اگر از حضور حشرات موذی در منزل، آپارتمان و یا محل کار خود رنج می‌برید و روش‌های سنتی برای ریشه کن کردن آن‌ها را نیز امتحان کرده‌اید ولی هم‌چنان مشکل شما حل نشده است، پیشنهاد می‌شود به صورت ریشه‌ای تر به حل این مسئله بپردازید و آن مکان را کاملا سمپاشی کنید.

در این صفحه بهترین روش‌های مختلف سمپاشی برای محل کار و منزل شما را بیان می‌کنیم تا بیشتر با آن‌ها آشنا شوید.

قیمت سمپاشی منازل، شرکت و آپارتمان چقدر است؟

سمپاشی منازل و آپارتمان

اگر می‌خواهید خودتان اقدام به سمپاشی کنید ابتدا باید برای از بین بردن حشران موذی سم مربوط به آن‌ها را خریداری کنید. در مواردی حشرات و جانوارن مزاحم متفاوتی را می‌بینید که برای از بین بردن تمامی آن‌ها سم ترکیبی کارساز است.

برای خرید و تهیه این سموم هرگز بدون مشورت با متخصص دست به کار نشوید زیرا استفاده از این سموم مستقیما روی بدن و سلامتی شما اثرگذار است و ممکن است آن‌ را تهدید کند. با توجه به اینکه سموم باید در محیط‌های بسته مانند منزل و شرکت‌ها استفاده شوند که جریان هوا هم در آن‌ها کم است، این سموم باید به میزان درست استفاده شوند تا باعث ایجاد مسمومیت نشوند. بنابراین ابتدا از شرکت‌های معتبر، پیرامون نوع حشرات و سم مشورت بگیرید و کاربرد و اثرات هر کدام را پیش از خرید جویا شوید.

برای پیشگیری از عدم ورود مجدد جانوران آزار دهنده قبل از سم‌پاشی راه‌های ورود آن‌ها را مسدود کنید. برای مثال درزهای در و پنجره، قسمت‌هایی از دیوار که گچ آن‌ ریخته و امکان ورود حشرات از آن وجود دارد، چاه فاضلاب و…

بهترین روش سمپاشی منزل با توجه به شرایط تغییر می‌کند. برای مثال اگر درمنزل خود موش دیده‌اید شرایط با زمانی که سوسک‌ها در منزل تخم‌ریزی کرده‌اند کاملا تفاوت دارد. اما به طور کلی فصول گرم سال زمان مناسب‌تری برای سم‌پاشی است (برای مثال سمپاشی سوسک بزرگ آمریکایی بهتر است اوایل اردیبهشت صورت گیرد و یک ماه بعد مجددا تکرار شود). هم‌چنین سموم به سه حالت مایع، جامد و گاز موجود هستند که برای از بین بردن حشراتی مانند سوسک‌ها سموم گازی بیشتر کاربرد دارند. مثلا برای از بین بردن سوسک‌های ریز و کابینتی که بسیار مقاوم هستند استفاده از سموم ترکیبی پیرتیروئیدی و فسفره پیشنهاد می‌شود.

نکته دیگر در رابطه با بهترین روش سمپاشی، ‌انجام آن به صورت همگانی است. اگر سمپاشی فقط در واحد و آپارتمان شخص شما صورت گیرد احتمال اثر نداشتن آن زیاد است. زیرا هنوز هم امکان دارد تا حشرات از راه‌پله‌ها، چاله‌ی آسانسور و یا چاه فاضلاب و کانال کولر وارد منزلتان شوند. بنابراین در صورتی که می‌خواهید این جانوان را ریشه‌کن کنید باید سمپاشی را در تمام ساختمان و از بالا به پایین آن انجام دهید.

اگر قرار است به مسافرت طولانی بروید و منزل شما برای مدت طولانی خالی می‌ماند، امکان نفوذ حشرات به دلیل مهیا بودن شرایط نور و جریان هوا وجود دارد. پس اگر پس از برگشت از سفر با حشرات موذی روبه‌رو شدید سم‌پاشی عاقلانه‌ترین راهکار است زیرا حشرات زمان کافی برای تکثیر داشته‌اند و احتمالا از شر آن‌ها در امان نخواهید ماند.

سم‌پاشی شرکت‌ها و مراکز عمومی‌تر

در رابطه با سمپاشی محل کار، رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز تجاری یا اماکن عمومی نیز باید به تمامی موارد ذکر شده در مورد سم‌پاشی منازل دقت کنید و این کار را به دست شرکت‌های سم‌پاشی متبحر بسپارید. زیرا افراد در این مکان‌ها دائما در رفت‌ و آمد هستند و باید روش‌هایی را انتخاب کرد که حداقل آسیب را برای سلامت افراد داشته باشد. در سمپاشی منزل می‌توان توقع داشت که ساکنان برای یک یا چند روز به آن‌جا نیایند ولی در مورد این مکان‌ها شاید این امکان وجود نداشته باشد.

بهترین روش سم‌پاشی در این حالت، چیزی است که شرکت‌های با سابقه و متبحر در این زمینه به شما می‌گویند. این شرکت‌ها باید تجربه خوبی در زمینه حشره‌شناسی و سم‌شناسی داشته باشند و افرادی از مهندسین محیط زیست و کشاورزی روی فعالیت آن‌ها نظارت کنند تا نه سموم بر روی سلامت انسان تاثیر بگذارد و نه محیط زیست.

شرکت‌های سم‌پاشی که بهترین روش را برای شما درنظر می‌گیرند مجوزهای لازم از بهداشت و کشاورزی را دارند و با توجه به شرایط از سموم مناسب، ارگانیک و گیاهی برای انواع حشرات موذی اعم از سوسک، موش،‌ پشه، کنه،‌ رتیل، کک، ساس و… استفاده می‌کنند. در برخی موارد لازم است تا سم‌پاشی این موجودات را چندین بار در دوره‌های خاص مانند زاد و ولد و تخم‌ریزی آن‌ها تکرار کرد تا نتیجه بخش باشد.

بعد از سمپاشی چه کنیم؟

پس از سمپاشی آپارتمان یا شرکت باید اقدامات زیر را در نظر داشته باشید تا هم به سلامتتان آسیبی وارد نشود و از طرفی دیگر روند از بین رفتن حشرات و جانوان موذی را تسریع کنید.

  • سموم تا زمانی که مرطوب هستند و خشک نشدند ممکن است باعث مسمومیت شوند. پس سعی کنید هنگام سم‌پاشی در محیط نباشید. کودکان 7 سال به پایین، افرادی که بیماری‌های خاص دارند و خانم‌های باردار اصلا تا دو روز اجازه ورود به مکان سم‌پاشی شده را ندارند.
  • پس از سم‌پاشی در صورتی که جسد جانوران را دیدید آ‌ن‌ها را بلافاصله جمع کنید تا باعث جمع شدن حشرات دیگر نشوند.
  • فرصت دهید تا سم کار خودش را کاملا انجام دهد و بلافاصله سطوح سم پاشی شده را تمیز نکنید. اما وسایلی که سم روی آن‌ها خورده است را در آفتاب بگذارید تا خاصیت سم را خنثی کند.
  • تا چندین روز و قبل از از بین رفتن بو و اثرات سم، اجازه ورود حیوانات خانگی‌ را به منزل ندهید.
  • راه را برای ورود مجدد این حیوانات باز نگذارید و نظافت منزل را رعایت کنید.

کلام آخر

همانطور که اشاره شد بهترین روش برای از بین بردن حشرات موذی سمپاشی است. اما انتخاب نوع سم و کارایی داشتن آن برای موجودات آزار دهنده در منزل یا محل کار شما کار چندان ساده‌ای نیست. شرکت‌های سم‌پاشی زیادی می‌توانند در این راستا به شما کمک کنند تا از شر این موجودات خلاص شوید و بدون آسیب رساندن به محیط زیست و طبیعت و خودتان بهترین روش را انتخاب و آن را به کار گیرید. نکته مهم دیگر این است که هر چه زودتر اقدام به سمپاشی کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت زیرا این موجودات کمتر تخم‌ریزی کرده‌اند و تعداد آن‌ها به طبع کمتر است.

طبقه بندی شده در

با برچسب در