اگر در خانه خود، از درب های چوبی استفاده کرده باشید، حتما می دانید که این درب ها به سادگی آسیب دیده و مقاومت کمتری نسبت به سایر درب ها دارند و در نتیجه نیاز به تعمیر درب چوبی را احساس خواهید کرد.

اما اگر به صورت کاملا تصادفی روزی درب چوبیتان حفره ای ایجاد شد و به عبارتی قسمتی از آن شکسته شد، زیاد نگران نباشید، زیرا با دانستن ترفندهای زیر می توانید به سادگی به تعمیر درب چوبی خود بپردازید پس با ما همراه باشید.

نمونه کار تعمیر درب چوبی

در زیر می توانید برخی از نمونه کارهایی که برای اتاق های شرکت ها و سازمان های و منازل مسکونی نصب و ساخته شده است را مشاهده بفرمایید.

مراحل تعمیر درب چوبی شکسته شده در منزل:

تعمیر درب چوبی

برای تعمیر درب چوبی در منزل یا محیط کار خود نیاز به وسایل و ابزاری دارید که مطمئن باشید می توانید آنها را در نزدیک ترین ابزارفروشی پیدا کنید. 

 • اگر روی در چوبی منزلتان حفره ای ایجاد شده و شکسته شده باشد، احتمالا دور این حفره تکه های کوچکی چوب و یا ورق به جا مانده است. می توانید این تکه ها را به کمک کاتر از لبه این حفره جدا کنید تا زمانی که حفره روی در صاف و بدون لبه باشد.
 • چند عدد دستمال کاغذی را درون حفره فرو کنید تا زمانی که ثابت شوند و تکان نخورند. به دلیل اینکه دستمال های کاغذی سبک هستند می توانند اصطکاک ایجاد کرده و در نهایت در برابر دیواره های داخلی درب چوبی، که اکثرا توخالی هستند، وزن خود را پایدار کنند.
 • سپس باید حفره را با کمک ابزاری به نام فوم پاششی پلی یورتان پر کنید که مرحله مهمی هنگام تعمیر درب چوبی می باشد. این فوم ها مانند اسپری هستند که معمولا همراه خود یک اپلیکاتور پلاستیکی دارند. شما می توانید فوم ها را با کمک همین اپلیکاتور بر حفره روی در، تزریق کنید. خاصیت این فوم ها به این صورت است که، در معرض هوا حجمشان افزایش پیدا کرده و در نتیجه می توانند کل حفره را بپوشانند. زمانی که حفره را از فوم پر کردید، حدود 8 تا 10 ساعت منتظر بمانید تا فوم ها کاملا خشک شود.
 • زمانی که فوم کاملا خشک شد، به دلیل همان افزونگی حجم که در مرحله قبل گفته شد، ممکن است مقداری از آن از لبه های حفره بیرون زده باشد. در این مرحله، می توانید با کمک کاتر فوم اضافه را حذف کرده تا دوباره حفره با در هم سطح شود.
 • مقدار کمی بتونه سنگی را با مقدار کمتری هاردنر مخلوط کنید. (مقدار بتونه باید دو برابر مقدار هاردنر باشد.) این ترکیب خیلی سریع خشک می شود و می توانید سطح حفره را با آن بپوشانید. بعد از حدود 3 دقیقه که این ترکیب کاملا سفت و خشک شد، می توانید با یک کاردک یا همان کارتر، بتونه اضافی را از روی سطح در حذف کنید تا زمانی که سطح در کاملا صاف شود. می توانید از کاغذ سمباده نیز کمک بگیرید و بتونه را کاملا صاف کنید تا دقیقا همسطح در شود. با استفاده از کاغذ سمباده همچنین می توانید سایر مواد بیرون حفره را که به سطح در چسبیده است، پاک کنید تا سطح درب شما تمیز و صیقلی شود.
 • در این مرحله از تعمیر درب چوبی شکسته، با استفاده از کاردک، یک لایه تقریبا نازک بتونه را مجدد روی سطح حفره بکشید. بهتر است برای این مورد از کاردک های پهن استفاده کنید، تا بتوانید یک لای نازک و صاف را روی سطح حفره ایجاد کنید. باز هم مقداری صبر کنید تا این لایه کاملا خشک و سفت شود.
 • زمانی که لایه ایجاد شده در مرحله قبل کاملا سفت و خشک شد، با استفاده از یک کاغذ سنباده دیگر، این لایه را نیز، مانند قبل، صاف و صیقلی کنید تا کاملا هموار شود.
 • در نهایت نیز، باید حفره پوشیده شده را رنگ بزنید. می توانید با استفاده از یک قلموی پهن سطح حفره را رنگ آمیزی کنید. این کار را به صورت آرام و نرم انجام دهید تا با سطح کار حدودا یکسان شود. البته دقت کنید، ترکیب رنگ مورد استفاده باید کاملا با رنگ درب همخوانی داشته باشد. به رنگ نیز، کمی مهلت دهید تا خشک شود..

توجه کنید که اگر رنگ خشک شد و دیدید که کمی از رنگ درب کمرنگ تر شده است می توانید یک لایه دیگر رنگ روی آن بزنید تا کاملا به همه نقاط درب یکسان گردد.

راهکارهایی برای تعمیر و نگهداری درب و وسایل چوبی منزل

 • استفاده از واکس های تیوپی که باعث جلادادن و رفع رنگ پریدگی درب ها و وسایل های چوبی شده و همچنین می توانند برای از بین بردن خراشیدگی های سطحی روی چوب استفاده شوند.
 • استفاده از ترکیب روغن زیتون و سرکه که به سادگی خراشیدگی های ایجاد شده روی سطح چوب را از بین می برد.
 • استفاده از قهوه که باز هم باعث جلادادن و از بین بردن خراشیدگی های ایجاد شده روی وسایل چوبی می شود.
 • استفاده از گردو نیز می تواند جایگزین قهوه شده و در رفع خراشیدگی های روی چوب موثر واقع شود.

در پایان

همه این موارد، در صورتی که وسایل چوبی خانه تان آسیب دید و یا دچار خراشیدگی شد، اصلا نگران نباشید. با استفاده از روش های گفته شده می توانید به سادگی به تعمیر در چوبی شکسته منزل خود بپردازید.

طبقه بندی شده در