در این صفحه از خدمات قالیشویی استاده قصد داریم نحوه شستن فرش با وایتکس و نکاتی که در استفاده از وایتکس باید رعایت شود را بررسی کنیم. از آن‌جایی که وایتکس یکی از شوینده‌های معروف است و خاصیت پاک‌کنندگی و سفیدکنندگی بالایی دارد، بسیاری از افراد تصور می‌کنند که می‌توان از آن برای پاک کردن همه‌ی لکه‌ها و آلودگی‌ها استفاده کرد. درحالی که وایتکس شوینده‌ای بسیار قوی است و ممکن است به فرش آسیب بزند و یا به دلیل خاصیت رنگ‌بری زیادی که دارد، رنگ فرش را کاملا از بین ببرد. به همین دلیل باید توجه داشت که مصرف زیاد آن مضر است، چه برای سلامتی خود انسان، و چه سالم ماندن فرش.

چه زمانی از وایتکس برای شستن فرش استفاده کنیم؟

همانطور که گفته شد، استفاده‌ی بی‌مورد و زیاد از وایتکس، مضر است. ترجیحا تا جای ممکن، بهتر است برای شستن فرش از وایتکس استفاده نشود. شستن فرش با وایتکس باعث از بین رفتن تاروپود فرش به مرور زمان می‌شود. هم‌چنین ممکن است رنگ فرش را به صورت کامل از بین ببرد و عمر فرش را کوتاه کند. پس شستن فرش با وایتکس در حالت کلی اشتباه است. اما اگر پس از امتحان‌کردن همه‌ی راه‌ها برای از بین بردن لکه نتیجه نگرفتید و ناچار به استفاده از وایتکس شدید، حتما موارد احتیاط را در نظر بگیرید:

  • از غلظت خیلی کمی از وایتکس برای شستن فرش استفاده کنید. همانطور که می‌دانید، وایتکس ماده‌ی شوینده‌ی بسیار قوی است و باید از محلول بسیار رقیق آن استفاده کرد. 7 روش برای چگونه براق کردن فرش را در اینجا بخوانید.
  • هنگام شستشو، از پوششی برای بینی و صورت(ماسک و عینک) استفاده کنید. تا بخارات ناشی از وایتکس به شما آسیبی نرساند.
  • علاوه بر پوشش، درب را باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد.
  • هنگامی که وایتکس را روی لکه و آلودگی اسپری می‌کنید، توجه داشته باشید که آن ناحیه روشن‌تر از سایر نقاط خواهد شد. پس در نتیجه تمامی نقاط را شستشو دهید. علاوه برآن در نظر داشته باشید که باتوجه به این خاصیت رنگ‌بری، ترجیحا از وایتکس برای شستن فرش رنگی استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث پخش شدن رنگ و یا ازبین رفتن کامل رنگ شود.

برای شستشوی فرش دستباف به هیچ عنوان از وایتکس استفاده نکنید. ترجیحا برای شستشو به قالیشویی‌های معتبر مراجعه کنید.

شستن فرش با وایتکس

پس از بررسی تمام موارد برای احتیاط، اگر تصمیم به شستن فرش با وایتکس دارید، بهتر است بدین صورت مراحل را انجام دهید:

1.ابتدا باید توجه داشته باشید که هر آلودگی یا لکه‌ای برای از بین رفتن روش مخصوص به خود را دارد. باید آلودگی را تا جای ممکن پاک کرد. ابتدا ذراتی که روی فرش وجود دارد را جارو کنید و اگر جسمی به فرش چسبیده آن را جدا کنید تا فرش تمیز شود. می‌توانید نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش با سرکه را اینجا بخوانید.

برای جدا کردن جسم چسبیده مثل آدامس، می‌توانید از یخ استفاده کنید تا فرش کمترین آسیب را ببیند. بدین صورت که یخ را چندقیقه روی یخ نگه دارید و سپس آن را به جسم تیز مثل چاقو جدا کنید.

2.سپس با استفاده از مواد شوینده سعی به پاک کردن لکه‌ها و آلودگی‌ها کنید. اگر در قسمت سفیدرنگ فرش لکه‌ای باقی ماند و به هیچ شیوه‌ای از بین نرفت، از محلول بسیار رقیق وایتکس استفاده کنید.

3.پس از اینکه محلول بسیار رقیق وایتکس را آماده کردید، آن را در ظرف اسپری بریزید و محل مورد نظر را اسپری کنید. باز هم تاکید می‌شود که بهتر است کل فرش اسپری شود تا رنگ فرش در تمامی نقاط یکدست باشد.

4.پس از اینکه فرش را اسپری کردید، به آن 30 دقیقه تا یک ساعت فرصت دهید تا اثر کند.

5.بعد از گذشت این مدت، فرش را با آب فراوان شستشو دهید تا وایتکس کاملا از فرش پاک شود. پس از آن دوباره با شوینده (بهتر است از شامپو فرش استفاده شود که نحوه شستن فرش با شامپو فرش را میتوانید اینجا مطالعه کنید.) فرش را بشویید تا فرش کاملا پاک شود و لکه‌ها و آلودگی‌ها از بین برود.

اگر احساس کردید که وایتکس درحال رنگ‌بری زیاد است و یا اشتباه در قسمت رنگی فرش آن را اسپری کرده‌اید می‌توانید از سرکه برای خنثی کردن آن استفاده کنید. سرکه را با آب مخلوط کنید و آن را روی محل مورد نظر اسپری کنید. سپس چند دقیقه صبر کنید نا محلول اثر کند. بعد محل مورد نظرا با آب شستشو دهید تا بوی تند سرکه از بین برود.

طبقه بندی شده در