همانطور که می‌دانید هرس درختان یکی از اساسی‌ترین شرایط در نگهداری از درختان به شمار می‌رود. در استاده تمامی خدمات مربوط به هرس درخت به شما ارائه می‌شود. اگر می‌خواهید با هرس درخت گردو و هرس درخت گردو 7 ساله و همچنین هرس نهال بادام و مواردی از این دست آشنا شوید، مطالب این صفحه را از دست ندهید. به طور کلی در این صفحه هرس درخت سیب و گردو و بادام و بهترین زمان هرس درخت گردو بررسی شده‌اند.

خدمات انجام هرس درختان

هرس درختان شامل خدماتی می‌شوند که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند.

 • شکل دادن درخت
 • حذف شاخه‌های ناخواسته
 • هرس شاخه‌های آلوده
 • شکل سازی زینتی
 • پخش کردن شاخه‌ها در همه جهات به صورتی که تمامی آن‌ها به صورت یکدست از نور خورشید و هوا استفاده کنند.
 • تنک کردن گل‌ها و میوه‌ها
 • برقرار کردن تعادل در بار درخت به صورتی که درخت دچار سال آوری نشود.
 • برقرار کردن تعادل میان اندام زمینی و هوایی
 • حذف نرک‌ها و پاجوش‌ها ریشه جوش‌ها و تنه جوش‌ها

هرس درخت سیب

هرس درخت سیب
 • برای این کار باید نهال‌ها را در اولین سال پس از کاشت با یک قیجی باغبانی سربرداری کنید.

البته پیش از انجام این کار باید به این نکته توجه کنید که در پایین محل برش حداقل 4 جوانه وجود داشته باشد در غیر این صورت بالای جوانه چهارم را برش بزنید.

 • در دومین سال هرس درخت در فصل خواب درخت یعنی فصل زمستان انجام می‌شود. در این قسمت نیز باید دقت کنید که نواحی صورتی رنگ که به معنای رشد در سال پیشین هستند را نباید هرس کنید. پس در این سال باید شاخه‌های سیاه رنگ را تا یک سوم ببرید . این برش باید دقیقا در بالای جوانه به سمت بیرون باشد.
 • در سومین سال باید در زمان استراحت گیاه هرس درخت را انجام دهید. در این سال نیز مانند سال دوم عمل کنید.
 • در چهارمین سال نیز این کار را مانند سال پیشین انجام دهید.
 • پنجمین سال زمانی است که درخت به بار می‌شیند و شکل اصلی آن به وجود خواهد آمد. پس از شکل گیری کلی درخت و به بار نشستن آن هرس درخت را به حداقل میزان آن برسانید. در این زمان فقط باید شاخه‌های ضعیف، خشک، مزاحم، پیر، آفت زده و آلوده و همچنین پاجوش‌ها را هرس کنید.

هرس درخت گردو

هرس درخت گردو

هرس این درخت پس از سال اول به‌طور سبک انجام می‌شود. یعنی هنگامی که تنه اصلی درخت حداقل 6 تا 7 شاخه جانبی داشت می‌توان از وسط آن به هرس درختان پرداخت. شاخه‌ها خمیده، ضعیف و دارای شکستگی را ببرید. همچنین اگر شاخه‌ای جمانع رشد شاخه دیگری نیز شده است، آن را نیز ببرید.

همچنین یادآور می‌شویم که هرس یکساله این درخت باید از وسط آن شروع شود. یعنی جایی که شاخه‌های فرعی درخت تشکیل شده است.

برای هرس این درخت که سه سال از زمان کاشت نهال آن می‌گذرد باید شاخه‌هایی که به طرف پایین تمایل دارند را ببرید. شاخه‌هایی که چند شاخه شده‌اند، شاخه ضعیف را ببرید.برای شاخه‌های لیدر نیز همین امر را تکرار می‌کنیم تا شاخه‌‌های قوی باقی بمانند. به طور کلی 60درصد شاخه‌ها را قطع کنید. توجه به این نکته نیز حائز اهمیتی است که اگر هرس درختان به مدت چندین سال انجام نشود، کار بسیار دشوار شده و زمان زیادی را نیز می‌طلبد.

بهترین زمان هرس درخت گردو

بهترین زمان هرس این درخت در پایان فصل خواب یعنی زمستان است. دلیل این موضوع مشاهده تمامی شاخه‌ها بدون برگ و همچنین کم شدن شیره ریزی درخت است.

نکته مهم برای هرس درخت این است که انبر یا اره‌ای که قرار است با آن هرس درختان را انجام دهید را حتما پیش از استفاده تمیز کنید. با این کار آلودگی‌هایی که روی تیغه این لوازم باقی مانده‌اند تمیز خواهند شد و به گیاه بیماری منتقل نخواهد شد.

هرس درخت بادام

برای هرس این درخت باید پس از کاشت نهال بادام آن را کمی سربرداری کید. با این کار باعث می‌شوید تا جوانه‌ها رشد مطلوب‌تری داشته باشند. اگر نهال مدنظرتان تعداد زیادی شاخه فرعی دارد باید آن را اصلاح کنید. در حین این کار حتما توجه داشته باشید که به شاخه‌های اصلی هیچ گونه آسیبی وارد نکنید.

به طور کلی این کار بدین معناست که شما باید 4یا5 شاخه مناسب را انتخاب کنید و باقی شاخه‌های اضافی را ببرید.

در سال دوم باید این کار را در پایان زمستان یا هنگام شروع بهار انجام دهید. برای هرست درخت در این زمان طبق روشی که در ادامه آموزش داده می‌شود عمل کنید. برای این کار 3یا4 شاخه قوی و مناسب را انتخاب کنید و باقی شاخه‌ها را ببرید.

برای هرس درختان در این سال‌ها باید شاخه‌های اصلی را حفظ کنید. پس باید شاخه‌های جدیدی که به طرف شاخه‌های اصلی رشد کرده‌اند را ببرید که این شاخه‌ها باید به تعداد و فاصله‌ای مناسب انتخاب شوند.

در سال سوم و چهارم باید این کار را به صورتی انجام دهید که تاج درخت شکل مرتبی به خود بگیرد.

طبقه بندی شده در