آیا شما هم نگران ریختن مواد روی فرش و کثیف شدن آن هستید؟ با افزایش آگاهی و یافتن روش­‌هایی برای از بین بردن انواع لکه­‌های فرش، دیگر جای نگرانی وجود ندارد و می‌­توانید قبل از درخواست به قالیشویی از این روش­‌ها برای از بین بردن سریع لکه­‌های فرش استفاده کنید. استفاده از سرکه برای تمیز کردن فرش از روش­‌های کاربردی و آسانی است که می‌توانید برای از بین بردن انواع لکه­‌های فرش از آن استفاده کنید البته دانشتن نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش، نکته مهمی است که در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد زیرا در صورت رعایت نکردن این نسبت، به فرش شما آسیب وارد می‌شود و ممکن است خسارات جبران ناپذیری را برایتان به بار آورد. با ما همراه باشید.

نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش

نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش، با هم برابر است. یعنی به عنوان مثال اگر یک فنجام سرکه می‌ریزید، یک فنجان آب هم باید به آن اضافه کنید تا بتوانید با استفاده از محلول به دست آمده، فرش را به خوبی تمیز کنید. در ادامه طرز اصولی تمیز کردن فرش با سرکه را توضیح خواهیم داد. لکه فرش را با این 11 محلول در خانه خود به روش خانگی تمیز کنید.

توجه داشته باشید که برای از بین بردن لکه فرش‌های دستباف از این روش خودداری نمایید و این امر را به قالیشویی معتبر بسپارید.

تمیز کردن فرش با سرکه

سرکه دارای اسید استیک است و همین موضوع منجر به داشتن PH حدود ۲.۴  و قدرت تمیز کنندگی بالای سرکه شده است. به همین دلیل است که استفاده از سرکه برای تمیز کردن فرش، باعث درخشندگی و پاک شدن میکروب­‌های فرش می‌شود. اما تمیز کردن فرش با سرکه مستلزم دانستن اصولی از جمله نسبت سرکه به آب برای تمیز کردن فرش است که در بالا این مورد را بیان نمودیم.

برای تمیز کردن فرش با سرکه به وسایل زیر نیاز داریم :

 • سرکه سفید
 • آب
 • برس قالیشویی نرم یا دستمال نخی مناسب
 • بطری اسپری (برای تهیه ترکیب سرکه و آب)
 • جوش شیرین
 • شامپو فرش (اگر این مورد را در دسترس ندارید، می توانید آن را حذف کنید)

پیشنهاد میکنیم در صورت در دسترس داشتن شامپو فرش، نحوه شستن فرش با شامپو فرش را اینجا بخوانید

مراحل تمیز کردن فرش با سرکه به شرح زیر است :

 1. مرحله اول: سعی کنید تا جایی که می توانید تکه های خشک لکه را به وسیله کاردک بردارید.
 2. مرحله دوم: سرکه و آب را به یک نسبت در بطری اسپری مخلوط کنید. برای تمیزتر شدن فرش می توانید در این مرحله مقداری شامپو فرش نیز به این محلول اضافه کنید. روش برق انداختن فرش در اینجا بخوانید و با ترفندهایی جدید آشنا شوید.
 3. مرحله سوم: بهتر است محلول سرکه و آب را درون یک بطری اسپری بریزید و روی قسمتی که لکه وجود داشته است اسپری کنید.
 4. مرحله چهارم: به وسیله یک برس قالیشویی نرم روی فرش را بمالید تا لکه از بین برود.
 5. مرحله پنجم: اندکی جوش شیرین روی همان قسمت از فرش بریزید و فرصت بازم است که چند ساعت باقی بماند. (این مرحله را در صورتی انجام دهید که بوی سرکه شما را اذیت می کند) چگونه بوی بد فرش را در منزل از بین ببریم؟
 6. مرحله ششم: در نهایت فرش را جارو بکشید و از تمیز شدن و درخشندگی فرش لذت ببرید.

نکته: دقت کنید برای تمیز کردن لکه های فرش با استفاده از سرکه، احتیاجی به خیس کردن کامل فرش نیست و می توانید با پاک کردن همان قسمت از فرش، کار خود را انجام دهید.

نکته: اگر فرش را به طور کامل خیس نکرده باشید، نیازی به خشک کردن آن ندارید اما اگر می خواهید فرش زودتر خشک شود، پیشنهاد می­‌کنیم در صورت امکان درها و پنجره‌­ها را به مدت چند ساعت باز بگذارید تا به خشک شدن فرش کمک کند. همچنین از پنکه نیز برای خشک کردن فرش می­‌توانید استفاده کنید.

آیا سرکه فرش را خراب می­کند؟

یکی از سوالات پرتکرار افراد این است که آیا استفاده از سرکه برای از بین بردن لکه فرش، به فرش آسیبی وارد می‌کند؟ در جواب باید بگوییم، اگر نسبت سرکه به آب در محلولی که برای تمیز کردن فرش استفاده کرده‌­اید برابر باشد هیچگونه آسیبی به فرش وارد نمی­‌شود و برای اینکه خیالتان راحت­تر شود، می­‌توانید پس از تمیز کردن لکه، فرش را به روش­‌هایی که گفته شد خشک نمایید. اگر فرش شما نجس شده است میتوانید صفحه آموزش شستشوی فرش نجس را مطالعه کنید.

جمع بندی

تمیز کردن فرش با سرکه و جوش شیرین از راهکارهای بسیار کاربردی در از بین بردن لکه­‌ها است. در این روش لکه‌­زدایی، نسبت سرکه به آب بایستی برابر باشد تا بتوانید به نتیجه دلخواه برسید. اگر پس از انجام این کارها به نتیجه دلخواه نرسیده­اید می توانید با نوشتن مشکل خود در بخش کامنت­‌ها از کارشناسان ما کمک بگیرید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,