امروزه در بیشتر پارکینگ‌های منازل و یا در محل کار از دوربین مداربسته استفاده می‌شود. ممکن است به هر دلیلی اطلاعات هارد دوربین مداربسته از بین بروند و حذف شوند، در این زمان شما به ریکاوری دوربین مداربسته نیاز پیدا می‌کنید. بازیابی فیلم دوربین مداربسته امری مهم و کاملا تخصصی است که در استاده توسط تعمیرکاران دوره دیده انجام می‌شود.

برای بازیابی فیلم دوربین مداربسته زمانی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارید بهتر است از تعمیرکاران و کارشناسان وارد به این امر برای ریکاوری دوربین مداربسته درخواست کنید. کارشناسان استاده پس از پایان تعمیرات هزینه ریکاوری دوربین مداربسته را به صورت شفاف و دقیق در فاکتور به شما ارائه خواهند داد.

انجام ریکاوری دوربین مداربسته

از مهم‌ترین اقداماتی که هنگام حذف شدن و از بین رفتن اطلاعات دوربین مداربسته باید انجام شود، ریکاوری دوربین مداربسته است. همانطور که می‌دانید اطلاعات موجود در دوربین مداربسته بسیار مهم هستند پس هنگامی که برای ریکاوری اطلاعات تجربه‌ای ندارید بهتر است از تعمیرکار مربوط به این حوزه کمک بخواهید تا به دوربین و اطلاعات آن آسیب جدی وارد نشود.

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد در استاده تعمیرکاران باتجربه و حرفه‌ای به ریکاوری دوربین مداربسته کاملا مسلط هستند و این امر را با بهترین روش موجود انجام خواهند داد. هنگامی که به دلیل سرقت یا آتش سوزی یا مواردی از این دست هارد دوربین مداربسته آسیب دیده باشد باید ابتدا به تعمیر آن پرداخت و سپس نسبت به ریکاوری اقدام کرد.

انجام ریکاوری دوربین مداربسته

نحوه ریکاوری هارد دوربین مداربسته

نحوه ریکاوری هارد دوربین مداربسته با توجه به مشکل به وجود آمده و نحوه از بین رفتن اطلاعات، ممکن است متفاوت باشد. در ادامه به بررسی چند حالت مرسوم که نیاز به ریکاوری دوربین مداربسته را ایجاد می‌کنند، می‌پردازیم.

1-به طور مثال در حالت اول اگر سرقتی صورت بگیرد و فرد اطلاعات را به صورت دستی و با دستگاه حذف کند می‌بایست مراحل زیر را انجام دهید.

اولین کار در این زمان متوقف کردن ضبط است تا فیلم جدیدی ذخیره نشود. در قدم بعدی توصیه می‌شود برای ریکاوری دوربین مداربسته از تعمیرکاران این حوزه کمک بخواهید. در غیر اینصورت اگر شما اطلاعات جدیدی در دستگاه ذخیره کنید و آن را دست کاری کنید ممکن است دیگر امکان ریکاوری دوربین مداربسته برای همیشه از بین برود.

2-حالت بعدی وارد کردن ضربه به دستگاه توسط سارق برای از بین بردن اطلاعات است. در این حالت بسته به میزان ضربه وارد شده به شما گفته می‌شود که امکان تعمیر هارد و سپس ریکاوری آن وجود خواهد داشت یا خیر.

3-حالت سوم زمانی است که با ضربه دستگاه آسیب دیده است اما هارد آن سالم مانده است. در این حالت با توجه به متفاوت بودن ساختار دستگاه، امکان دیدن اطلاعات برروی کامپیوتر و دوربین مداربسته دیگر وجود ندارد. باید حتما اطلاعات را دیکرپیت کرده تا امکام مشاهده آن‌ها به وجود بیاید. لازم به ذکر است تنها در صورتی که دستگاه توسط افرادی که در این امر تجربه کافی ندارند دست کاری نشده باشد، امکان مشاهده اطلاعات وجود خواهد داشت.

4-در این حالت هارد دوربین مداربسته در اثر وارد شدن ضربه هنگ می‌کند و برای نمایش اطلاعات کند عمل می‌کند. برای ریکاوری دوربین مداربسته در این مورد باید هد هارد بررسی شود. همچنین توجه داشته باشید در این حالت به هیچ عنوان هارد را به دستگاه متصل نکنید، زیرا دستگاه به هارد فشار وارد می‌کند و واردکردن فشار هر چه بیش‌تر باشد درصد وجود امکان برای ریکاوری را پایین‌تر خواهد آورد. پس هر چه سریع‌تر هارد را از برق جدا کنید و آن را به تعمیرکاران مربوطه جهت ریکاوری دوربین مداربسته تحویل دهید.

5-مورد بعدی سوختن برد هارد است. زمانی که به دلیل نوسان برق برد هارد و همچنین هارد دستگاه بسوزد باید طبق مواردی که در ادامه گفته می‌شود عمل کنید. در این حالت هارد را به هیچ عنوان به کامپیوتر یا دوربین مداربسته دیگری متصل نکنید. در غیر این صورت هارد فرمت خواهد شد. پس از سپردن هارد به دست تعمیرکار، ابتدا برد را بسته به میزان خرابی تعمیر یا تعویض می‌کنند و سپس به ریکاوری دوربین مداربسته می‌پردازند.

تست هارد دوربین مداربسته

هر زمان که اطلاعات در هارد دوربین مداربسته ذخیره نشوند به تست آن نیاز پیدا خواهید کرد. یکی از دلایلی که فیلم‌ها توسط دوربین مداربسته ضبط نمی‌شوند سوختن هارد است. در ادامه برخی از نشانه‌های آن را نام برده‌ایم. البته لازم به ذکر است زمانی که قصد دارید تا از سالم بودن هارد نیز اطمینان حاصل کنید، به طور مثال پس از خرید آن نیز می‌توانید نسبت به تست آن اقدام کنید. علاوه بر این تست هارد دوربین مداربسته این کمک را به شما می‌کند که از بروز مشکلات بعدی نیز جلوگیری کنید.

تست هارد دوربین مداربسته

نشانه‌های سوختن هارد دوربین مداربسته

 • بوق زدن دستگاه
 • نمایش داده نشدن اطلاعات هارد
 • شناسایی نشدن هارد توسط سیستم و دیده نشدن اطلاعات
 • مشاهده پیغام در روی صفخه دستگاه

در ادامه دو روش تست هارد دوربین مداربسته را بررسی خواهیم کرد.

روش اول: تست فیزیکی هارد دوربین مداربسته

هنگامی که ضبط اطلاعات دستگاه متوقف شد و این مشکل از شما هارد شناسایی شد باید ابتدا برای تست هارد، اتصالات آن را بررسی کنید. این مورد هم از لحاظ کابل SATA و هم از لحاظ اتصال پاور باید بررسی شود. علاوه بر این باید از اداپتور مناسب استفاده کنید در غیر این صورت هارد هنگام روشن شدن دوربین مداربسته، روشن نخواهد شد. در این حالت با تعویض اداپتور در اغلب موارد مشکل برطرف خواهد شد.

اگر با تعویض مشکل برطرف نشد به احتمال زیاد آداپتور نامناسب به پاور هارد آسیب وارد کرده است. در این حالت باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. اگر به دلیل وارد شدن ضربه به هارد دوربین مداربسته با مشکل مواجه شدید، باید بدنه و ظاهر آن را به دقت بررسی کنید. کوچک‌ترین اسیب و خراش وارد شده به بدنه آن از ضربه دیدن آن خبر خواهد داد. این ضربه ممکن است در اثر عوامل و اتفاقات مختلفی به آن وارد شود که در این صورت در گارانتی شرکت ضمانت کننده پذیرفته نخواهد شد.

روش دوم: تست دستی هارد دوربین مداربسته

 1. ابتدا وارد منوی دوربین مداربسته یا همان دستگاه DVR شوید.
 2. وارد قسمت  Maintenance  بشوید.
 3. در این قسمت وارد منوی  Detect HDD شوید.
 4. گزینه  Bad Sector Detection را علامت بزنید و وارد آن بشوید.
 5. در قسمت Key Area Detection گزینه  Full Detection را انتخاب کنید.
 6. گزینه Detect را انتخاب کرده تا وضعیت سکتورهای آن مشخص بشود.
 7. اگر هارد مشکلی داشته باشد در قسمت بررسی رنگ قرمز نمایان می‌شود، در صورت سالم بودن رنگ سبز را مشاهده خواهید کرد.

طبقه بندی شده در