فرش در نما و زیبایی داخل منزل تأثیر ویژه‌ای دارد و این موضوع بر هیچ‌کس پوشیده نیست و تمیز بودن فرش‌ها در محیط منزل از اهمیت بالایی برخوردار است. برای برخی از افراد تحویل فرش به قالیشویی راهکار آخر است؛ اما برای تمیز کردن فرش آن‌هم فرش‌های کرمی و رنگ روشن در خانه چه می‌توان کرد؟ در ادامه در این صفحه به نکات شستن فرش روشن خواهیم پرداخت.

شستن فرش با رنگ روشن

برای شستن فرش با رنگ روشن در ابتدا باید بدانید که فرش رنگ می‌دهد یا خیر؛ زیرا اگر رنگ فرش پخش شود آسیب جدی به آن وارد می‌شود.

 • دستمال خیسی را روی فرش بکشید. اگر دستمال رنگ گرفت باید به روش‌های خاصی فرش را بشوئید.
 • ابتدا این مورد را باید در نظر گرفت که فرش روشن علاوه بر زیبایی خاصی که برای نما و جلوه منزل دارد زودتر از فرش‌های تیره کثیف می‌شود و باید مراقبت زیادی از آن به عمل آید.
 • فرش روشن باید مرتباً جارو شود و برای گردگیری بهتر و گرفتن گردوغبار از دستمال تمیز مرطوب استفاده شود و با پا یا جوراب کثیف بر روی فرش سفید راه رفته نشود.
 • مراحل شست و شوی فرش روشن در خانه
 • زیر آن قسمت از فرش کرمی و روشن که می‌خواهید تمیز کنید را تشت بگذارید و آب یا هر ترکیبی را که می‌خواهید استفاده کنید روی همان قسمت اسپری کنید.
 • اگر کل فرش را می‌شویید برای خارج شدن کامل آب و مواد شوینده از فرش، آن را مدتی به‌صورت لوله شده قرار دهید و پس از خارج شدن آب از فرش، آن را بازکرده و در معرض هوای آزاد بگذارید.
 • ماده پیشنهادی برای شستن فرش صابون‌های مایع مخلوط با آب هست. مخلوط کردن شامپو فرش در آب نیز بهتر از زدن مستقیم شامپو فرش بر روی فرش است. آموزش شستن فرش در خانه با شامپو فرش را مطالعه کنید.
 • فرش‌های روشن و لکه‌های متفاوت بر روی آن. آیا استفاده از وایتکس برای شستن فرش مجاز است؟
 • فرش‌های روشن به‌راحتی تمیز نمی‌شوند. این ترکیب را برای فرش‌های سفید و کرمی امتحان کنید.
 • محلول آب ولرم، صابون فرش شویی و مقداری سرکه را بر روی لکه فرش بپاشید.
 • بعد با فرچه آرام فرش را بشویید و این کار را چندین بار انجام دهید تا لکه کم‌کم محو شود. اگر لکه روی فرش در برابر پاک شدن مقاوم بود، می‌توانید مقدار بسیار کمی مایع سفیدکننده به محلول اضافه کنید، به پاک شدن راحت‌تر و سریع‌تر لکه کمک می‌کند.

البته باید برای رفع لکه، نوع لکه را در نظر گرفت. نوع شوینده و محلول مناسب برای شستن فرش روشن را باید متناسب با نوع لکه انتخاب کرد.

پاک کردن لکه قدیمی چایی از روی فرش را اینجا بخوانید.

لکه‌های چربی

لکه‌های چرب موجود بر روی فرش با محلول آب و صابون جامد رنده شده رفع می‌شود یا می‌توانید پارچه تمیزی روی همان قسمت لک شده قرار دهید، اتو را گرم‌کنید و اتوی داغ را روی دستمال بگذارید، چند لحظه نگهدارید و بعد بردارید. همچنین لکه به‌جامانده از میوه یا آبمیوه، لکه‌های به‌جامانده از لبنیات و سس نیز با آب و سرکه از بین می‌رود. در غیر این صورت حتما برای از بین بردن لکه چربی به قالیشویی مراجعه کنید. 17 روش تمیز کردن فرش: نجات دهنده فرش شما

چای ریخته شده بر روی فرش سفیدتان!

کمی ماست کم‌چرب تهیه کنید و آن را بر روی قسمت لک شده با چای بگذارید. اجازه دهید مدتی روی آن قسمت بماند و بعد آن را پاک‌کنید. ماست به دلیل داشتن آنزیم‌های ویژه به برطرف شدن لکه کمک می‌کند. بعدازآن یک پارچه نم‌دار روی آن بکشید.
راه‌حل‌های دیگری هم برای از بین بردن لک به‌جامانده از چای وجود دارد. نصف لیوان جوش‌شیرین را درون یک کاسه آب حل کنید دستمالی را درون آن بزنید و به این ترکیب را بر جای موردنظر بکشید و سپس دستمال خیسی را روی فرش بکشید تا لکه پاک شود. راه دیگر، نمک آب گازدار و دستمال جذب‌کننده است. دستمال را روی محل موردنظر گذاشته پس‌ازآن نمک و بعد آب گازدار را روی آن ریخته و با آب سرد آب‌کشی شود. این کار پس از چند بار تکرار نتیجه دلخواه را می‌دهد.

برای مواد پروتئین دار مثل خون یا مدفوع

سرکه سفید را با نمک و صابون به همراه آب با درجه مناسبی از گرما برای این نوع از لکه‌ها استفاده کنید. روش تمیز کردن فرش با سرکه را می‌توانید مطالعه کنید.

دوده‌ها با نمک به‌تنهایی برطرف می‌شوند.

نمک را روی محل موردنظر ریخته پس از مدتی با جارو آنجا را جارو کنید.

برای برق انداختن فرش روشن آب‌لیمو همراه با آب گرم کارساز است.

پس‌ازآن با دستمال آغشته شده با آب سرد روی فرش بکشید تا تأثیر آن را بهتر ببینید.
ترکیب نمک، چند قطره آب‌لیمو، سرکه و آب را هم می‌توانید امتحان کنید. با دستمال یا فرچه بر روی فرش بکشید. آبکشی کنید و سپس مجدداً فرچه را بر فرش بکشید تا مواد شوینده از فرش بیرون روند. 7 روش برای چگونه براق کردن فرش را اینجا مطالعه کنید.

مزیت روش‌های توصیه‌شده در این صفحه این است که مواد کاملاً طبیعی برای شستشوی فرش کرمی و روشن استفاده می‌شود. مواد صنعتی پس از چند بار استفاده، بافت فرش را از بین می‌برد پس بهتر است از لکه برهای طبیعی استفاده شود.
آب‌اکسیژنه به همراه آب راهکار دیگری است. آب‌اکسیژنه محلول قوی و مناسبی است که با مخلوط کردن آن با آب و آب‌لیمو لکه‌های فرش مخصوصا فرش دست‌باف را از بین می‌برد.

سخن نهایی

در انتها بعد از آبکشی مطمئن شوید آب فرش به‌راحتی خارج می‌شود و درون فرش نمی‌ماند. پس از لول کردن فرش آن را آبکشی نکنید زیرا مواد درون فرش باقی می‌ماند و لکه‌های زرد ایجاد می‌کند یا ریشه‌های فرش را زرد می‌کند. حتماً در شستشوی فرش روشن و کرمی دمای مناسب آب را نیز در نظر بگیرید

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,