از آنجایی که این روزها اکثر پشت بام منازل ایزوگام هستند باید از مقوله طول عمر ایزوگام هم آگاهی داشته باشیم.

عمر ایزوگام به موارد زیادی بستگی دارد و برای داشتن ایزوگامی با عمر زیاد باید به موارد زیادی توجه نمود. برخی از این نکات مربوط به برند و نوع ایزوگام است که پیشنهاد می‌شود از بهترین آن‌ استفاده کنید ولی نصب و چگونگی انجام آن نیز مقوله بسیار مهمی تلقی می‌شود.

در این صفحه به عمر مفید ایزوگام پشت‌بام و راهکارهای مهم برای افزایش آن می‌پردازیم تا بتوانید سال‌های بیشتری از آن استفاده کنید و نیاز به ایزوگام مجدد پیدا نکنید.

عمر مفید ایزوگام

با توجه به رونق مصرف ایزوگام، این محصول را بیشتر به عنوان عایقی برای رطوبت در پشت بام منازل مشاهده می‌کنیم. این عایق رطوبتی نیز مانند هر چیز دیگری تاریخ مصرف دارد. عمر مفید ایزوگام به موارد زیادی بستگی دارد که به آن‌ها می‌پردازیم.

 • ابتدا برند و نوع ایزوگامی که تهیه می‌کنید بسیار تعیین کننده است. برای مثال اگر از ابتدا ایزوگامی خریداری کنید که منعطف نباشد به راحتی پس از مدتی از هم باز می‌شود.
 • نکته‌ای که در کیفیت ایزوگام اثر دارد درصد قیر آن است و در مراحل بعدی می‌توانید به بو و انعطاف آن در سرما توجه کنید.
 • در مرحله بعد اجرای کار در عمر مفید ایزوگام اثر گذار است که به تفصیل در این باره صحبت می‌کنیم.
 • اگر ایزوگام شما با کیفیت باشد ولی در اجرای کار دقت کافی نشود، کار در نهایت خراب می‌شود. نصاب ماهر اقدامات اولیه و زیرسازی تا برش و اندازه‌گیری را به دقت انجام می‌دهد تا عمر مفید ایزوگام بالاتر رود.
 • شرایط آب و هوایی نیز باعث می‌شود ایزوگام زودتر یا دیرتر خراب شد.
 • باید بدانید که ایزوگام‌هایی که برای مناطق سردسیر استفاده می‌شوند با مکان‌های گرم مانند جنوب ایران تفاوت دارند.
 • در مرحله آخر اینکه ایزوگام در چه مکانی اجرا می‌شود نیز تاثیرگذار است.

برای مثال اگر می‌خواهید پشت بام را ایزوگام کنید به دلیل اینکه ایزوگام همواره در معرض سرما و گرما است آسیب بیشتری می‌بیند. به همین دلیل نباید از ایزوگام تک لایه برای این سطوح استفاده کرد.

عمر مفید ایزوگام چند سال است؟

عمر مفید ایزوگام چند سال است؟

اگر بخواهیم به صورت عددی به سوال عمر مفید ایزوگام چند سال است پاسخ دهیم، باید بگوییم ایزوگام به طور معمول ۱۰ سال عمر می‌کند.

اما این عدد می‌تواند با اقداماتی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم افزایش یابد.

 • زیرسازی یا زیرکاری: برای شروع ایزوگام باید به سطحی که می‌خواهیم کار را روی آن انجام دهیم توجه کنیم. برای مثال شیب محیط از نکاتی است که نیاز به بررسی و توجه دارد زیرا در صورت عدم توجه به آن در هنگام بارندگی یا برف، آب در یک بخش جمع می‌شود و ساختمان دچار نم‌زدگی می‌شود. به طور کلی پلیمر و بتن را می‌توان بهترین متریال برای زیرسازی دانست.
 • نصب ایزوگام: اینکه عمر مفید ایزوگام چند سال است را می‌توان به کیفیت و چگونگی نصب آن هم ربط داد. نصبی با کیفیت و درست است که بتواند از ساختمان در برابر نفوذ آب و رطوبت مراقب کند و پس از مدت کوتاهی ترک بر ندارد.
 • مراقبت از ایزوگام: هر قدر که ایزوگام با کیفیت باشد و کار نصاب حرفه‌ای باشد، باز هم باید از آن مراقبت کرد و تا عمر ایزوگام افزایش یابد. از جمله اقداماتی که نباید صورت گیرد تماس ایزوگام با مواد اسیدی است زیرا بلافاصله باعث سوراخ شدن آن می‌شود. هم‌چنین اگر آفتاب شدید باشد بهتر از سایه‌بان روی پشت بام استفاده کنید تا عمر مفید ایزوگام پشت‌بام شما زیادتر شود.
 • از دیگر اقدامات ممنوعه برخورد ایزوگام با اجسام برنده است زیرا به راحتی باعث سوراخ شدن و خرابی آن می شود.
 • تعمیر به موقع: حالا که با موانع طولانی‌تر شدن مدت استفاده ایزوگام آشنا شدیم و متوجه شدیم که عمر مفید ایزوگام چند سال است، ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که اگر بخشی از ایزوگام دچار آسیب و یا ترک شد باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. زیرا پس از گذشت زمان طولانی‌تر گستردگی آسیب افزایش می‌یابد.

اگر با بررسی ایزوگام متوجه شدید که نخ‌های لایه رویی آن با چشم دیده می‌شوند و براق‌اند، عمر ایزوگام شما به پایان رسیده‌است و باید دوباره نسبت به ایزوگام منزل اقدام کنید.

سخن آخر

عمر ایزوگام هم مانند بقیه متریال و اجناسی که خریداری می‌کنیم محدود است. بنابراین پیش از خرید و اقدام به ایزوگام کردن منزل به این نکته واقف باشید. اما با نگهداری درست از ایزوگام می‌توانید مدت زمان استفاده آن را تا حدودی افزایش دهید و در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,