امروزه داکت اسپلیت‌ها به‌ علت مزایای فراوان از جمله صرفه جویی در مصرف انرژی، بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرند و از محبوبیت زیادی در میان کاربران برخوردار هستند. بنابراین، اطلاع از نحوه هواگیری داکت اسپلیت به منظور بهره‌مندی از عملکرد بهینه آن، امری ضروری به شمار می‌رود.

با توجه به موارد گفته شده، می‌توان گفت استفاده از داکت اسپلیت‌ها فواید بسیاری داشته؛ به همین علت، بهتر است قبل از راه اندازی آن، درباره نحوه استفاده‌ از آن اطلاعاتی کسب نماییم. ما در این مطلب از خدمات تعمیر کولر گازی در استاده قصد داریم درباره چگونگی عملکرد و نحوه هواگیری داکت اسپلیت توضیحاتی را ارائه نماییم. با ما تا انتهای صفحه همراه باشید.

داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می‌کند؟

همانطور که می‌دانید، داکت اسپلیت‌ یا اسپلیت کانالی، نوعی از انواع سیستم‌های تهویه‌ای گرمایشی و سرمایشی می‌باشد که همانند کولرهای گازی عمل کرده و دارای کاربردهای فراوانی می‌باشد. اصلی‌ترین قسمت آنها، کمپرسور می‌باشد که درواقع گاز مبرد را به قسمت کولر گازی منتقل می‌نماید. در نتیجه، کولر گازی سبب خنکی محیط کار و یا منزل شما می‌شود.

لازم به ذکر است که این مبرد به صورت عادی، گاز فریون است.

از مهم‌ترین مزایای داکت اسپلیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از داکت اسپلیت‌ها به علت این که آب گرم آن از پکیج و یا موتورخانه منازل و ادارات تامین می‌شود، مقرون‌ به‌ صرفه‌تر است.
  • سیستم داکت اسپلیت به‌روز می‌باشد و می‌توان به راحتی دمای آن را تغییر داد.
  • در حین استفاده از داکت اسپلیت، به مقدار زیادی در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

 بنابراین به‌ هنگام استفاده از داکت، دیگر نیازی به روشن کردن بخاری و… در فصل سرما نخواهید داشت. این نوع اسپلیت دارای دو یونیت داخلی و خارجی می‌باشد. یونیت داخلی یا درواقع هوارسان آن، درون مراکز اداری و یا ساختمان‌ها (سقف کاذب) تعبیه می‌شود. یونیت خارجی یا کندانسور آن هم در بیرون فضای ساختمان قرار می‌گیرد. در ادامه این مطلب، درباره هواگیری کویل داکت اسپلیت و شیر هواگیری داکت اسپلیت توضیحاتی ارائه خواهد شد.

هواگیری داکت اسپلیت به چه‌ منظور انجام می‌شود؟

بالاتر گفته‌ شد که می‌توان در فصل زمستان استفاده بهینه‌ای از داکت اسپلیت داشت. برای دست‌ یافتن به این هدف، باید به درستی آن را هواگیری کنید. هنگامی که کویل آب گرم متصل می‌شود و دستگاه را روشن می‌کنید، مشاهده می‌شود که درون لوله‌ها هوا جمع شده و اگر از حدی بگذرد، سبب اختلال در کارکرد اسپلیت خواهد شد. در نتیجه، به بازده مطلوب دستگاه نخواهید رسید. کولر گازی هر چند وقت باید سرویس شود؟

در آخر، توجه داشته باشید که هواگیری داکت اسپلیت باید در هنگام شروع فصل سرما انجام شود.

پروسه انجام هواگیری داکت اسپلیت

نحوه هواگیری داکت اسپلیت

نکته مهم و قابل توجه که در ابتدا باید بدانید، این است که انجام هواگیری نیاز به مراقبت فراوانی دارد تا به سلامت شما آسیبی وارد نشود! بنابراین اگر فکر می‌کنید توانایی انجام این کار را ندارید، بهتر است از فردی متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اگر قصد دارید خودتان این‌ کار را انجام دهید، به ادامه مطلب توجه فرمایید:

  1. به‌عنوان اولین قدم، سوپاپ شیر که ممکن است دو طرفه و یا سه‌ طرفه باشد را ۹۰ درجه پاد ساعت‌گرد بچرخانید تا هوا از داخل کویل و لوله‌ها خارج شود.
  2. سپس آن را به حالت اولیه بازگردانید.
  3. بعد از مرحله اول، باید نشتی‌ها را بررسی کنید. لوله‌های گاز مبرد را چک کنید تا اگر نشتی داشتند، بتوانید مشکل را رفع کنید. (به‌ دلیل دشوار بودن این‌ کار، کمک گرفتن از متخصص و تکنسین در این‌ مرحله به شما توصیه می‌شود.)
  4. سوپاپ سه‌ طرفه شیر را باز کرده تا هوای داخل آن کاملا خارج شود.
  5. برای اطمینان از خروج کامل هوا می‌توانید پین مرکزی سوپاپ را به‌ مدت ۴-۳ ثانیه بفشارید و بعد آن را رها کرده و چندین بار این مرحله را تکرار نمایید.
  6. در نهایت، فراموش نکنید که پیچ ‌و مهره‌هایی که در حین انجام کار باز کرده‌اید را ببندید!

طبقه بندی شده در

با برچسب در