هیچ کس بدون تحقیق و بررسی، وسیله‌ای نمیخرد، با این حال بسیاری از مردم بدون اینکه بدانند چه چیزی مبل را خوش ساخت میکند مبلغ زیادی را صرفا با توجه به ظاهر مبل پرداخت میکنند. کیفیت کلاف، سیستم تعلیق و روکش مبلمان، مبلی را که 10 تا 20 سال دوام خواهد داشت از مبلی که پس از مدتی شروع به تکان خوردن می کند متمایز میکند. در این مطلب به بررسی تعمیرات کلاف مبل و بررسی انواع آن می‌پردازیم.

متخصصین تعمیرات مبل در استاده

تعمیرات کلاف مبل و احیای مبل آسیب دیده

کلاف مبل ممکن است خم شود، یا ممکن است چوب‌های استفاده شده در ساختار کلاف در اثر استفاده زیاد یا کهولت خرد شده باشند. یک صندلی یا مبل راحتی شکسته چیزی است که شما نمی توانید برای مدت طولانی با آن زندگی کنید و هیچ اقدامی انجام ندهید، زیرا اگر برطرف نشود آسیب گسترش می یابد و این مشکل در زیر ساخت مبل، در ظاهر آن نیز نمود پیدا میکند و فرم قرارگیری کوسن‌های روی مبل را تحت تأثیر قرار میدهد.یک مبل شکسته را میتوان دور انداخت و کاناپه‌ای جدید تهیه کرد اما با استفاده از چند تکنیک امتحان شده و درست همراه با ابزار مناسب اصلاح کرد و با تعمیر کلاف مبل در هزینه ها صرفه جویی کرد. آیا تعمیر مبل به صرفه است؟ یا خیر؟ مطالعه این صفحه را از دست ندهید.

برای تعمیر مبل ابتدا باید اتصالات قاب را چک کنید و مطلع شوید که قطعات کلاف چگونه در کنار هم قرار گرفته‌اند. باید مبل سنگین را برگردانده و زیر مبل را مورد بررسی قرار داد در صورتی که زیر مبل پوششی از پارچه دارد کافیست با لمس قاب از روی پارچه قطعات شکسته و لق تشخیص داده شود، اگر قطعات فلزی خم شده یا در اسکلت چوبی شکستگی‌ای یافتید، یک پارچه‌گی کلاف به خطر افتاده است.

پس از تشخیص قسمتی که باید تعمیر شود، با احتیاط تودوزی اطراف ناحیه آسیب دیده را شکافته و آن را در معرض دید قرار میدهیم. میتوان یک راه حل سریع مانند پیچیدن قسمت آسیب دیده کلاف برای حمایت بهتر از آن یا صاف کردن هر قسمت فلزی که خم شده است، را انجام داد. با این حال، برای اینکه کاناپه عمر طولانیتری داشته باشد، باید قطعات تعویض و احتمالاً قطعه‌ای را برای حفظ ساختار کلاف به آن اضافه کرد.

در هر صورت ، قاب آسیب دیده ممکن است با اتصال صفحات ترمیم کننده چوبی یا فلزی بر روی قسمتهای شکسته قاب، تقویت شود، با این کار یک نقطه فرود محکمتر برای نشستن ایجاد میشود که اگر بیش از حد محکم و ناراحت‌کننده باشد میتوان در بالای صفحه ترمیم کنندۀ اضافه شده، ورقهای فوم سرد مبل که متناسب با منطقه نشیمن بریده میشوند قرار داد تا یک نقطه فرود نرمتر ایجاد کند. پس از نصب صفحات ترمیم‌کننده بر روی مبل، روکش مبلمان دوباره در جای خود تنظیم میشود تا تعمیرات پنهان شود.

انواع کلاف های مبل

زیر ساخت در تولید مبل، کلاف مبل است. نوع چوب مورد استفاده برای قاب و نحوه اتصال هر قطعه نه تنها دوام مبل را تعیین میکند بلکه تعیین کننده هزینهای است که برای آن باید پرداخت.
چوبهای سخت که رشد کمی دارند و متراکماند مانند توسکا، صنوبر، افرا، ساج و گردو گرانتراند، اما برای مبلمان با دوام، مناسبتر هستند و به طور معمول چوبهای نرم که رشد سریع‌تری دارند و اقتصادی‌تر هستند مانند صنوبر، کاج و داگلاس در نگه داشتن منگنه، میخ، چسب و ظریف کاری بهتر هستند و با دوامتر هستند.

مبلهایی با ساختاری از جنس MDF ظاهری فریبنده دارند اما دوام کمی دارند زیرا الیاف چوب چسب خورده است و MDF مانند چوب متراکم، پیچ یا منگنه را در خود نگه نمی دارد. با خرید مبلمان با کلاف MDF شما چیزی را که برای ماندگاری طراحی شده باشد نمیخرید در واقع مبلمانی با دوام حداکثر 1 یا 2 سال خریداری میکنید، میتوان قاب‌های ساخته شده با تخته سه لایه را به عنوان گزینه قویتر و زیباتر نسبت به MDF جایگزین کرد.

استحکام کلاف‌ مبل

قویترین و گرانترین قاب‌ها با استفاده از تکنیک متداول و مرسوم جفت کردن زبانه و جای زبانه ساخته می شوند و اتصال قطعات کلاف با منگنه، میخ و… به سبب تولید مبل با قیمت مناسبتر اقتصادی‌تر است و تقاضای بیشتری دارد. استفاده از منگنه‌های 1 اینچی در استحکام و تقویت سازه بسیار مؤثر است. باید توجه داشت که تعداد زیاد منگنه میتواند نشانه‌ای از ساخت بی‌کیفیت باشد و همچنین با آسیب رساندن به چوب، مقاومت قاب را ضعیف میکند.

حتی فروشندگان ماهر نیز ممکن است از نوع منگنه‌های استفاده شده در یک مبل خاص آگاهی نداشته باشند و تولیدکنندگان این مشخصات را فاش نکنند، بنابراین در تهیه مبل با زیرساخت مناسب و کلاف با کیفیت میتوان ظاهر مبل را دقیق‌تر برسی کرد. اگر هموار بودن سطح مبل، قسمت هایی از اسکلت چوبی مانند تاج، پایه ها و دسته‌های مبل که بخش قابل مشاهدۀ کلاف است و همخوانی این قسمت ها با هم مورد توجه قرار گیرد خوش ساخت بودن کلاف به صورت حدودی قابل حدس است، همچنین میتوان با توجه به صدایی که مبل در استفاده ایجاد میکند، استحکام و کیفیت اتصال قطعات را تا حدی سنجید.

سخن نهایی

انتخاب مبلمانی که در تولید آن زیبایی در طراحی با استحکام و ماندگاری همراه شده است فقط در شرایطی ممکن است که بررسی کلاف و اسکلت چوبی و توجه به طراحی و ظاهر مبل با هم همراه شوند و انتخابی سنجیده و مناسب صورت پذیرد. این سنجش ظاهری و ساختاری در مورد تعمیرات هم صادق است به این صورت که در تعمیرات کلاف مبل در صورتی که به سلامت اسکلت چوبی توجه شود ظاهر مبل نیز از فرم خارج نمیشود و زیبایی کاناپه هم مانند سلامت کلاف با دوام خواهد بود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,