این روزها در اکثر منازل از سیستم گرمایشی پکیج استقبال میشود. در گذشته در اکثر ساختمان‌ها برای روشن کردن شوفاژ نیاز به وجود یک موتورخانه بود اما پکیج این کار را ساده‌تر کرده است. اما این دستگاه هم نیاز به رسیدگی و مراقب‌هایی دارد. شیر اطمینان پکیج قطعه ای بسیار مهم در آن است که باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن در بازه‌های زمانی مشخص اقدام کنید. زیرا کارایی مهمی در پکیج دارد و خراب شدن و عدم توجه به آن دردسرهای بزرگی ‌را برایتان پیش خواهد آورد.

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

در این صفحه به چگونگی تعویض شیر اطمینان پکیج در زمان تعمیر پکیج توضیح خواهیم داد و در رابطه با اهمیت و کارایی این قطعه توضیحاتی خواهیم داد تا اگر پیش‌‌نیازهای انجام این کار در منزل را داشتید بتوانید خودتان در منزل این کار را انجام دهید.

دسترسی سریع به مطالب

مراحل تعویض شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان پکیج از جنس پلاستیک است و برای خرید آن دچار دردسری نخواهید شد. زیرا می‌توانید آن را در اغلب مغازه‌های تاسیساتی پیدا کنید و در دسترس است. برای اینکه عملکرد این قطعه را چک کنید و از بروز خطرات جلوگیری کنید نیاز است تا فشار پکیج را ماهی یک بار چک کنید. این فشار در اکثر پکیج‌ها بر روی فشارسنج عقرب‌های نصب شده در آنها قابل مشاهده است. پکیج‌های دیگری نیز وجود دارند که از نوعی ال ای دی برای نمایش فشار بر روی دستگاه استفاده میکنند.

عوامل زیادی میتواند سبب تعویض شیر اطمینان پکیج شود، اما مشکلی که هست این است که پکیج اخطاری در مورد آسیب دیدگی این شیر به ما نمیدهد و ما باید حداقل ماهی یکبار شیر اطمینان را چک کنیم. اگر فشار روی فشار سنج پکیج در محدوده بیشتر از دو بار یعنی محدوده خطرناک قرار داشت و پکیج همچنان در حال کار کردن بود باید به سلامت شیر اطمینان آن مشکوک شویم. همچنین وجود نشتی‌های پی در پی آب در پکیج باید ما را به بررسی شیر اطمینان سوق دهد. علت آب دادن شیر اطمینان پکیج را میتوانید مطالعه کنید.

برای تعویض شیر اطمینان پکیج ابتدا باید بدانید در کدام قسمت پکیج قرار گرفته است. این شیر در برندهای مختلف پکیج معمولا در وسط شلنگ برگشت و آب سرد است و به طور کلی باید در پایین اتصالات پکیج دنبال آن گشت. اگر این قطعه را در ناحیه گفته شده پیدا نکردید به بلوک رفت هم نگاهی بیندازید.

بهتر است برای عیب یابی دقیق و تعمیر شیر اطمینان پکیج از متخصصین این کار کمک بگیرید، اما ما در ادامه نکاتی را برای آگاهی از نحوه‌ی تعویض شیر اطمینان بررسی میکنیم.

  • در ابتدای هر امر تعمیراتی نیاز است که پکیج را خاموش کنید. برای تعویض شیر اطمینان نیز پکیج را خاموش کنید و آب داخل آن را تخلیه کنید. برای این کار ابتدا آب گیری دستگاه را متوقف کنید و سپس مدتی صبر کنید تا پکیج و آب درون آن خنک شود.
  • در مرحله‌ی بعد باید آب درون پکیج را با استفاده از شیر تخلیه آن به طور کامل خالی کنید تا هنگاهی که فشار دستگاه به کم‌ترین مقدار خود یعنی صفر برسد. سپس با استفاده از ابزاری مناسب، شیر اطمینان آسیب دیده را باز کنید و شیر جدید را به جای آن ببندید.
  • در تهیه شیر اطمینان توجه لازم را در مورد نوع پکیج خود و شیر اطمینان مناسب آن به عمل آوردید. خوب است که با استفاده از نوار لوله رزوه دور شیر تخلیه را به طور کامل بپوشانید.
  • اگر شیر اطمینان شما شامل لوله‌ی تخلیه بود باید نسبت به تعویض آن نیز اقدام کنید. پس از مطمئن شدن از نصب درست شیر میتوانید پکیج را راه بیندازید. اما توجه کنید که فشار را بیش از حد زیاد نکنید.
  • در مرحله‌ی آخر شیر جدید را از نظر نشتی مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید تعویض شیر اطمینان عمل ساده‌ای است و به سهولت انجام میپذیرد، اما بهترین کار در انجام اموری از این قبیل تلفن به یک تعمیرکار ماهر است، تا پکیج شما به طور حرفه‌ای و دقیق عیب‌یابی شود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در