یکی از بخش های نقاشی ساختمان ترکیب رنگها و به دست آوردن رنگ دلخواه می‌باشد. خلق رنگ‌های دلخواه برای رنگ آمیزی بخش‌هایی از دیوار یا سقف لازمه دانستن فرمول‌هایی می‌باشد که در این مطلب از استاده به آنها اشاره خواهیم کرد و ترفندهای اساسی و لازم در این زمینه را برای شما بازگو می‌نماییم.

جدول ترکیب رنگ ساختمان

لازمه به دست آوردن رنگ‌های مطلوب و مورد نظر، آگاهی از ترکیب رنگ و نتیجه حاصل از آن می‌باشد. همانطور که می‌دانید، رنگ های قرمز، زرد و آبی رنگ‌های اصلی می‌باشند که با تغییر در میزان ترکیب آنها می‌توان رنگ‌های دلنشین و زیبایی به دست آورد. در ادامه، جدولی طراحی کرده‌ایم که به فرمول ترکیبی رنگ‌ها اشاره می‌کند که می‌توانید با بهره‌گیری از آنها رنگ‌های دلخواه خود را به دست آورید

آبی + قرمز = بنفشزرد + کمی آبی = فسفری
آبی + سبز = آبی زنگالیسبز تیره + کمی زرد = سبز مغز پسته ای
زرد + قرمز = نارنجیسبز چمنی + کمی سیاه = سبز لجنی
آبی + زرد = سبزسبز روشن + سیاه = سبز یشمی
سبز + قرمز = فندقینارنجی + زرد + قرمز = پرتقالی
زرد + سبز = سبز روشنآبی + قرمز = سرخابی
سفید + کمی آبی = آبی آسمانیقهوه ای روشن + سیاه = قهوه‌ای سیر
سفید + کمی قرمز = صورتی ملایممشکی + قرمز + زرد = قهوه‌ای
سفید + کمی مشکلی = فیلیقرمز + سیاه = زرشکی
سفید + مقدار زیادی مشکلی = طوسی سیرآبی + زرد + سفید = ارغوانی
سفید + کمی لاجورد = سفید مخصوص سقفآبی روشن + سیاه = آبی نفتی
نارنجی پررنگ + سفید = گلبهیزرد + کمی نارنجی = زرد پررنگ
سفید + کمی گل ماش = استخوانی روشنبنفش روشن + سیاه = بادمجانی
سفید + قهوه‌ای = شکلاتیآبی روشن + کمی قرمز = یاسی
سفید + کمی قهوه‌ای = کرمپودر طلایی + روغن جلا = طلایی
سفید + کمی زرد = شیریپودر نقره‌ای + روغن جلا = نقره‌ای
زردی + کمی سفید = لیمویینارنجی پررنگ + کمی یشمی = مسی
آبی + سیاه = سرمه‌ایآبی تیره + نقره‌ای + کمی سبز = نقره آبی

فرمول ترکیب رنگ نقاشی ساختمان

ترکیب رنگ استخوانی برای چوب

برای ترکیب رنگ استخوانی چوب باید از ترکیب رنگ گل ماش استفاده کنید.

 • رنگ سفید + رنگ گل ماش = رنگ استخوانی

گفتنی است باید به میزان کمی از رنگ گل ماش استفاده شود. برای مثال، در حدود یک بند انگشت. هر چقدر رنگ گل ماش بیشتر شود، رنگ حاصل شده تیره‌تر خواهد شد. جهت آشنایی با جزییات نحوه ترکیب رنگ استخوانی برای چوب این مطلب از استاده را بخوانید.

توجه داشته باشید که به دلیل افزایش هزینه‌ها باید در مصرف و خرید مقدار رنگ‌های ساختمانی صرفه جویی کرد. به همین دلیل می‌توانید مقاله فرمول محاسبه مقدار رنگ نقاشی ساختمان را اینجا بخوانید و مقدار مورد نیاز را آماده کنید.

روش ساخت رنگ طلایی برای چوب

برای ساخت رنگ طلایی برای چوب باید از پودر رنگ طلایی استفاده کنید.

 • کيلر روغني يا جلا + پودر رنگ طلایی = رنگ طلایی برای چوب

برای بالاتر رفتن کیفیت ویا پر رنگ‌تر شدن رنگ طلایی می‌توانید از مقدار بیشتری پودر رنگ طلایی استفاده کنید. توصیه می‌شود از پودر‌های باکیفیت استفاده کنید تا به مرور زمان کیفیت رنگ طلایی بر روی چوب یا دیوار کم نشود.

نکات مهم و آموزش ترکیب رنگ ساختمانی شکلاتی، نسکافه‌ای و کاپوچینو را در اینجا بخوانید.

روش ساخت رنگ طلایی براق

تمام توضیحات داده شده برای رنگ طلایی به منظور ساخت رنگ طلایی براق صدق می کند. تنها لازم است از پودر رنگ طلایی بیشتری استفاده کنید.

روش ساخت رنگ تخته سیاه

رنگ تخته سیاه به دلیل بالا بودن پوشانندگی خود می‌تواند در سطوح مختلفی مثل چوب استفاده شود. روش ساخت رنگ تخته سیاه به صورت زیر است.

 • یک فنجان رنگ مشکی (از هر رنگی می‌توانید استفاده کنید) + پودر مخصوص رنگ تخته = رنگ تخته سیاه

توجه داشته باشید باید پودر مخصوص رنگ تخته سیاه را از فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید. آموزش ترکیب رنگ های اصلی و نام رنگ ها را اینجا بخوانید.

روش ساخت رنگ متالیک

برای ساخت رنگ متالیک باید از پودر آلومینیوم نقره‌ای استفاده کنید.

 • قرمز+ پودرآلومینیوم نقره‌ای = پوست پیازی قرمز متالیک
 • شکی + پودر آلومینیوم نقره‌ای = نوک مدادی مشکی متالیک

روش ساخت رنگ طوسی

 • رنگ سفید + رنگ مشکلی = رنگ طوسی
 • رنگ سفید + مقدار زیادی رنگ مشکلی = رنگ طوسی سیر

برای ساخت رنگ طوسی، رنگ مشکی را به آرامی به رنگ سفید اضافه کنید. در زمان ساخت رنگ طوسی، رنگ سفید و مشکی را کاملا ترکیب کنید و مجددا مقداری رنگ مشکی اضافه کنید

به دست آوردن رنگ قهوه ای

 • رنگ مشكي + رنگ قرمز + رنگ زرد = رنگ قهوه‌ای روشن
 • رنگ سياه + رنگ زرد = رنگ قهوه‌ای مايل به رنگ سبز
 • رنگ سياه + رنگ نارنجی = قهوه‌ای

ترکیب رنگ اکلیلی

 • رنگ دلخواه + اکلیل  = رنگ اکلیلی

برای ساخت رنگ اکلیلی، اکلیل را کم کم به رنگ اصلی خود اضافه کنید و در نظر داشته باشید که باید با دقت تمام اضافه کردن اکلیل را انجام دهید تا مقدار آن به بیش از حد دلخواه نرسد.

ترکیب رنگ خردلی

 • رنگ زرد + رنگ نارنجی = خردلی

بسته به میزان تیره و یا روشن‌تر بودن آن می‌توانید رنگ نارنجی را افزایش دهید و یا در صورت تیره‌تر شدن آن می‌توانید به مقدار خیلی کمی رنگ سیاه به آن اضافه کنید.

کاتالوگ ترکیب رنگ ساختمان

 کاتالوگ ترکیب رنگ ساختمان

ترکیب رنگ در نقاشی ساختمان یکی از حساسترین قسمت‌ها برای اشخاصی است که می‌خواهند از رنگ‌های خلاقانه استفاده کنند. کاتالوگ ترکیب رنگ ساختمان برای ترکیب انواع رنگ‌ها نیاز است تا بتوانید با کمترین خطای ممکن به رنگ ایده‌آل خود برسیم.

کاتالوگ رنگ روغنی

رنگ روغنی از قدیمی‌ترین رنگ‌های مورد استفاده در ساختمان می‌باشد که علی رغم مقاومت و ماندگاری بالا به دلیل مشکلاتی چون بوی زیاد، ماندگاری بالای بخارات سمی حاصل از آن و همچنین قابلیت اشتعال باقی مانده‌های آن به فراوانی قبل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. با این حال، به دلیل مقاومت در برابر خوردگی برای رنگ‌کاری سطوح فلزی استفاده می‌شود.

کاتالوگ رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک از جمله پرکاربردترین رنگ‌های مورد استفاده برای رنگ‌کاری سقف می‌باشد که از ویژگی‌های مطلوبی برخوردار است. از جمله این ویژ‌گی‌ها سریع خشک شدن، سمی نبودن، سازگاری با محیط زیست و قابل شستشو بودن آنها می‌باشد.

گفتنی است رنگ‌های پلاستیک نسبت به انواع قدیمی‌تر رنگ‌ها، ماندگاری کمتری دارند و در مناطقی با رطوبت بسیار بالا به آسانی خشک نمی‌شوند.

کاتالوگ رنگ آکریلیک

رنگ‌های آکریلیک در انواع مختلفی تولید می‌شوند و قابلیت استفاده بر روی سطوح مختلف را نیز دارند. به همین دلیل، از محبوبیت زیادی در نزد مشتریان برخوردارند. از جمله ویژگی‌های این‌گونه رنگ‌ها می‌توان به دوام و ماندگاری مناسب، قدرت پوشانندگی بالا، درخشش و زیبایی، قابلیت شستشوی آسان و تمیزسازی اشاره کرد

نکات استفاده از کاتالوگ رنگ ساختمان

به خاطر داشته باشید که در ترکیب رنگ ساختمان، رنگ مات از نفوذ بالاتری برخوردار می‌باشد و برای ترکیب کردن رنگهای مات و شفاف، رنگ مات را به رنگ شفاف اضافه کنید.

رنگ‌های نقره‌ای، طلایی، مسی و برنز از دسته رنگ‌هایی می‌باشند که نمی‌توان از ترکیب رنگ‌ها، آنها را بدست آورد. برای تولید این رنگ‌ها می‌بایست پودر و روغن جلا را با یکدیگر ترکیب کرد تا رنگ مورد نظر بدست آید. همچنین می‌توانید رنگ های نقره ای، طلایی، مسی و برنز را به صورت آماده از فروشگاه‌های رنگ و نقاشی ساختمان تهیه نمایید.

برای نقاشی داخل ساختمان می‌توانید به جای روغن جلا از رنگ اکریلیک استفاده کنید که از مزایای آن می‌توان به زودتر خشک شدن و بدون بو بودن آن اشاره کرد.

نکته مهم: دقت داشته باشید که هر چقدر رنگ را تیره‌تر انتخاب کنید، کثیفی‌های روی دیوار کمتر خود را نشان خواهند داد و در فاصله زمانی کمتری هم به تمیز کردن دیوار نیاز خواهید داشت.

ترفندهایی برای ترکیب رنگ ها

 • همیشه سعی کنید برای به دست آوردن رنگ‌‌های روشن، حجم بیشتری از رنگ خود را از رنگ روشن انتخاب کنید و با افزودن مقدار کافی رنگ تیره، رنگ روشن دلخواه را به دست آورید. به طور مثال، اگر می خواهید رنگ لیمویی به دست آورید، در حجم بیشتری از رنگ سفید، مقدار کمی زرد بریزید؛ نه بالعکس.
 • هنگام ترکیب کردن نباید رنگ‌ها را زیاد مخلوط کرد؛ زیرا این کار باعث کدر شدن رنگ می‌شود و شفافیت و زیبایی رنگ از بین می‌رود. برای چگونگی ترکیب کردن رنگ‌ها، همانطور که در آموزش نقاشی ساختمان به آن اشاره شد، از کاردک کمک بگیرید.
 • توصیه می‌شود جهت ترکیب رنگ حتما از کاتالوگ رنگ‌ها استفاده کنید؛ چرا که با استفاده از کاتالوگ رنگ‌ها بهتر می‌توانید رنگ مورد نظر خود را بیابید.

ترکیب رنگ برای دکوراسیون داخلی

اگر شما نیز به دنبال رنگ هایی خاص و شیک برای دکوراسیون داخلی منزل خود هستید، می توانید از انواع ترکیب رنگ‌های زیبا بهره گیرید که کاربرد آنها در نقاشی ساختمان مدرن بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در کادر زیر، انواعی از ترکیب رنگ‌های مدرن و شیک برای دکوراسیون داخلی منزل ذکر شده است که می‌توانید از هر یک از آنها با مشورت کارشناسان استفاده نمایید.

ترکیب رنگ برای دکوراسیون داخلی

طبقه بندی شده در