بازهم پارچه مبل را از ریخت انداخته و ممکن است شما را وادار به‌صرف هزینه‌های کلان کنند.

اگر این اتفاق برای مبل‌های نازنینتان افتاده و در حال جمع‌کردن پول‌هایتان برای تعویض کلی پارچه‌های مبل هستند، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا توصیه‌های زیر را امتحان کنید. در نوشتار این صفحه قصد داریم تا با معرفی شیوه‌هایی برای از بین بردن لکه سیگار از روی مبل یک هزینه اضافه را از دوش شما برداریم.

روش وصله دوزی

اگر خاکسترهای سیگار در عمق پارچه شما نفوذ کرده و بافت پارچه را از بین برده باشند، هیچ‌یک از کارهایی که قرار است در این صفحه گفته شود، موثر نخواهند بود.

در این مورد باید با استفاده از یک قیچی ناخن و باظرافت تمام ناحیه سوختگی را ببرید. حالا از قسمت پشتی مبل که پارچه آن با پارچه مبل همرنگ بوده و در دید قرار ندارد، یک تکه پارچه ببرید.

حالا تکه پارچه بریده‌شده را به داخل سوراخ برده و لبه‌های داخلی سوراخ را آغشته به چسب کنید. سپس یک کاغذ وکس را بر روی محل سوراخ قرار داده و یک جسم سنگین مانند کتاب بر روی آن قرار دهید. پس از خشک شدن چسب کتاب را برداشته و کاغذ وکس را با احتیاط جدا کنید.

ماده شوینده برای از بین بردن سوختگی

این شیوه در صورتی برای شما کارساز خواهد بود که سوختگی تنها در حد سطحی بوده و خاکسترهای سیگار باعث از بین رفتن بافت پارچه نشده باشند. ماده پاک‌کننده لکه سیگار از روی مبل را می‌توانید در خانه بسازید و برای از بین بردن لکه سیگار استفاده نمایید. برای این کار نیاز به مواد شوینده مایع و سفیدکننده اکسیژن یا کلر دارید که باید این ترکیب را با برس‌های مخصوص شست‌وشوی پارچه بر روی مبل بکشید. باید به خاطر داشته باشید که برس را بسیار آرام بر روی جای سوختگی بکشید. به‌طوری‌که این کار شما تنها باعث جدا شدن خاکسترها از روی مبل شده و آن‌ها را پخش نکند.

پس‌ازاین کار باید مقداری از مایع پاک‌کننده را به‌طور مستقیم بر روی خاکستر سیگار بریزید و با استفاده از یک دستمال تمیز محل لکه را تا حل شدن کامل آن مالش دهید. سپس باید با در نظر گرفتن نکات مهمی که برای شست‌وشوی مبل توصیه‌شده، آثار مایع پاک‌کننده را از روی آن پاک کرده و اجازه دهید در دمای محیط خشک شود.

اگر پس از طی کردن این گام‌ها هنوز آثاری از لکه سیگار بر روی مبل وجود داشت، باید پاک‌کننده‌های اکسیژن یا کلر را وارد عمل کنید. به یاد داشته باشید که هنگام خرید این نوع پاک‌کننده‌ها باید رنگ پارچه مبل را مدنظر داشته باشید. هر چه رنگ پارچه مبل روشن‌تر باشد، پاک‌کننده اکسیژن یا کلر در از بین بردن لکه سیگار موفق‌تر خواهد بود. در پایان این مرحله نیز باید پارچه مبلی را با رعایت نکات توصیه‌شده شست‌وشو دهید.

گلیسیرین

یک روغن گلیسیرین سبزیجات تهیه کرده و با مقدار مساوی آب مخلوط کنید. محل لکه سیگار را با این محلول خیس کرده و با یک پارچه تمیز بر روی آن بمالید تا لکه کاملا خیس شود. باید اجازه دهید که محلول آب و گلیسیرین تا چند ساعت بر روی پارچه مانده و پس‌ازآن پارچه مبل را شست‌وشو دهید.

جوش‌شیرین

با ترکیب کردن جوش‌شیرین و آب یک خمیر چسبنده بسازید. حالا خمیر به‌دست‌آمده را در محل لکه سیگار قرار داده و اجازه دهید تا خشک شود. خمیر خشک‌شده را با استفاده از جاروبرقی پاک کرده و با استفاده از یک دستمال مرطوب آثار آن را از بین ببرید. مجددا و با دقت کافی محل لکه سیگار را با جاروبرقی تمیز کنید تا همه آثار آن از بین برود.

براکس

براکس یک ماده شیمیایی خاص است که می‌تواند به‌تنهایی یا پس از استفاده از گلیسیرین برای از بین بردن لکه سوختگی سیگار موثر باشد. برای استفاده از این ماده شیمیایی باید یک قاشق غذاخوری از آن را با دو فنجان آب گرم مخلوط کنید. حال محل سوختگی را با استفاده از یک پارچه به این محلول آغشته کنید. سپس جای محلول را با آب شسته و با استفاده از یک پارچه تمیز خشک نمایید.

هیدروژن پراکسید

پیش از اینکه پراکسید هیدروژن را روی محل لکه بریزید باید آن را روی بخشی از پارچه امتحان کنید تا مطمئن شوید به پارچه آسیب نمی‌زند. پس از اطمینان از این مسئله 3 قسمت آب و 1 قسمت پراکسید هیدروژن را با هم مخلوط کرده و یک تکه پارچه مرطوب شده با این محلول را بر روی محل سوختگی قرار دهید. حالا با اتویی که بر روی حرارت متوسط قرارگرفته، محل مرطوب شده را خشک کنید.

مراقب باشید که اتو را روی ناحیه اطراف محل سوختگی قرار ندهید. سپس جای سوختگی را با آب شسته و خشک کنید.

کلام آخر

سوختگی مبل اتفاق بسیار ناخوشایندی است و شما را به فکر تعویض پارچه مبل می‌کند. اما پیشنهاد ما این است که ابتدا نکات بالا را امتحان کنید و اگر به نتیجه دلخواه نرسیدید برای خرید پارچه هزینه کنید.

  1. ناشناس گفت:

    قیمت فرش دوازده متری ماشینی شستشوش چنده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *