از مواردی که می تواند بر سلامت کارکنان و همچنین بازده آنان موثر باشد، نظافت شرکت و محل کار است.

این نظافت علاوه بر اینکه شأن و شخصیت شما را در برابر ارباب رجوع حفظ می کند، می تواند تاثیرات بسزایی در روحیات کارکنان داشته باشد. پس می توانید با رعایت نکات ساده، راندمان کاری را افزایش دهید.

اگر شما هم به دنبال اهمیت موضوع نظافت شرکت خود و همچنین قیمت مصوب آن می باشید تا آخر این صفحه با ما همراه باشید.

بهترین زمان استفاده از خدمات نظافت شرکت

ابتدا باید بدانید که محل کار شما جزو محل های پر رفت و آمد است یا فقط تعداد کمی از کارکنان به آنجا می آیند. زیرا این مسئله در زمان نظافت شرکت و یا محل کار شما موثر است.

به عنوان مثال اگر در تولیدی کار می کنید، قطعا محل کار شما، در پایان هر روز به شدت بهم ریخته و کثیف می شود، پس بهتر است نظافت محل کار را هر روز انجام دهید.

لازم است تاکید کنیم در بعضی مواقع که حجم کار بالا می رود، نیاز است حتی دو الی سه مرتبه در روز، محل کار را تمیز نمایید تا مانع ادامه کار کارکنان نشود.

در شرکت هایی که تنها تعدادی از کارکنان در آنجا رفت و آمد دارند و ارباب رجوع به آنجا نمی رود، بهتر است هفته ای 2 الی 3 بار شرکت را نظافت کنند تا کارکنان بدانند که به سلامت و محیط کار آنان، توجه می شود و بتوانند با انگیزه بیشتری سراغ ادامه کار بروند.

در شرکت هایی که تعدادی ارباب رجوع به آنجا مراجعه می کنند، بهتر است هر روز، کار نظافت را انجام دهند تا هم ارباب رجوع و هم کارمند با میل و علاقه بیشتری به آنجا بروند.

در زمان هایی نیاز است تا نظافت شرکت به صورت کلی صورت گیرد و باید به جابجایی میز و صندلی ها برای تمیز کردن زیر آنها بپردازند. زمان مناسب این کار، خارج از تایم اداری است که کارکنان حضور نداشته باشند و مانع انجام کار آنها نشوند.

 نظافت محل کار برای سلامت جسمی کارکنان

در محل کار یا محل های دیگر، همواره آلودگی ها روی سلامت جسمی افراد تاثیر بسزایی دارند. در یک شرکت، اگر به سلامت جسمی کارکنان اهمیت ندهید، با مریض شدن آنها و عدم حضور در شرکت، کار خودتان عقب میوفتد، پس بهتر است از ابتدا به این موضوع توجه کنید و در صدد پیشگیری باشید.

از جمله مواردی که با تمیز کردن محل کار می توان در اختیار گرفت، عبارتند از:

 • از بین رفتن مشکلات تنفسی با نظافت محل کار: در بیشتر شرکت ها، گرد و غبار به مرور در همه جا ایجاد می شود و به دلیل بسته بودن درب و پنجرها، این گرد و غبار داخل ریه آنها نفوذ می کند و سبب بیماری های تنفسی می شود. می توانید با تمیز کردن منظم محل کار و استفاده از شوینده ها و مواد ضد عفونی کننده، مانع این مسئله شوید.
 • کاهش مشکلات گوارشی: همانطور که می دانید، بی نظمی و کثیفی به صورت ناخودآگاه سبب استرس در شما می شود و استرس بر سیستم عصبی شما تاثیر گذار است. سیستم عصبی اثرات خود را در بیشتر مواقع، بر روی معده نمایش می دهد. پس می توانید با ایجاد نظافت در محل کار از بروز استرس جلوگیری کنید و بیماری های گوارشی مانند سوء هاضمه و سوزش معده و … را کاهش دهید.
 • کاهش بیماری های عفونی با نظافت شرکت: در محیط های بسته، میکروب ها و قارچ هایی وجود دارند که قابل رشد و تکثیر هستند. مانند اتاق های بسته یا سرویس های بهداشتی. شما می توانید با استفاده از مواد ضد عفونی کننده به صورت منظم، به از بین بردن این عفونت ها کمک کنید و محیط کار را برای همگی افراد من جمله کارمند و ارباب رجوع، پاکیزه نمایید.

نظافت محل کار برای سلامت روانی کارکنان

راندمان کاری کارکنان به سلامت روانی آنها نیز بستگی دارد. پس توجه به این مورد حائز اهمیت است. یکی از این عوامل، نظافت محل کار به حساب می آید. شاید بگویید چگونه این دو باهم ارتباط دارند، اما باید بدانید که قرار گرفتن در محیط های آلوده و کثیف، به مسائل روانی و شخصیتی افراد آسیب می رساند. حال به نمونه هایی از این مورد می پردازیم.

 • از بین بردن استرس: همانطور که می دانید کارکنان برای انجام وظایف خود به صورت درست، کمی دچار تنش و نگرانی می شوند، وجود محیطی بی نظم و کثیف، سبب تشدید این استرس شده و کارکنان را از انجام کار به طور صحیح، بازمی دارد. پس بهتر است با تمیز نگه داشتن محل کار، استرس آنان را کاهش دهید.
 • ایجاد تمرکز با نظافت شرکت: در انجام کارها، کارکنان نیاز به تمرکز دارند. بی نظمی تمرکز آنها را از بین می برد. بهتر است با تمیز و مرتب نگه داشتن محل کار به تمرکز هرچه بیشتر کارکنان کمک کنید.
 • بهبود روحیه کارکنان و افزایش بازدهی: وارد شدن به جایی که منظم و مرتب بوده، ناخودآگاه حس شادابی را به انسان القا می کند. این شاد بودن، سبب بهبود روحیه افراد می شود و همچنین سبب شده، با انگیزه بیشتری کارها را انجام دهند. نتیجه این عمل، با افزایش بازدهی همراه است.

دقت داشته باشید یکی از عواملی که میتواند در سلامت روانی و فیزیکی کارمندان بسیار موثر و تاثیر گذار باشد استفاده از صندلی اداری مناسب می باشد که می تواند به طرز چشمگیری تاثیرگذار باشد.

قیمت نظافت شرکت و محل کار

همانطور که می دانید هزینه برای نظافت منزل و محل کار متفاوت است. قیمت برای 4 ساعت نظافت منزل، حداقل 40000 تومان بوده و باتوجه به متغییر بودن شرایط نظافت و کارکنان، این قیمت افزایش می یابد.

همچنین باید گفت قیمت نظافت شرکت و ادارات از 15000 تومان تا 20000 برای هر ساعت محاسبه می شود.

وظایف نظافتچی شرکت چیست؟

نظافتچی شرکت طبق وظایف و خصوصیات زیر، می بایست از جانب شرکت های خدماتی انتخاب شود و به ارگان ها، ادارات و سایر محل های کار اعزام گردد. از جمله این وظایف و خصوصیات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. در کمال آراستگی و رعایت بهداشت حضور یابد.
 2. الگوی رفتاری مناسب داشته باشد.
 3. زرنگ و کاردان باشد.
 4. بداند برای صرفه جویی در وقت باید از کجا شروع به کار کند.
 5. بدون اجازه کارمندان و سایرین افراد، وسایل را جا به جا نکند.
 6. آگاهی کافی از تمام مواد شوینده و نوع استفاده آن ها برای مکان های مختلف داشته باشد.
 7. همه نقاط از جمله: کف، دیوار ها، سرویس بهداشتی، میز ها، صندلی ها، پارتیشن ها، پنجره ها و سایر نقاط آشکار و پنهان محیط کار را تمیز نماید.
 8. نظافت راهرو ها، راه پله ها، آسانسور و … از دیگر وظایف نظافتچی محل کار می باشد.
 9. و …

و در آخر

نظافت محل کار یا ادارات از جمله موارد ضروری است که هر کارفرمایی باید به آن توجه نماید. پس با رعایت آن هم سلامت کارکنان را تضمین کنید و هم در افزایش بازده کاری شرکتتان، موثر باشید.

طبقه بندی شده در