امروزه دیگر در خانه‌های امروزی و مدرن اثری از رادیاتورهایی که با موتورخانه گرم می‌شوند، دیده نشده و جای خود را به پکیج‌های خانگی داده‌اند. بنابراین، آشنایی با کارکرد آنها امری ضروری است. ما در این صفحه از استاده مگ به توضیح کامل نحوه نصب شیر پکیج خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است توضیحات داده شده با کمی تغییرات برای تمامی پکیج‌ها با برندهای مختلف قابل استفاده بوده و شما می‌توانید دستورالعمل‌ها را بر روی پکیج خود انجام دهید. تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا طریقه صحیح نصب شیر پکیج را فرا گیرید.

آموزش نصب شیر پکیج

طریقه نصب شیر پکیج یکی از مواردی است که نیازمند تجربه و تخصص می‌باشد؛ زیرا در صورت انجام اشتباه و غیراصولی آن، علاوه بر امکان خرابی دستگاه پکیج، احتمال آتش‌سوزی منزل نیز وجود دارد. به همین سبب، پیشنهاد می‌شود در صورتی که تجربه‌ای در این زمینه ندارید، این کار را به متخصص مجرب این زمینه بسپارید.

در صورتی که مایلید خودتان در منزل شیر پکیج را نصب کنید، مراحل گفته شده را به ترتیب زیر انجام دهید. این مراحل عبارتند از:

 1. در ابتدا پکیج را خاموش کرده و آب آن را کاملاً تخلیه کنید.
 2. اجازه دهید این کار چندین ساعت زمان ببرد و عجله نکنید؛ چرا که نباید هیچ‌گونه آبی در پکیج وجود داشته باشد.
 3. در گام نهایی، پس از گذشت مدت زمان معین شده نسبت به تعویض یا نصب شیر پکیج اقدام کنید.

نکات مهم هنگام نصب شیر پکیج

در راستای آموزش نحوه نصب شیر پکیج، نکات مهم ریز و درشت بسیاری وجود دارد. رعایت این نکات از واجبات انجام درست تنظیمات پکیج بوده و سبب می‌شود تا در عین گرمایش مناسب پکیج، از لحاظ ایمنی نیز همه موارد صحیح باشد. به همین سبب در ادامه مهم‌ترین نکات را بیان کرده‌ایم. این نکات عبارتند از:

 • تهیه تجهیزات مناسب: استفاده از تجهیزات مناسب و درست در نصب شیر پکیج از کلیدی‌ترین موارد است.
 • آشنایی با نحوه نصب: تجربه در نصب شیر پکیج از نکات مهم است؛ چرا که احتمال بروز مشکلاتی در این مسیر وجود دارد که لازم است با توجه‌ به تجربه، تصمیم صحیح گرفته شود.
 • تست و راه‌اندازی: پس از نصب شیر باید با نحوه درست تست آن نیز آشنا باشید تا بتوانید از عملکرد صحیح دستگاه اطمینان حاصل کنید.

همان‌طور که گفته شد، ممکن است این نکات برای افراد غیرحرفه‌ای، چندان آسان و قابل درک نباشد. از این جهت پیشنهاد می‌شود از افراد خبره و متخصص معرفی شده در استاده کمک بگیرید تا به بهترین نحو از خدمات مختلف تعمیر پکیج بهره‌مند شوید.

نکات مهم هنگام نصب شیر پکیج

طریقه تعویض شیلنگ پکیج

زمانی که شیلنگ پکیج دیواری‌ به‌ درستی کار نمی‌کند، می‌تواند دلایل مختلفی اعم از اشکال در شیر پرکن، نیاز به اصلاح آب‌بندی، خرابی دیافراگم پکیج و غیره داشته باشد. بهترین کار پیش از اقدام به تعویض شیلنگ پکیج، یافتن دلیل آب دادن شیلنگ است تا بتوان بهترین تصمیم را به منظور تعمیر پکیج گرفت. اگر مشکل از شیلنگ باشد، با طی گام به گام مراحل زیر می‌توانید نسبت به تعویض آن اقدام کنید:

 1. آب پکیج را کاملاً تخلیه کنید.
 2. شیلنگ کهنه را از هر دو طرف جدا کنید.
 3. شیلنگ جدید را به پکیج وصل کنید.
 4. پکیج را آبگیری کرده و مطمئن شوید که نشتی آب رفع شده است.
طریقه تعویض شیلنگ پکیج

طریقه نصب لوله های پکیج بوتان

همان‌طور که می‌دانید، نقش اصلی لوله‌ها در پکیج ایجاد گرما است و به همین دلیل، نقشی کلیدی در عملکرد پکیج دارند. به‌ طور کلی، می‌توانیم لوله‌های پکیج بوتان را در سه دسته زیر تقسیم‌بندی کنیم:

تک لوله

بازگشت و منتقل شدن آب به کمک یک لوله انجام می‌شود. در نتیجه، به دلیل استفاده از یک لوله، ارزان بوده و انتخاب افرادی است که بودجه محدودی دارند. البته شایان ذکر است که به دلیل استفاده از یک لوله برای انتقال و بازگشت آب، باید آن را به‌ صورت روکار استفاده کرد که نتیجتا ظاهر خوبی نخواهد داشت.

دو لوله با برگشت مستقیم

این روش در واقع عیب تک لوله را از بین برده و به عبارتی در ظاهر خانه تأثیری نخواهد داشت. همان‌طور که از نامش پیداست، یک لوله وظیفه انتقال و یک لوله وظیفه بازگشت آب را دارد.

شایان ذکر است که این نوع لوله‌ کشی در پکیج بوتان، عموماً برای خانه‌های کوچک کاربرد دارد.

دو لوله با برگشت معکوس

این نوع از لوله‌کشی تمامی عیوب دو مدل قبلی را به صورت کامل پوشش داده است. در نتیجه اگر محدودیت بودجه نداشته باشید، بهترین حالت برای نصب لوله‌های پکیج بوتان به شمار می‌رود. گفتنی است این مدل در تمامی خانه‌ها با هر متراژی قابل اجرا بوده و از لحاظ گرمایشی نیز بهترین عملکرد را خواهد داشت.

طریقه نصب لوله های پکیج

نصب لوله های پکیج بوتان

حال که با انواع لوله‌های کاربردی آشنا شدید، نوبت به نحوه نصب می‌رسد. در لوله‌های دو لوله، لوله‌کشی به‌ صورت توکار و در تک لوله به‌ صورت روکار انجام می‌شود. طریقه نصب هر دو کم‌ و بیش یکسان بوده و به شرح زیر است:

روش انشعابی

در صورتی که بخواهید به‌ صورت روکار، کار انجام شود؛ در گام اول از رایزر اصلی انشعابی به آب سرد گرفته شده و از روی کار رد می‌شود تا به پکیج برسد. در روش انشعابی توکار، تنها تفاوت این است که انشعاب گرفته شده از زیر کار به پکیج می‌رسد.

علت آب دادن شیر اطمینان پکیج و دلایل خرابی شیر اطمینان را در استاده بخوانید.

روش کلکتوری

روش نصب کلکتوری از انشعابی پیشرفته‌تر بوده و نیازمند تخصص بیشتری است. از این جهت، جزئیات بسیاری نیز دارد. به‌ صورت مختصر بدین صورت است که باید در ابتدا جعبه کلکتور مخصوص را خریداری کرده و آن را به کلتکور متصل کنید. برای نصب جعبه لازم است آن را زیر کلکتور تراز کرده و بعد از تنظیم کردن، آن را نصب کنید. در نهایت با توجه‌ به نیاز خود به آن، لوله‌های ورودی آب سرد و گرم را متصل کنید.

نحوه نصب شیرهای پکیج ایران رادیاتور

به‌ طور کلی مهم‌ترین شیرهایی که در پکیج وجود دارند، شیرهای اطمینان و شیر پرکن است. وظیفه شیر پرکن زیاد کردن آب پکیج است. نحوه نصب شیر پکیج (شیر پرکن) به شرح زیر است:

 1. در ابتدا باید پکیج را خاموش کرده و آب آن را به طور کامل تخلیه کنید.
 2. سپس،  شیر پرکن (اگر از پیش وجود دارد) را باز کرده و کمی منتظر بمانید تا اگر آبی باقی مانده است، تخلیه شود.
 3. در گام نهایی، شیر پرکن جدید را نصب کنید.

شیر اطمینان نیز یکی از شیرهای کاربردی است که وظیفه آن، واکنش به تغییرات دما و فشار در دستگاه می‌باشد. رابطه مستقیمی بین دمای آب و فشار پکیج وجود دارد که اگر فشار از حد نرمال بیشتر شود، این شیر شروع به کاهش فشار می‌کند.

 1. برای نصب آن در ابتدا پکیج را به طور کامل خاموش کنید و شیر پرکن را ببندید.
 2. سپس، آب پکیج را به طور کامل تخلیه کرده و شیر اطمینان جدید خود را نصب کنید.

توجه داشته باشید که به‌ درستی و طبق اصول گفته شده این کار را انجام دهید؛ زیرا در صورت عدم نصب صحیح، خسارات جبران‌ ناپذیری برای دستگاه پدید خواهد آمد.

نحوه نصب شیرهای پکیج ایران رادیاتور

سخن نهایی

شاید با خواندن مطالب این صفحه تصمیم بگیرید که خودتان نسبت به نصب شیر، شلنگ و لوله‌های پکیج اقدام کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم این کار را انجام ندهید؛ زیرا پکیج دستگاهی حساس بوده و در صورتی که نتوانید به‌ درستی اتصالات را انجام دهید، ممکن است خسارات جبران ناپذیری پدید آورید که هزینه گزافی داشته باشد.

در نتیجه، ما متخصصان با تجربه معرفی شده در استاده را به منظور انجام هرگونه خدمات نصب و تعمیر پکیج‌ پیشنهاد می‌کنیم. هزینه انجام این خدمات نیز کاملاً مقرون‌ به‌ صرفه بوده و شما می‌توانید با خیالی آسوده انواع خدمات مورد نیاز خود را به آنها بسپارید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در