ممکن است با وجود ایزوگام بودن یک سطح، پس از مدتی شاهد نشت و نفوذ رطوبت از آن باشید. واقعیت این است که ایزوگام نیز عمر مفیدی داشته و پس از مدتی بر اثر دلایل مختلفی ممکن است دچار خرابی و فرسودگی شود. یکی از راهکارهای حل این مشکل چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قبلی است. این کار سبب می‌شود که مجددا سطح در برابر رطوبت عایق شده و به بقیه بخش‌ها آسیبی وارد نشود. در این صفحه از استاده قصد داریم درباره نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی و هزینه‌های مربوط به آن توضیح دهیم.

نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی

عوامل مختلفی سبب افزایش ماندگاری یا کاهش عمر مفید ایزوگام می‌گردند. (اما عمر مفید ایزوگام چند سال است؟) علاوه بر کیفیت ایزوگام و برند آن، خدمات زیرسازی و نحوه‌ی نصب ایزوگام توسط نصاب تأثیر مهمی در میزان کارایی ایزوگام دارد. حال اگر ایزوگام به سبب مواردی همچون نصب غیرحرفه‌ای، گذشت زمان طولانی از نصب یا دیگر شرایط فیزیکی و… دچار خرابی شود، باید به فکر نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت نمود.

قبل از نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی، محیط مورد نظر باید توسط نصاب باتجربه و حرفه‌ای ایزوگام برای اندازه‌گیری ابعاد محیط بازدید شود تا میزان ایزوگام موردنیاز برآورده و تهیه شود. علاوه بر تعداد رول‌های ایزوگام، میزان گاز موردنیاز و تعداد کپسول‌های لازم نیز تخمین و خریداری می‌گردد. هم‌چنین باید توجه داشت که این فرآیند را باید در شرایط آب و هوایی مناسب انجام داد تا روند نصب ایزوگام‌ها توسط عوامل محیطی دچار مشکل نشود.

نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی
مرحله اول: تمیز کردن سطح ایزوگام قدیمی

برای نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی باید مراحلی را به دقت طی نمود تا ایزوگام جدید به خوبی بچسبد و مانع نفوذ آب شود. اولین مرحله این است که سطح ایزوگام قدیمی به دقت تمیز شود. زیرا وجود هر گونه آلودگی و گردوغبار مانع چسبیدن ایزوگام جدید شده و تمامی هزینه‌ها و زحمات را بر باد خواهد داد.

مرحله دوم: جدا کردن بخش‌های فرسوده از ایزوگام قدیمی

بعد از شستن و خشک شدن سطح، باید بخش‌هایی از ایزوگام قدیمی که کاملا برآمده و فرسوده هستند را جدا نمود. زیرا در غیر این صورت باعث می‌شود که بعد از مدت خیلی کوتاهی ایزوگام جدید و قدیمی با هم از سطح جدا شده و رطوبت به سطح مورد نظر وارد شود. برای جدا کردن بخش‌های آسیب دیده ایزوگام قبلی بهتر است ابتدا سطوحی که زیر نور مستقیم خورشید یا عوامل دیگری که باعث خراب شدن ایزوگام می‌شوند را بررسی نمود.

مرحله سوم: زیرسازی سطح

پس از کندن بخش‌های فرسوده‌ی ایزوگام‌های قدیمی نوبت به زیرسازی سطح می‌رسد. برای این کار کسی که نصب ایزوگام را انجام می‌دهد، چاله‌ها و ترک‌های موجود روی ایزوگام قبلی را با قیر پر می‌کند تا سطح یک‌دست و تراز باشد.

مرحله چهارم: قیرپاشی

پس از یکسان شدن سطح و زیرسازی، روی ایزوگام قدیمی قیرپاشی انجام می‌شود تا نصب ایزوگام روی ایزوگام قبلی آغاز شود.

مرحله پنجم: اعمال حرارت

سپس به لایه‌های ایزوگام جدید به صورت ردیفی حرارت داده می‌شود که به خوبی به ایزوگام قبلی و سطح بچسبد.

مرحله ششم: بررسی و اصلاح سطح ایزوگام جدید

در مرحله‌ی بعد، تمامی قسمت‌های ایزوگام جدید بررسی می‌شود تا اگر قسمتی به صورت بادکرده باقی مانده و به درستی نچسبیده باشد، شناسایی گردد. برای از بین بردن این برآمدگی‌ها، با کاتر یا چاقو روی لایه‌ی ایزوگام جدید برش کوچکی ایجاد می‌شود تا هوای محبوس زیر آن خارج شود. سپس با حرارت دادن مجدد به همان بخش، این قسمت نیز به درستی روی لایه ایزوگام قبلی نصب می‌شود.

هزینه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قدیمی

عوامل مختلفی در تعیین هزینه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قدیمی تأثیرگذار هستند. از مهم‌ترین عوامل می‌توان به برند ایزوگام موردنظر اشاره کرد. برندهای مختلفی برای ایزوگام در بازار وجود دارند که متناسب با کیفیت آن‌ها، قیمت‌های متفاوتی نیز دارند.

عامل دیگری که در هزینه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قدیمی اثر می‌گذارد، متراژ سطحی است که قصد ایزوگام آن را دارید. هر چه این مساحت بیشتر باشد، طبیعتا میزان ایزوگام مورد نیاز، ابزار لازم جهت نصب و دستمزد نصاب نیز افزایش می‌یابد.

هزینه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قدیمی

عامل دیگری که در تعیین هزینه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قبلی مهم است، وضعیت ایزوگام قدیمی است. اگر ایزوگام قدیمی خیلی فرسوده و آسیب‌دیده باشد، زمان بیشتری باید صرف زیرسازی و آماده کردن بستر ایزوگام جدید باید صرف شود. هزینه کپسول گاز نیز مورد دیگری است که مستقیما بر روی هزینه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قبلی اثر می‌گذارد. هر چه ابعاد سطح موردنظر بیشتر باشد، تعداد کپسول گاز بیشتری برای نصب ایزوگام مصرف خواهد شد.

دستمزد نصاب ایزوگام هم فاکتور دیگری برای محاسبه هزینه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قبلی است. برخی از دستمزدها به صورت ساعتی و برخی دیگر با توجه به ابعاد محیط محاسبه می‌شود. مورد آخری که در برآورد کردن هزینه‌های مربوط به نصب ایزوگام، هزینه حمل‌ونقل وسایل به محل است. به دلیل اینکه کپسول‌های گاز و رول‌های ایزوگام از وزن قابل توجهی برخوردار هستند معمولا برای جابه‌جایی آن‌ها نیاز به وانت است.

طبقه بندی شده در