فرمول محاسبه مقدار رنگ برای نقاشی ساختمان، روغن، پلاستیک

فرمول محاسبه مقدار رنگ
هر یک کیلو رنگ برای چه متراژی به کار برده می شود؟

هنوز هم طرفداران دیوارهای رنگ شده کم نیستند و این موضوع را می‌توان از فروش بالای رنگ‌های دیواری ساختمان متوجه شد. طیف وسیعی از رنگ‌های ساختمانی وجود دارد که هر شخص با توجه به سلیقه شخصی خود یکی را به تنهایی مورد استفاده قرار می‌دهد یا به ترکیب دو یا چند رنگ می‌پردازد.

در حالت کلی برای رنگ کردن دیوارهای یک ساختمان به میزان مشخصی از رنگ نیاز داریم که فرمول محسابه مقدار رنگ برای نقاشی ساختمان، موضوع بحثی است که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم. زیرا با استفاده از آزمون و خطا برای به دست آوردن میزان رنگ مورد نیاز برای رنگ کردن ساختمان، هزینه و انرژی زیادی را از دست خواهیم داد بنابراین با دانستن فرمول محاسبه می‌توانیم به راحتی میزان رنگ موردنیاز را تشخیص دهیم و آن را تهیه کنیم.

فرمول محاسبه مقدار رنگ برای نقاشی ساختمان

اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه مقدار رنگ برای نقاشی ساختمان:

 • نوع رنگ
 • طول و عرض دیوارها
 • طول و عرض پنجره‌ها
 • طول و عرض درب‌ها
 • طول و عرض سقف

با توجه به این که پوشش دهی انواع رنگ متفاوت است، بنابراین میزان رنگ مورد استفاده با توجه به نوع رنگ، متفاوت است. در ادامه در مورد مقدار رنگ مورد نیز بر اساس نوع رنگ نیز صحبت خواهیم کرد.

فرمول محاسبه مقدار رنگ برای نقاشی ساختمان به شرح زیر است :

 • ابتدا مساحت تمامی دیوارهای موردنظر برای نقاشی را محاسبه کنید و با هم جمع بزنید.

نکته : با توجه به اینکه معمولاً قرنیزها و درب و پنجره‌ها با رنگی متفاوت، نقاشی می‌شوند، نباید در جمع کردن مساحت دیوارها، حساب شوند.

 • نکته مهمی که باید به آن توجه کنید که دیوارهای پیش ساخته یا دیوارهایی که از جنس کچ هستند و برای اولین بار قرار است رنگ شوند، نیاز به رنگ بیشتری دارند.
 • حال که مساحت کل را به دست آورده‌اید ، آن را بر ۳۰ متر مربع تقسیم کنید.
 • عدد به دست آمده میزان رنگ شما بر حسب گالن را بیان می­کند. به عنوان مثال اگر عدد به دست آمده ۵ است، شما به ۵ گالن رنگ نیاز دارید. (لازم به ذکر است که هر گالن رنگ، ۴ کیلو رنگ است)
 • اگر برای رسیدن به رنگ مطلوب و مورد نظر خود نیاز دارید که دو یا سه لایه رنگ را روی هم بزنید، به همین میزان مقدار رنگ مورد نیاز هم ۲ یا ۳ برابر می‌شود.

تفاوت رنگ روغن و اکریلیک

در زمان بازسازی و رنگ‌آمیزی منزل، انتخاب یک نوع رنگ که پوشش‌دهی عالی و کیفیت بالایی در ماندگاری داشته باشد،…

 فرمول محاسبه رنگ روغن، رنگ اپوکسی و رنگ پلاستیک

هر یک کیلو رنگ روغن، اپوکسی و پلاستیک: به طور کلی می‌توان گفت میزان رنگ روغن نسبت به رنگ اپوکسی و رنگ پلاستیک کمتر است و اغلب با یک بار رنگ روغن زدن به رنگ دلخواه دست پیدا می‌کنیم و نیازی به تجدید رنگ نیست و همین موضوع میزان موردنیاز رنگ را کمتر می‌کند.

امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده لازم را برده باشید و بتوانید محاسبه مقدار رنگ مورد نیاز برای نقاشی ساختمان را انجام دهید.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. محمدنظری گفت:

  سلام وقت بخیر،هر ظرف ۲.۵گالن رنگ نیم پلاستیکی چندکیلیو میشه؟

 2. ناشناس گفت:

  عالی

 3. کیومرثی گفت:

  سلام وقتتون بخیر. برای اتاق ۱۸ متری چه مقدار رنگ باید بگیرم

 4. مهران گفت:

  سلام واسه يه اتاق در ااندازه ٣٥متر چقدر رنگ روغني بايد بگيرم

 5. وحید گفت:

  ممنون مفید بود

 6. ناشناس گفت:

  سلام ۳۰۰نتر مربع چندکیلورنگروغنی میبره

 7. افشار گفت:

  عالی ومفید.دمتون گرم.یعنی دراصل مساحت کل دیوارها رو تقسیم بر هفتونیم۷/۵میکنیم وعددبدست آمده میشه تعدادکیلو.یعنی ۱۵۰مترمساحت دیوارتقسیم بر۷/۵میشه حدوداچهارده کیلوودویست گرم.یاچهاردهونیم.هفتونیم اینجا واحد هرکیلوحساب میشه.وهرچندبارکه بنظرتون دیوارمیخاد رنگ بخوره درکیلو بدست آمده ضرب میشه.

  • گرشا رئوفی گفت:

   بنظرم این عذذ را اول تقسیم بر 3/8 بکنید بعد ضربدر 4 کیلو که برای 150 متر مربع دیوار عدد 6 را تقسیم بر3/5 کمید میشه 8 کیلو رنگ

 8. ناشناس گفت:

  عالی بود

 9. سعيد از شيراز گفت:

  ممنون از مطالب مفيدتون

 10. saeed گفت:

  سلام، در مورد رنگ شیشه سوال داشتم، که چطور محاسبه میشه، میخوام رنگ بخرم رنگ شیشه هم گرونه، هم بسته بندی ش پنجاه گرمیه، میخواستم ببینم هر 50 گرم چقد رو پوشش میده، ممنون میشم راهنماییم کنین

 11. ناشناس گفت:

  جوابش یک کلمه است اصلا هم جالب نبود

 12. مسعود گفت:

  عالی بود. مرسی

 13. محمود رضا یوسفی پور گفت:

  بسیار عالی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *