مبل یکی از وسایل منزل است که به دلیل استفاده روزانه و زیاد از آن، به مرور زمان فرسوده و کهنه می‌شود و به تعمیر یا تعویض نیاز پیدا می‌کند.

از این رو باتوجه به شرایط اقتصادی، این مسئله بسیار مهم است که درصورت خراب شدن مبل، تشخیص دهیم تعمیر مبل به صرفه است یا خیر. چرا که ممکن است در صورت تعمیر مبل، عمر کافی نداشته باشد و بعد از مدت کوتاهی دوباره مجبور به تعمیر یا تعویض آن شویم.  در این صورت صاحب مبلمان باید تصمیم بگیرد که آن را تعمیر کند، یا نه.

متخصصین تعمیرات مبل در استاده

در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که آیا تعمیر مبل به صرفه است؟ قبل از پاسخ دادن به این پرسش بهتر است با کلاف مبل که یکی از اجزای بسیار مهم مبل است آشنا شویم. تا باتوجه به آسیب‌دیدگی آن تصمیم بگیریم که تعمیر مبل به صرفه است یا نه. درواقع با شناخت اجزای مبل و نوع خرابی آن‌ها باتوجه به سن مبل، راحت‌تر و سریع‌تر می‌توان تصمیم گرفت.

کلاف مبل چیست؟

اجزای تشکیل دهنده‌ی مبل عبارتند از:

  • کلاف مبل
  • ابر یا فوم
  • فنر یا تسمه
  • میخ و چسب
  • پارچه و آستر

هر یک از این اجزا ممکن است آسیب ببیند و یا به مرور زمان فرسوده شود. می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین اجزای مبل، کلاف آن است.

کلاف مبل استیل و کلاسیک را به وضوح می‌توان مشاهده کرد. از این رو بررسی آسیب‌دیدگی آن‌ها بسیار راحت است. اما کلاف مبل راحتی معمولا قابل دیدن نیست. در مبل راحتی قسمتی که راحت مشاهده می‌شود، رویه‌ی مبل است که می‌تواند از جنس پارچه یا چرم باشد. از این رو بررسی آن باید توسط فرد ماهر انجام شود.

کلاف مبل درواقع همان اسکلت چوبی مبل است و بخش مهمی از مبل را تشکیل می‌دهد.

آیا تعمیر مبل به صرفه است؟

برای پاسخ قطعی به این سوال، باید موارد مختلف بررسی شود تا متوجه شد که تعمیر مبل به صرفه است یا بهتر است که به جای آن مبل تعویض شود. مهم‌ترین بخش بررسی، بررسی کلاف مبل است که در بالا توضیح داده شد.

تعمیر مبل استیل و کلاسیک

در مبل استیل و کلاسیک ممکن است به مرور زمان رنگ اسکلت مبل در نقاطی از بین برود و یا آسیب‌های جرئی ببیند. در این صورت تعمیر آن توسط خود فرد یا تعمیرکار آسان است. اما اگر اسکلت چوبی آسیب جدی دیده باشد و مبل قدیمی باشد، بهتر است تعویض شود. زیرا هزینه‌ی اصلی این نوع مبل‌ها، مربوط به کلاف آن است.

مبل راحتی

در مبل‌های راحتی، بررسی اسکلت مبل کار هرکسی نیست و باید توسط تعمیرکار چک شود. اگر هنگام نشستن روی مبل صدایی شنیده می‌شود احتمال شکستگی کلاف وجود دارد.

قیمت مبل راحتی ارزان چقدر است؟

معمولا بیشترین تقاضای تعمیر مبل، مربوط به مبل‌های راحتی است. زیرا روزانه استفاده از مبل‌های راحتی بسیار بیشتر از مبل‌های استیل است و حتی نحوه‌ی استفاده از آن‌ها نیز متفاوت است. بنابراین بررسی به صرفه بودن تعمیر این نوع مبل‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. مبل‌های راحتی از دو بخش کلاف و رویه تشکیل شده‌اند.  اگر سن مبل کم باشد و رویه‌ی پارچه‌ای یا چرمی آن آسیب دیده باشد، بهتر است تعمیر شود. در این صورت تعمیر به صرفه‌تر است.

به طور کلی در مبل‌هایی که کلاف محکمی دارند، تعمیر معمولا به صرفه است. زیرا حتی پس از تعمیر، عمر طولانی خواهند داشت.

اگر کلاف مبل راحتی جنس و استحکام خوبی نداشته باشد، تعمیر آن اصلا به صرفه نیست. چرا که حتی پس از تعمیر دوباره خراب می‌شود و بدین صورت هزینه‌ها از تعویض مبل بیشتر خواهد شد. اگر کلاف مبل از جنس و استحکام خوبی برخوردار نباشند، باعث آسیب دیدن فوم و پارچه می‌شوند، سپس شما اقدام به تعمیر آن می‌کنید و برای مدتی کوتاه مبل سالم است، اما دوباره در اثر جنس نامرغوب کلاف یا همان اسکلت مبل، فوم و پارچه تغییر شکل می‌دهند و شما مجبور به هزینه‌های مضاعف خواهید بود. پس می‌توان گفت جواب به این سوال که “آیا تعمیر مبل به صرفه است” بیشتر در گرو جنس و استحکام اسکلت مبل است. بهترین زمان برای تعویض مبل چه زمانیست؟

البته لازم به ذکر است که شما خودتان نمی‌توانید این موضوع را بررسی کنید و باید از یک تعمیرکار برای تشخیص جنس و استحکام کلاف کمک بگیرید. اگر تشخیص تعمیرکار ماهر در این بود که بهتر است مبل تعویض شود، این کار را انجام دهید تا هزینه‌ی شما هدر نرود.

آسیب کلاف در مبل راحتی

اگر کلاف آسیب زیادی دیده باشد باید تمام رویه و فوم و … برداشته شود تا مبل تعمیر شود و این کار هزینه‌ی زیادی دارد و معمولا به صرفه نیست. به این دلیل که حین این تعمیرات، رویه و فوم ممکن است آسیب ببیند و شکل اولیه خود را نداشته باشد. البته باز هم تاکید می‌کنیم که این تصمیم نیاز به مشورت با فرد تعمیرکار دارد.

خراب شدن رویه مبل

رویه‌های چرمی به طور کلی نیاز به مراقبت بیشتری دارند و زودتر آسیب می‌بینند و خراب می‌شوند. دوخت کاور مبل و استفاده از آن می‌تواند عمر مبل را بالا ببرد. البته این موضوع به جنس چرم نیز بستگی دارد، اگر جنس چرم نامرغوب باشد، زود پوسته پوسته می‌شود. به همین دلیل تعمیر آن نیز از اهمیت بالاتری برخوردار است. چرا که اگر به دست فردی غیرماهر تعمیر شود یا فرد از چرمی با جنس خوب استفاده نکند، در آینده هزینه‌ی تمام شده‌ی آن بیشتر خواهد بود. مشاهده خدمات تعمیر مبل چرم در سایت استاده

ممکن است پارچه یا چرم مبل کاملا سالم باشد اما فوم آن دچار مشکل شده باشد که در این صورت رویه باید توسط تعمیرکار ماهر برداشته شود و فوم به صورتی تعویض شود که پارچه یا چرم آسیب نبیند. چجوری بفهمیم چرم مبل، چرمی با کیفیته؟

یکی از مواردی که بسیار زیاد مشاهده می‌شود، این است که افراد پس از گذشت چند ماه از خرید مبل، تصمیم به تغییر دکوراسیون دارند یا از مبل خود خسته می‌شوند. در این صورت تعویض مبل کمی غیرمنطقی به نظر می‌آید و بهتر است رویه مبل طبق سلیقه ایشان و دکوراسیون، نعویض شود و در این صورت این کار به صرفه است. دقت داشته باشید که برای انجام این نوع تعمیر از فردی ماهر استفاده شود. چرا که مبل نو است و باید حداقل آسیب را ببیند تا عمر بیشتری داشته باشد و مجبور به هزینه‌های مضاعف نباشد.

هزینه‌ی تعمیر مبل چقدر است؟

هزینه‌ی تعمیر مبل به عوامل مختلفی بستگی دارد:

  • تقویت کلاف یا همان اسکلت مبل: همانطور که بارها به آن اشاره شد، اگر کلاف استحکام کافی نداشته باشد، تعمیر آن بی‌فایده است. بنابراین درصورت تصمیم به تقویت کلاف، هزینه باتوجه به نوع کلاف و استحکام آن متغیر است.
  • فوم یا اسفنج: هزینه‌ی فوم از اسفنج بیشتر است.
  • جنس پارچه یا چرم و متراژ مورد نیاز
  • مواد اولیه مرغوب برای تعمیر
  • تعمیرکار ماهر:  قاعدتا هرچقدر تعمیرکار تجربه‌ی بیشتری داشته باشد و در کار خود  ماهرتر باشد، هزینه بیشتر خواهد شد. اما در عوض از نتیجه‌ی کار اطمینان بیشتری خواهید داشت.

طبقه بندی شده در

با برچسب در