فرش و موکت، محبوب‌ترین کفپوش مخصوصا برای خانه‌های ایرانی محسوب می‌شود. به همین دلیل باید نحوه تمیز و براق کردن فرش را به خوبی دانست تا از آسیب دیدن و زشت شدن فرش که چهره بدی به خانه دهد، جلوگیری کنید. برای انتخاب بهترین روش برای پاک کردن لکه فرش می‌توانید این مطلب از استاده مگ را مطالعه کنید.

زیبایی خانه شما با تمیز بودن و براق بودن فرش، دو برابر می‌شود. احتمالاً به هنگام تحویل فرش‌ها به قالیشویی، واژه “براق شویی فرش” را شنیده اید یا از این خدمت استفاده کرده‌اید. در این مطلب نیز روش براق کردن فرش بدون نیاز به شستشو را خواهید آموخت. همچنین با توجه به اهمیت تمیز بودن و براق بودن فرش و تاثیر این موضوع بر زیبایی کلی خانه پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که لکه‌ای روی فرش افتاد، هرچه سریع‌تر آن را پاک کنید.

دسترسی سریع به مطالب

روش‌های براق کردن فرش

با توجه به افزایش آپارتمان نشینی و عدم امکان شستشوی فرش دستباف و ماشینی توسط خانواده‌ها، برای داشتن فرش‌هایی تمیز و براق باید تا حد ممکن از ایجاد لکه و آلودگی جلوگیری کرد. اما برای براق‌تر کردن فرش و موکت، ترفندهای خاصی نیز وجود دارد که عبارتند از:

پیشنهاد می‌کنیم نحوه شستن فرش با بخارشوی خانگی را مطالعه کنید.

  1. استفاده از نشاسته ذرت برای تمیز کردن فرش : شستن فرش، تنها راه برق انداختن آن نیست و روش‌های دیگری نیز برای براق کردن فرش وجود دارد. استفاده از نشاسته ذرت یکی از این روش‌ها است. برای انجام این کار، پس از شستشوی فرش، مقدار زیادی نشاسته ذرت را با نمک مخلوط کنید و روی فرش بپاشید و پس از گذشت چند ساعت آن را جاروبرقی بکشید. چطور فرش را با وایتکس بشوییم؟
  2. براق کردن فرش و موکت با جوش شیرین : یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید برای براق کردن فرش به کار ببرید، استفاده از جوش شیرین است. در این روش، به مقدار لازم جوش شیرین روی فرش بپاشید و بعد از چند ساعت، آن را جاروبرقی بکشید. پیشنهاد می‌کنیم 3 روش جادویی پاک کردن لاک از روی فرش را اینجا بخوانید تا در مواقع ضروری آگاهی لازم را داشته باشید.
  3. استفاده از سرکه برای براق کردن فرش و موکت : استفاده از سرکه نیز به براق شدن فرش کمک می­کند. مقداری سرکه و آب را مخلوط کنید. سپس با استفاده از اسفنج یا پارچه روی فرش بکشید تا مرطوب شود. پس از گذشت چند ساعت، به وسیله یک پارچه مرطوب، فرش را تمیز کنید. نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش با سرکه
  4. استفاده از نمک برای براق شدن فرش : نمک نیز می‌تواند به براق شدن فرش‌ها کمک کند. برای انجام این کار مقداری نمک روی فرش بپاشید و بعد از گذشت چند ساعت آن را جاروکشی کنید.
  5. براق کردن فرش با استفاده از پراکسید هیدروژن : هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه از موادی است که برای از بین بردن لکه خون از روی فرش استفاده زیادی دارد و تاثیر بالایی نیز بر براق شدن فرش می‌گذارد. برای استفاده از این روش ابتدا لکه ها را تا حد ممکن پاک کنید سپس از این محلول روی فرش بریزید و بعد از گذشت مدتی با استفاده از یک دستمال مرطوب، فرش را تمیز کنید. 17 روش تمیز کردن فرش را اینجا بخوانید.
  6. استفاده از بخارشو برای تمیز کردن براق کردن فرش و موکت : امروزه از متداول ترین و راحت‌ترین وسایلی که به تمیز کردن فرش و موکت اختصاص دارد، بخارشو است. استفاده دوره‌ای از بخارشو و از بین بردن آلودگی‌های فرش و موکت، شما را از دردسر شستشو و جابجایی فرش و موکت راحت می‌کند.از طرف دیگر به علت سهولت استفاده از بخارشو، می‌توانید با هزینه و صرف انرژی بسیار کمتر، فرش و موکت خود را تمیز و براق کنید. چرا ریشه فرش و قسمتی از فرش بعد از شستشوی فرش زرد میشه؟
  7. براق کردن فرش با استفاده از شامپو فرش : فرش‌ها در معرض لکه‌های متفاوتی ازجمله لکه چای‌، آبمیوه، جوهر و … هستند که زیبایی فرش را تهدید می‌کند(لکه چایی روی فرش را چگونه از بین ببریم؟). پاک کردن به موقع لکه‌ها از روی فرش کمک می‌کند زیبایی و براق بودن فرش بازگردد و از ثابت شدن لکه و دردسرهای بعدی جلوگیری شود. البته پاک کردن هر لکه روش خاصی نیاز دارد و در از بین بردن اکثر لکه‌ها می‌توان از ترکیب سرکه، آب و مایع ظرفشویی استفاده کرد. آموزش شستن فرش در خانه با شامپو فرش را به طور کامل اینجا مطالعه کنید.

جهت انجام رفوگری فرش سوخته با زغال این مطلب را از دست ندهید.

کناره‌های فرش از اهمیت بالایی برخوردار است و ظاهر فرش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل گاهی گرد و غبار کناره‌های فرش را بگیرید تا به زیبایی و براق کردن فرش کمک کنید.

وجود گرد و غبار روی فرش موجب کدر شدن و از دست دادن زیبایی و براقی فرش میشود. از این رو جارو کشیدن مداوم فرش و موکت علاوه بر تمیز کردن آنها به براق شدنشان نیز کمک می‌شود.

امیدواریم با استفاده از روش‌های مطرح شده در این مطلب از “استاده مگ” بتوانید فرش‌های براق و زیبایی داشته باشید و ازکدر شدن دائمی فرش‌ها جلوگیری کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,