برابر نبودن شدت نوری که سه نوع سلول دریافت کننده نور رنگی قرمز، زرد و آبی در چشم دریافت می‌کنند، باعث به وجود آمدن مفهوم رنگ در مغز انسان می‌شود. رنگ‌ها از نظر گرم و سرد بودن به دو دسته تقسیم می‌شوند. البته شناخت رنگ‌های سرد و گرم و ترکیب آن در نقاشی ساختمان نیازمند تجربه بیشتر است. رنگ‌های گرم عبارتند از قرمز و زرد و نارنجی و رنگ‌های سرد، آبی و بنفش و سبز هستند. اما به صورت کلی دو متد رنگ وجود دارد که عبارتند از: RGB و CMYK که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

متد رنگ RGB

تمامی رنگ‌ها در این مدل از سه رنگ اصلی قرمز و سبز و آبی تشکیل شده‌اند. درواقع این سه رنگ، رنگ‌های اصلی این مدل هستند و رنگ‌های فرعی از ترکیب این سه رنگ به وجود می‌آیند. اگر سه رنگ قرمز و سبز و آبی را با شدت برابر با یکدیگر مخلوط کنیم، درجات مختلفی از رنگ خاکستری را بدست می‌آوریم. برای مشاهده جدول ترکیب رنگ‌ها و دانلود جدول کامل ترکیب رنگ‌ها کلیک کنید.

متد رنگ CMYK، رنگ‌های چاپ

نام متد رنگ CMYK از حروف رنگ‌هایی که این مدل را تشکیل می‌دهند، ساخته شده است. درواقع این مدل از ترکیب رنگ های:

  • آبی سایان(Cyan)
  • سرخابی(Magenta)
  • زرد(Yellow)
  • سیاه(Black)

تشکیل شده است. این رنگ‌های نام برده شده، رنگ‌های اصلی و رنگ‌هایی که از ترکیب آن‌ها بدست می‌آیند، رنگ‌های فرعی در این متد هستند. متد رنگ CMYK، در مواردی به کار برده می‌شود که نور ندارند. بهترین رنگ‌های ساختمانی را انتخاب کنید!

پیشنهاد می‌کنیم آموزش ترکیب رنگ ساختمانی شکلاتی، نسکافه‌ای و کاپوچینو را بخوانید

ترفندهای ترکیب رنگ‌های اصلی

همانطور که بالاتر گفته شد، شما می‌توانید با ترکیب رنگ‌های اصلی، رنگ‌های متنوع و گوناگونی را بدست آورید، اما برای انجام این کار بهتر است یک سری نکات را رعایت کنید تا ترکیب رنگ‌های اصلی به خوبی انجام شود و به رنگ دلخواه خود برسید. ترفندهای حرفه‌ای ترکیب رنگ در نقاشی ساختمان چیست؟

  • همانطور که می‌دانید، می‌توانیم با ترکیب رنگ‌های اصلی، رنگ‌ها فرعی جدیدی تهیه کنیم، اما دقت کنید که برای ساختن هر یک از این رنگ‌ها، ترکیب رنگ مخصوصی وجود دارد و شما باید از کاتالوگ ترکیب رنگ برای پیدا کردن رنگ مورد نظر و رنگ‌های مورد نیاز برای ترکیب شدن استفاده نمایید.
  • برای ساختن رنگ تیره‌تر یا روشن‌تر، باید رنگ مشکی یا سفید را اضافه کنید. اگر قصد دارید رنگ بسیار روشن، مثل لیمویی یا بنفش یاسی بسازید، باید مقدار زیادی رنگ سفید با مقدار کمی از رنگ مورد نظر ترکیب کنید. یا اگر می‌خواهید رنگ تیره‌تر بسازید، مشکی را به رنگ خود اضافه و آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید. رنگ استخوانی برای دیوار و ساختمان را چطور بسازیم؟
  • یکی از نکات ساده اما مهم، این است که شما هنگام ترکیب رنگ‌های اصلی، نباید مرحله‌ی مخلوط کردن را طولانی انجام دهید. این کار باعث کدر شدن رنگ شما می‌شود.
  • بهتر است ترکیب رنگ را به آرامی و با کاردک انجام دهید و دقت کنید که رنگ یکنواخت شود، اما زیادی به مخلوط کردن آن نپردازید.
  • اگر شما قصد تهیه رنگ شفاف دارید، باید بدانید که درصورت استفاده از رنگ مات برای ترکیب، این رنگ بر رنگ شفاف غالب می‌شود و رنگ شفاف دلخواه شما بدست نخواهد آمد. به همین دلیل باید بگوییم که برای تهیه ترکیب رنگ شفاف، باید رنگ مات را به رنگ شفاف بیفزایید، و نه برعکس.
  • همچنین برای بدست آوردن رنگ‌های براق مثل رنگ نقره‌ای یا رنگ مسی، باید پودر و روغن جلا را به ترکیب رنگ دلخواه اضافه کنیم، چرا که نمی‌توان این رنگ‌ها را مانند رنگ‌های دیگر تهیه کرد.

کجا باید از متد رنگ RGB و CMYK استفاده شود؟

یکی از نکات بسیار مهم برای استفاده از متد رنگ  RGB و CMYK این است که هنگامی که رنگ RGB چاپ می‌شود، رنگ چاپ شده با رنگ فایل اصلی تفاوت دارد، بنابراین برای چاپ کردن باید حتما از متد CMYK استفاده شود تا کیفیت تصویر حفظ شود.

طبقه بندی شده در