صندلی آویز به علت ظاهر زیبا و جذابی که دارد، نقش ویژه‌ای در زیباسازی دکوراسیون داخلی ایفا می‌کند. صندلی آویز در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود تا افراد بتوانند با توجه به سلیقه فردی، صندلی آویز مورد نظر خود را تهیه نمایند. جهت استفاده از صندلی تاپی باید آن را به صورت اصولی از سقف آویزان نمایید تا برای سلامتی افراد و سقف منزل مشکلی ایجاد نشود. ما در این صفحه از استاده قصد داریم به آموزش کامل نحوه نصب صندلی آویز ریلکسی و بررسی نکاتی پیرامون تعمیرات صندلی بپردازیم.

دسترسی سریع به مطالب

نحوه نصب صندلی آویز از سقف

صندلی‌های معمولی دارای چند پایه هستند و به صورت ثابت روی زمین قرار می‌گیرند. اما جهت استفاده از صندلی آویز که پایه‌ای ندارد، می‌بایست آن را با کمک طناب یا زنجیر مخصوص از سقف آویزان نمایید.

برای نصب صندلی آویز از سقف به ابزار مختلفی مانند دریل، دستگاه گل‌میخ یاب، مداد، انبردست، زنجیر یا طناب مستحکم، پیچ و مهره یا قلاب، درزبند، رنگ، مته، وسایل مخصوص نقاشی و… نیاز دارید. پس از تهیه این وسایل باید مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

نحوه نصب صندلی آویز از سقف

مرحله اول نصب صندلی تاپی

در مرحله اول نصب صندلی تاپی می‌بایست نسبت به پیدا کردن تیرچه سقف اقدام فرمایید. این امر با کمک دستگاه گل‌میخ یاب انجام خواهد شد. پس از پیدا کردن تیرچه سقف، لبه‌های تیرچه را با استفاده از مداد، علامت بزنید.

برای آنکه صندلی آویز بتواند به خوبی در محیط مورد نظر حرکت آزادانه‌ای داشته باشد، لازم است که سقف محیط، دارای تیرچه بوده و فاصله آن با دیوارها نیز استاندارد باشد.

مرحله دوم نصب صندلی آویز

در مرحله دوم از آموزش نحوه نصب صندلی آویز باید مرکز تیرچه سقف را که در مرحله قبل مشخص شد، پیدا کنید. اکنون برای اطمینان از اینکه لبه‌های تیرچه به صورت صحیح علامت گذاری شده‌اند، لازم است که با استفاده از یک مته کوچک، علامت‌ها را کمی سوراخ کنید. اگر هنگام سوراخ کردن، خرده‌های چوب از علامت‌ها خارج شد، یعنی لبه‌های تیرچه به درستی شناسایی شده‌اند اما اگر از نقطه‌ها، خرده‌های چوب خارج نشد، به معنای تشخیص اشتباه محل قرارگیری لبه‌ها می‌باشد. در چنین شرایطی باید مته را اطراف علامت گذاشته شده، کمی حرکت دهید تا لبه تیرچه به درستی شناسایی شود. سپس مرکز این دو نقطه (لبه‌های تیرچه‌) را در نظر گرفته و با مداد علامت بزنید.

مرحله سوم نصب صندلی ریلکسی

در مرحله سوم، باید نقطه‌ای را که با مداد علامت گذاری کرده‌اید را توسط دریل سوراخ کنید. توجه داشته باشید که اگر برای نصب صندلی آویز، قرار است که از چند پیچ استفاده کنید، باید سوراخ‌های دیگری را نیز روی تیرچه ایجاد کنید. برای ایجاد این سوراخ‌ها باید در راستای مرکز تیرچه، با مداد، نقاطی را علامت بزنید و سپس با استفاده از دریل، نقاط را سوراخ نمایید.

مرحله چهارم نصب صندلی تاپی

در مرحله چهارم  باید به نصب پیچ و مهره یا قلاب بپردازید. توجه داشته باشید که پیچ و مهره یا قلاب می‌بایست کاملا محکم شوند. برای پیچاندن پیچ می‌توانید از انبردست کمک بگیرید اما دقت نمایید که پیچ یا قلاب نباید بیش از اندازه محکم شوند؛ چون محکم شدن بیش اندازه آن‌ها باعث از بین رفتن الیاف چوب شده و این امر باعث می‌شود که صندلی آویز نتواند وزن افراد را به خوبی تحمل کند.

مرحله پنجم نصب صندلی تاپی

در این مرحله باید به متصل نمودن صندلی به پیچ‌ و قلاب‌ها بپردازید که این کار با استفاده از زنجیر یا طناب مستحکم انجام خواهد شد. معمولا بیشتر صندلی‌های آویز دارای گیره‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید صندلی مورد نظر خود را به پیچ‌ها متصل نمایید. البته بعضی از افراد ترجیح می‌دهند که آویز صندلی، کمی طولانی‌تر باشد. در چنین شرایطی می‌توانید با استفاده از زنجیر و حلقه‌های ایمن یا طناب مستحکم به آویزان نمودن آن بپردازید. معمولا هنگام استفاده از طناب، از گره‌های خرگوشی استفاده می‌شود که باید به خوبی محکم شوند.

پس از نصب صندلی آویز، باید به تنظیم و تست گره‌ها بپردازید. بدین منظور لازم است که روی صندلی، وزنی را اعمال کرده و بر اساس آن، اندازه گره‌ها را تنظیم نمایید.

مرحله ششم نصب صندلی ریلکسی

در مرحله آخر، باید به تمیز کردن سقف و نقاشی آن اقدام فرمایید تا ظاهری تمیز داشته باشد. لازم به ذکر است اگر در مراحل قبلی، هنگام پیدا کردن لبه‌های تیرچه سقف، سوراخ‌های زیادی را روی سقف ایجاد کرده‌اید، باید در مرحله آخر آن‌ها را درز بندی کرده و بپوشانید.

نتیجه گیری

صندلی ریلکسی تاپی با استفاده از زنجیر یا طنابی محکم، از سقف آویزان می‌شود. نحوه نصب صندلی آویز از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد به طوری که می‌توان گفت اگر نصب این صندلی به صورت اصولی و با رعایت نکات ایمنی انجام نشود، خطرات و مشکلاتی جبران ناپذیر را برای افراد و سقف محیط مورد نظر ایجاد خواهد نمود. به طور کلی نصب صندلی آویز از سقف شامل مراحل مختلفی نظیر پیدا نمودن تیرچه سقف و مرکز تیرچه، دریل کاری نقاط مورد نظر، نصب کردن پیچ یا قلاب، متصل کردن صندلی آویز به پیچ یا قلاب، تست صندلی و تنظیم گره‌ها، تمیز کردن و نقاشی سقف می‌باشد که باید رعایت نکات ایمنی و با دقت کامل انجام شوند. 

طبقه بندی شده در

با برچسب در