یکی از بزرگ‌ترین معضل‌های زندگی سوسک‌هایی هستند که هرچند وقت یکبار سری به منازل شما می‌زنند. بد نیست بدانید که این جانوران موذی از طریق شاخک و پرزهای بدن خود باعث انتقال انوع بیماری‌ها می‌شوند و سریع‌تر از چیزی که فکرش را بکنید تخم‌ریزی کرده و در خانه شما جا خوش خواهند کرد.

برای از بین بردن سوسک‌ها، روش‌ها و مواد شیمیایی از قبیل سم‌های مختلف، در بازار وجود دارد اما واقعیت این است که وقتی سوسک وارد خانه شما شود به راحتی نمی‌توانید از شر آن خلاص شوید. سوسک‌‌ها می‌توانند به محل نگهداری مواد غذایی شما هجوم ببرند و با توجه به غیر بهداشتی بودن آن‌ها مشکلات بزرگی برای شما ایجاد کنند. در این صفحه از نظافت منزل “استاده” با هم به بررسی چند روش آسان برای از بین بردن این موجود آزار دهنده می‌پردازیم.

آب و غذای سوسک‌‌ها را قطع کنید!

تا جایی که می‌توانید سعی کنید رطوبت را برای مدتی از خانه خود دور کنید چراکه سوسک‌ها علاقه بسیار زیادی به محیط‌های مرطوب دارند و در مکان‌هایی که نشت آب وجود دارد خود را مخفی می‌کنند، در صورت حذف آب این جانوران موذی سریع از پا در می‌آیند، چراکه اگر آب وجود نداشته باشد این جانوران دیگر قادر به زندگی و تولید مثل نیستند.

همینطور منابع غذایی درون منزل را تا در صورت امکان در مناطقی که در رفت و آمد این جانور است قرار ندهید چراکه با حذف منابع غذایی سوسک سریع‌تر به سراغ طعمه گذاشته شده خواهد رفت و خیلی زود کشته می‌شود. به یاد داشته باشید که برای این جانوران موذی آب بسیار مهمتر از غذا است زیرا بدون آب حتی برای یک هفته هم دوام نمی‌آورند اما بدون غذا تا یک ماه می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند پس مواظب نواحی مرطوب خانه و همچنین مواد غذایی باشید.

در نگهداری از سطل زباله بهداشت را رعایت کنید!

سطل زباله را باید خیلی سریع خالی کرده و از نایلون برای نگهداری زباله‌‌ها استفاده کنید چراکه یک سطل زباله پر از آشغال که مدت طولانی در یک مکان ثابت رها شده بهترین جا برای تغذیه و زندگی سوسک‌ها است، با رعایت بهداشت سطل زباله فرصت رشد و تکثیر را از سوسک‌ها بگیرید.
همینطور یکی‌دیگر از مکان‌هایی که سوسک‌ها در آن زندگی می‌کنند فاضلاب است. سعی کنید با بستن کامل فاضلاب دستشویی و یا دیگر مکان‌ها اجازه ورود آن‌ها به درون خانه را ندهید.

طعمه برای سوسک را امتحان کنید!

پودر سوسک‌کش را از داروخانه تهیه کنید با مقداری آرد و شکر ترکیب کنید این دو ماده باعث جذب سوسک‌ها به طرف خود می‌شوند و به عنوان طعمه درون خانه در محل‌هایی که سوسک ها در رفت و آمد هستند از جمله مناطق مرطوب روی یک فویل بریزید و بگذارید سوسک‌ها ان را پیدا کنند. انجام دو بار در هفته این کار باعث از بین رفتن تمام سوسک‌های منزل شما خواهد شد و شما را از شر آن‌ها خلاص خواهد کرد. مواظب باشید که اگر کودک خردسال یا حیوان خانگی در منزل دارید در مکان‌های آغشته به سم حرکت یا بازی نکنند. بعد از سمپاشی چه باید کرد؟ چه چیزهایی بخوریم؟

!آب و صابون سوسک‌ها را از بین خواهند برد

می توانید محلول مناسبی از آب و صابون آماده کرده و آن را درون آب پاش بریزید و هر جا که سوسک‌ها وجود دارند روی بدن آن‌ها بپاشید. این کار باعث مرگ سریع این جانوران می‌شود در توضیح علت آن می‌توان گفت که سوسک‌ها دارای تنفس پوستی هستند و با اسپری کردن آب و صابون منافذ پوست به طور کامل بسته شده و با خفه کردن سوسک به زندگی آن‌ها خاتمه می‌دهد.

از حشره کش‌ها استفاده کنید

اکثر حشره کش‌ها دارای سیفلوترین هستند که برای این جانوران بسیار خطرناک است. مکان‌‌های بسیار حساس که مطمئن هستید که سوسک‌ها از آن جا عبور می‌کنند یا پنهان می‌شوند را با این اسپری‌های حشره کش آغشته کنید، خواهید دید که به محض عبور این حشرات سم روی آن‌ها تاثیر گذاشته و بلافاصله خواهد کشت. در این مورد هم باید مراقب کودکان و حیوانات خانگی بود که به جاهایی که اسپری شده نزدیک نشوند.

برای سوسک‌ها تله بگذارید!

تله‌های سوسک معمولا بسیار چسبناک بوده و می‌تواند این حشرات را بعد از جذب به خود بچسباند و سریع از بی ببرد، این تله‌ها را در مکان رفت و آمد سوسک‌ها قرار دهید و اجازه دهید که سوسک‌ها به آن‌ نزدیک شده و با چسبیدن به تله کشته شوند.
همینطور یک کوزه آب را در یک مکان ثابت قرار دهید، خواهید دید که سوسک‌های عاشق رطوبت وارد کوزه می‌شوند و می‌توانید به راحتی آن‌ها را از بین ببرید.

کلام پایانی

سوسک‌ها موجوداتی هستند که علاوه بر ظاهر آزار دهنده ای که دارند می‌توانند سبب انتقال میکروب‌ها و بیماری شوند، به همین خاطر با انجام روش‌های بالا می‌توانید از شر آن‌ها راحت شوید به یاد داشته باشید که تنها راه حل برای این کار استفاده از اسپری حشره کش نیست می‌توانید از روش‌های طبیعی و راحت که خطر کمتری دارند مثل تله یا کوزه استفاده کنید. همچنین توجه به بهداشت خانه را همیشه سرلوحه کار خود قرار دهید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,