خراب شدن این شیر معمولا با آب دادن پکیج همراه است و دارای ارور مشخصی نیست. به همین دلیل باید بلافاصله پس از مشاهده آب دادن پکیج اقدام به تعمیر یا تعویض شیر اطمینان کنید. در ادامه علت‌های آب دادن شیر اطمینان و روش‌های حل آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

فرسودگی قطعات

در صورتی که مدت زیادی است از پکیج خود استفاده می‌کنید و آن را سرویس نکرده‌اید، باید منتظر آب دادن شیر اطمینان پکیج باشید. چراکه این قطعه همواره در معرض آب و رسوبات آن قرار دارد و در صورتی که با گذشت زمان آن را رسوب‌زدایی نکنید، فرسوده شده و سوراخ می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید به‌طور مرتب پکیج خود را سرویس کرده و در اثر فرسودگی قطعات، آن‌ها را تعویض کنید.

ایجاد شوک گرمایی

منظور از شوک گرمایی تغییرات ناگهانی دمای آب در پکیج است. ممکن است به دلیل خرابی یا اشکال در برخی قطعات دمای آب از حد قابل تحمل برای شیر اطمینان بالاتر رود؛ به همین دلیل شیر سوراخ شده و نشتی پیدا می‌کند. برای حل این مشکل باید مراقب دمای پکیج باشید. در صورتی که کدهای خطای ناشی از بالا رفتن دمای آب را دیدید، بلافاصله با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید و از او برای رفع مشکل کمک بخواهید تا اشکال در آن قطعه، شیر اطمینان پکیج را نیز دچار مشکل نکند.

بالا رفتن فشار آب

کار اصلی شیر اطمینان این است که هنگام بالا بودن فشار پکیج، باز میشود و با خروج آب آن را به مقدار متعادل برساند. حداکثر فشار قابل تحمل برای شیر اطمینان 3.5 بار است و در صورتی که فشار پکیج از 2.5 بار فراتر رفت، شیر باز شده و فشار را کاهش می‌دهد؛ اما همین افزایش فشار می‌تواند به شیر اطمینان آسیب برساند. در صورتی که فشار پکیج مرتب بالا برود و شما به علت آن بی‌توجهی کنید، پس از مدتی شیر اطمینان نیز سوراخ شده یا ترک می‌خورد و نشتی پیدا می‌کند.

ضربات ناگهانی

منظور از ضربات ناگهانی ضربات ناشی از تغییرات فشار یا دمای آب است که در بخش‌های قبلی درباره آن‌ها توضیح دادیم. علاوه بر آن ممکن است هنگام تعمیر یکی از قطعات، چکش یا دیگر وسایلی که برای تعمیر استفاده می‌کنید به شیر اطمینان ضربه بزند. در چنین حالتی اگر شیر اطمینان پکیج شما فرسوده یا نامرغوب باشد قطعا آسیب خواهد دید.

نصب نادرست

آب دادن شیر اطمینان ممکن است به دلیل اشکال در نصب رخ دهد. در صورتی که خودتان بدون تجربه کافی پکیج را نصب کنید یا به یک تعمیرکار نابلد مراجعه کنید، با این مشکل مواجه خواهید شد. این مشکل معمولا بلافاصله پس از نصب خود را نشان می‌دهد؛ اما در مواردی ممکن است تا مدتی مخفی بماند و در صورت بالا رفتن بیش‌ازحد دما یا فشار بروز پیدا کند. اگر مورد دوم برای شما پیش آمد به احتمال زیاد خود شیر اطمینان نیز آسیب دیده و باید آن را تعویض کنید.

علائم خرابی شیر اطمینان پکیج چیست؟

در مجموع خرابی شیر اطمینان پکیج به دو حالت خود را نمایان میکند. اولی زیاد شدن شدید فشار پکیج و دومی نشتی شیر اطمینان است. افزایش فشار پکیج به این معنا است که عقربه فشارسنج روی پکیج بالا رفته و در محدود قرمز قرار می‌گیرد یا به محدوده بالاتر از 2 رسیده است. در این صورت ممکن است شیر اطمینان هنوز سالم باشد و تنها اتصالات آن سبب مشکل شده باشند. پس بهتر است بلافاصله با یک تعمیرکار تماس بگیرید. توجه کنید که این افزایش فشار ممکن است همیشگی نبوده و به‌صورت ناگهانی رخ دهد. پس برای کاهش هزینه‌های تعمیر پکیج باید مدام مراقب عقربه نشان‌دهنده فشار باشید.

در صورتی که به روند افزایش فشار بی‌توجه باشید، شیر اطمینان ترک خورده یا سوراخ می‌شود. در این حالت است که مشکل آب دادن شیر اطمینان رخ داده و شما را مجبور به تعویض آن خواهد کرد. چراکه راه‌حلی برای تعمیر شیر اطمینان سوراخ یا ترک خورده وجود ندارد. مگر اینکه بخواهید در مدت کوتاهی مجددا به تعمیرکار مراجعه کنید.

سخن پایانی

رواج استفاده از پکیج در منازل باعث شده است که نیاز به دانستن مشکلات مربوط به آن نیز ایجاد شود. اکثر اشکالات به وجود آمده در پکیج با یک کد خطا همراه هستند که برای هر برندی این کدها فرق دارد؛ اما با وجود اینکه شیر اطمینان یک بخش مهم در پکیج‌های دیواری است، کد خطایی برای اشکالات آن تعریف نشده و این وظیفه خود شما است که با مراقبت مناسب از پکیج اشکالات آن را تشخیص دهید. اشکالات به وجود آمده در شیر اطمینان یا اتصالات آن معمولا به‌صورت نشتی بروز می‌کند. پس اگر دیدید که در زیر پکیج شما آب جمع شده است، حتما از یک تعمیرکار بخواهید شیر اطمینان آن را بررسی کند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در