ساخت کمد دیواری ارزان این روزها بسیار پرطرفدار شده است! با توجه به کوچک‌تر شدن فضای خانه‌ها استفاده از کمد دیواری به علت قرار گرفتن در داخل دیوار می‌تواند بسیار کاربردی بوده و فضای کمی را به خود اختصاص دهد. شاید تنها عیب بزرگ این نوع از کمدها این باشد که تعویض آن کاری بسیار دشوار است به همین خاطر هنگام انتخاب جنس و ظاهر آن باید دقت کرد.

در این صفحه از استاده می‌خواهیم به انواع درب‌ها و هزینه‌‌هایی که ممکن است برای شما داشته باشند اشاره کنیم. و بررسی کنیم که آیا ساخت کمد دیواری ارزان کار درستی است یا خیر؟

انواع کمد دیواری

استفاده از کمد‌ امروزه به جزئی از دکوراسیون منازل تبدیل شده است، در ساخت این نوع از کمد دقت در انتخاب رنگ و طرح روی چوب می‌تواند به زیبایی و چشم‌نوازی آن کمک کند. انواع کمد دیواری‌های مدرن، که در منازل استفاده می‌شوند را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:

  • کمد دیواری ریلی
  • کمد دیواری با درب لولایی

نوع ریلی

در ساخت درب این کمد دیواری از ریل استفاده می‌شود که چند سالی است که در میان طراحان رایج شده و در بین مردم محبوبیت زیادی کسب کرده است. درب این نوع کمد دیواری را روی ریل فلزی می‌سازند به گونه‌ای که هنگام باز و بسته کردن آن هیچ فضایی اضافی را اشغال نمی‌کنند به همین خاطر استفاده از این نوع کمد دیواری در منازلی با متراژ پایین بسیار کاربردی است.

در ساخت کمد دیواری ریلی ممکن است مجبور به قبول هزینه‌های فراوانی شوید زیرا درب این کمد بر روی ریل سوار شده و این باعث بالا رفتن هزینه‌های ساخت آن می‌شود، همچنین متریال های بکار رفته در ساخت این نوع کمد ممکن است چندان برای شما کم هزینه نباشند به همین خاطر اگر بدنبال کمد ارزان قیمت می‌گردید دور این نوع از کمد‌ها خط بکشید.

با درب لولایی، ارزان قیمت

این نوع کمد دیواری ارزان است و از نوع قبل بسیار قدیمی‌تر بوده و بیشتر مردم با آن آشنایی دارند. در باز و بسته کردن درب این این نوع از کمدها از لولا استفاده می‌شود. کمدهای دیواری با درب لولایی معمولا یک طرف دیوار را کاملا به خود اختصاص داده و برای موارد مختلفی از قبیل نگهداری لباس و رخت‌خواب استفاده می‌شوند. در ساخت این نوع کمد جنس چهارچوب با درب آن معمولا یکسان نیست برای نمونه در ساخت چهارچوب کمد از چوب درخت راش و برای بدنه و درب آن از فیبر استفاده می‌شود.

بزرگترین ایرادی که می‌توان به این نوع از کمد دیواری وارد کرد این است که برای باز و بسته کردن درب آن باید فضای اضافی در نظر بگیرید. کمد دیواری با درب لولایی هزینه‌های کمتر از نوع ریلی آن به شما تحمیل می‌کند چراکه در ساخت آن دیگر از ریل فلزی خبری نیست اما باید در نظرداشته باشید که اگر فضای منزل یا اتاق خواب شما محدود است اصلا از این نوع کمد استفاده نکنید.

جنس کمد دیواری ارزان

از کاربردی‌ترین موادی که در ساخت کمد دیواری ارزان و یا با قیمت بالا استفاده می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ام دی اف
  • هایگلاس
  • لامی گلاس
  • ممبران

نکات کاربردی در رابطه با متریال

اگر می‌خواهید کمد دیواری ارزان و تخت تاشو ست بسازید حتما باید در نظر داشته باشید که موارد بکار رفته برای ساخت کمد باید در الویت باشد چراکه ارزان بودن متریال‌های بکار رفته چندان منطقی نیست. استفاده از جنس نامرغوب ممکن است دوام و پایداری کمد دیواری را پایین آورده و نیاز به تعمیر کمد دیواری را در آن‌ها به وجود بیاورد.

در ساخت درب و دستگیره کمد باید توجه کرد که درب باید تا جای ممکن سبک باشد و برای دستگیره هم می‌توان گفت که اگرچه اجناس چینی در بازار به وفور یافت می‌شوند و قیمت بسیار پایینی هم دارند، استفاده از آن‌ها ممکن است عمر کمی داشته و نیاز به تعویض را سریع ایجاد کند پس در اینجا هم ارزان بود متریال چندان چاره‌ساز نیست.

ساخت کمد دیواری در بهترین حالت هزینه زیادی به شما تحمیل می‌کند پس انتخاب جنس ارزان قیمت در نواحی از قبیل درب اصلا راه حل خوبی برای کاهش هزینه‌ها نیست می‌توانید مواد بکار رفته در نواحی بدنه را متوسط یا ارزان انتخاب کنید.
معمولا برای کاهش هزینه‌ها می‌توان از ام دی اف استفاده کرد و برای کمد، درب تکی در نظر گرفت و یا حتی آن را بدون در بسازید. از طرفی گاهی اوقات شما می‌خواهید برای بالکن یا انباری طبقه یا کمد چوبی تهیه کنید. در این حالت متریال استفاده شده به دلیل اینکه نمای آن مهم نیست چندان اهمیت ندارد. پس می‌توان صرفه‌جویی کرد و از تخته‌های چوب ارزان‌تر استفاده نمود.

کلام پایانی

برای کم کردن هزینه ساخت کمد دیواری می‌توان نوع درب لولایی آن را انتخاب کرد، همچنین از کشو و قفسه‌های کمتر استفاده کرد این کار تاحدودی هزینه‌ها را برای شما کاهش خواهد داد. باید در نظر داشت که کمد دیواری هرچه جادار‌تر بوده می‌تواند کاربردی‌تر هم باشد. استفاده از کمد از دیرباز برای مردم مهم بوده چراکه نگهداری از وسایل، کاری بسیار مهم برای آن‌ها است، به همین خاطر اگر واقعا به کارایی و دوام کمد دیواری خود اهمیت می‌دهید باید از مواد با کیفیت در ساخت آن‌ها استفاده کنید.

طبقه بندی شده در