روش‌های خانگی متنوعی برای پاک کردن انواع لکه روی فرش و لباس وجود دارد. در این مطلب از استاده سعی داریم روش‌های پاک کردن چسب از روی فرش را به شما توضیح دهیم تا با انجام آنها، مجددا زیبایی و پاکیزگی به فرش منزل شما بازگردد در صورت رفع نشدن آن می‌توانید با شماره‌های موجود در صفحه جهت اقدام برای قالیشویی اقدام کنید.

فرش عضو ثابت خانه همه‌ ما ایرانی‌ها است. نگهداری صحیح از این کفپوش زیبا که همواره در معرض آلودگی‌ها قرار دارد، کار سختی است. لکه‌های متفاوتی سبب کثیف شدن فرش می‌شود که یکی از آنها، لکه چسب است. ریختن چسب روی فرش سبب چسبیدن الیاف‌ فرش به یکدیگر شده و رنگ طبیعی فرش را از بین می‌برد. پاک کردن چسب از روی فرش نسبت به باقی لکه‌ها دشوار‌تر بوده، به همین دلیل تبدیل به دغدغه بیشتر خانم‌های خانه‌دار شده است. در ادامه راهکارهای آن را بخوانید:

جهت اقدام برای شستشوی فرش دستباف در استاده روی آن کلیک کنید.

پاک کردن چسب به کمک آب و صابون

پاک کردن چسب به کمک آب و صابون

اولین و مطمئن‌ترین قدم برای پاک کردن بیشتر لکه چسب قطره‌ای، استفاده از آب و صابون است. ابتدا به نسبت صحیحی آب و صابون درست کنید.

میزان مورد استفاده باید به گونه‌ای باشد که هم در پاک شدن لکه مؤثر بوده و هم بعد از رفع لکه بتوان کف آن را تمیز کرد. جهت آگاهی از پاک کردن لکه فرش به روش خانگی کلیک کنید.

به منظور پاکسازی ابتدا به کمک یک دستمال سفید و نرم روی لکه چسب بکشید. این کار را با ملایمت تا جایی ادامه دهید که لکه چسب قطره‌ای محو شود. پس از این که لکه چسب از بین رفت، به کمک دستمال خشک دیگری رطوبت ایجاد شده روی فرش را خشک نمایید.

استفاده از سرکه برای پاک کردن چسب از روی فرش

استفاده از سرکه برای پاک کردن چسب از روی فرش

برخی لکه‌های چسب از جمله چسب قطره‌ای، مقاوم‌تر از سایر چسب‌ها می‌باشد. به همین دلیل پاک کردن آنها از روی فرش به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

در صورتی که محلول آب و صابون در پاکسازی فرش مؤثر واقع نشود، می‌توانید از سرکه استفاده کنید. سرکه که پای ثابت تمام ترفندهای تمیزکاری خانگی است، در تمیز کردن لکه‌ چسب قطره‌ای نیز بسیار تأثیرگذار است.

به این منظور مقدار کمی از سرکه (نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش با سرکه) را روی دستمال سفید و تمیزی ریخته و سپس روی لکه چسب قرار دهید. بهتر است چند دقیقه با فشار ملایم دستمال را روی فرش نگه دارید تا سرکه بتواند چسب را حل کند. پس از پاک شدن چسب، با دستمال آغشته به آب و صابون یا شامپو فرش، محل و اطراف لکه را تمیز کنید تا بوی سرکه باقی نماند.

گرم‌ کردن چسب با اتو یا سشوار

گرم کردن چسب با اتو یا سشوار

اگر لکه چسب را به محض ریختن روی فرش پاک نکنید، لکه مقاوم شده و سطح فرش را زمخت می‌کند. برای تمیز کردن لکه قدیمی چسب، می‌توانید برای مدت کوتاهی سشوار با باد گرم را روی لکه قرار دهید تا باعث نرم شدن چسب شود. بعد از این که چسب کمی نرم شد، به وسیله لبه قیچی یا چاقو به آرامی تلاش کنید تا چسب از فرش جدا شود. دقت کنید انجام این کار نیاز به دقت و ملایمت بسیار دارد؛ زیرا ممکن است به الیاف فرش آسیب جدی وارد شود.

جهت آگاهی از چگونگی شستشوی فرش روشن و شستشوی فرش کرمی رنگ در “استاده” کلیک کنید.

استفاده از لاک پاک‌ کن

پاک کردن چسب با استفاده از لاک پاک کن

یکی دیگر از روش های پاک کردن چسب از روی فرش، استفاده از لاک پاک‌ کن است. قبل از استفاده از لاک پاک‌ کن، بهتر است از جنس الیاف فرش خود مطمئن باشید. در غیر این صورت امکان دارد رنگ‌های بخش‌های مختلف فرش به قسمت‌های دیگر پخش شود. برای این کار لاک پاک‌کن را فقط روی لکه چسب قرار دهید و منتظر بمانید تا چسب را در خود حل کند. استفاده از لاک پاک‌ کن برای از بین بردن لکه چسب قطره‌ای از روی فرش بسیار مفید واقع می‌گردد. روش‌های براق کردن فرش

یخ، راه حلی مؤثر در پاک کردن چسب

پاک کردن چسب با یخ از روی فرش

استفاده از یخ همان‌طور که در پاک کردن آدامس از روی پارچه و فرش کارآمد است، می‌تواند در پاک کردن چسب از روی فرش کمک کند. می‌توانید با نگه‌ داشتن یک قطعه یخ روی لکه چسب باعث جدا شدن آن شوید. این روش به دلیل این که باعث کنده شدن کامل چسب می‌شود، روشی مؤثر بوده و سبب گسترش لکه نمی‌گردد. اگر لکه چسب از روی فرش پاک نشد، به کمک یک چاقو به آرامی روی چسب بکشید تا چسب کنده شود.

نکات نهایی

هنگامی که چسب روی فرش شما ریخت، بهتر است هر چه سریع‌تر نسبت به پاک کردن آن اقدام کنید تا چسب در میان تار و پود فرش نفوذ نکند.

پس از این که با هر یک از روش‌های بیان شده موفق به پاک کردن چسب از روی فرش شدید، به کمک شامپو فرش و یک دستمال سفید یا اسفنج، محل لکه چسب و اطراف آن را تمیز کنید تا اثری از لکه باقی نماند.

دقت کنید که پاک کردن چسب از روی فرش باید مرحله به مرحله تکرار شود تا به ثمر بنشیند. در برخی موارد لکه‌های قدیمی‌تر و مقاوم چسب مانند چسب قطره‌ای ممکن است به راحتی تمیز نشوند. در این صورت بهتر است که از قالیشویی‌ها و مراکز معتبر برای پاک کردن چسب از روی فرش کمک بگیرید و از فشار آوردن بیش از حد به وسیله چاقو در کندن چسب یا استفاده از محلول‌های شیمیایی خطرناک، خودداری کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,