از آنجا که فرش پرکاربردترین اشیاء در منزل می باشد همیشه در معرض آسیب قرار می گیرد. از جمله این آسیب‌ها میتوان به لکه فرش به وسیله انواع مواد مصرفی در خانه اشاره نمود که برطرف کردن این مشکل از دغدغه‌های اصلی خانم‌های خانه است. در برخی از موارد راه حل آسان و در دسترس می‌باشد و با رعایت و اجرای یک سری نکات به راحتی می‌توانید لکه فرش را برطرف نمایید اما در برخی از موارد لکه فرش به راحتی پاک نخواهد شد و یا فرش‌ها بسیار قدیمی و یا قیمتی می‌باشند که برای رفع آن باید به متخصصین و یا قالیشویی مراجعه نمود و وظیفه این امر را به آن ها واگذار کرد.

انواع لکه فرش و روش بر طرف کردن آنها:

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد گاهی برای از بین بردن لکه فرش نیاز به مراجعه به قالیشویی نمی باشد و به راحتی می توان لگه فرش را در منزل از بین برد؛ در زیر به انواع آن اشاره می کنیم:

لکه خون: اگر لکه خون روی فرش ریخت، آن را با محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید پاک کنید.

لکه شمع: ابتدا با یک تکه یخ شمع ریخته شده را سفت کنید و سپس آن را به کمک شی تیز مانند یک کاردک یا پشت چاقو به آرامی از روی فرش بتراشید.

مواد چرب: برای از بین بردن مواد چرب همچون مداد شمعی می توانید از حلال غیر چرب استفاده کنید به این صورت که آن را بر روی پنبه مرطوب بزنید و روی قسمت مورد نظر بکشید. این کار را چندین بار انجام دهید تا لکه فرش به طور کامل از بین برود. نحوه شستن فرش و پشتی با شامپو فرش را اینجا بخوانید.

لکه تخم مرغ: روش از بین بردن لکه خون برای تخم مرغ خام نیز موثر می باشد.

لکه جوهر معمولی: روی لکه مورد نظر ماست بریزید و آن را پخش کنید. بعد از این که ماست به خوبی با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. میتوانید این کار را چند بار تکرار کنید تا جوهر کاملا جذب ماست شود و آثاری از لکه فرش باقی نماند. 

نوشیدنی ها: انواع نوشیدنی نظیر چای،قهوه،شیر و… را با آب نیمه گرم و صابون یا آب و شامپو تمیز کنید. میتوانید از یک تکه اسفنج جهت سهولت کار استفاده نمایید. می‌توانید 17 روش برای تمیز کردن فرش را مطالعه کنید.

تنباکو و نیکوتین: بهترین پاک کننده برای این لکه ها گلیسیرین است.در ابتدا مقداری گلیسیرین را روی محل مورد نظر بریزید و آرام آن را تمیز کنید ،دوباره این کار را انجام دهید و مقداری لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و حدودا برای نیم ساعت آن را روی محل مورد نظر  بگذارید و سپس آن را بشویید. با این کار باید تمام لکه فرش از بین بروند. چطور فرش را با وایتکس تمیز کنیم؟

توجه داشته باشید که شما می توانید برای تمیز کردن مبل پارچه ای، سفید، چرمی، مخمل، جیر و … با تکنیک های به روز و کاربردی کلیک نمایید.

ادویه: برای پاک کردن ادویه کافی است مقداری آب و آبلیمو را ترکیب کنید و بر روی قسمت مورد نظر بریزید و با دستمال پا کنید.
دوده: برای از بین بردن دوده از فرش به خصوص در زمان شستشوی موکت روی قسمت هایی که خیلی تیره شده، نمک بپاشید و بعد از تقریبا یک ساعت و نیم با جارو برقی نمک ها را جمع کنید.(چگونه موکت را تمیز کنیم؟)

قیر: برای از بین بردن لکه قیر می توانید همچون لکه مواد چرب اقدام نمایید.

لکه رنگ نقاشی کودکان و نقاشی ساختمان: برای از بین بردن لکه فرش بر اثر رنگ نقاشی کودکان و یا رنگ نقاشی ساختمان شما می توانید تنها با ترکیب سرکه سفید و مقداری آب و صرف حوصله این لکه ها را پاک کنید مشروط براینکه نگذارید لکه ها کهنه شود و به محض ایجاد لکه آن را پاک کنید.

نکته مهم: فراموش نکنید که لکه فرش را در مدت زمان کوتاهی از بین ببرید زیرا پس از گذشت یک تا دو روز اثر لکه ها از بین نمی رود و یا به طور کامل پاک نخواهند شد و هنگام تمیز کردن فرش با مشکل مواجه خواهید شد..