جرم گیری آبگرمکن

انجام جرم گیری آبگرمکن و رفع رسوبات جمع شده در داخل لوله مبدل گرما باعث حفظ عملکرد درست آبگرمکن دیواری و تنظیم مقدار انتقال حرارت به آب می‌شود. به همین دلیل باید در دوره‌های زمانی مشخص به روش جرمگیری آبگرمکن دیواری در منزل بپردازید تا قبل از گرفتگی و کاهش قطر لوله و به فکر افتادن اساسی تعمیر آبگرمکن مشکلی در کارکرد دستگاه رخ ندهد.

جرم گیری آبگرمکن

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

 در این صفحه قصد داریم که به بررسی نحوه جرم گیری آبگرمکن دیواری پرداخته و نکات ایمنی لازمه برای انجام جرم گیری را بیان کنیم.

جرم گیری آبگرمکن دیواری

جرم گیری آبگرمکن دیواری

جرم گیری آبگرمکن دیواری باید سالیانه یکبار انجام شود تا دستگاه بتواند قادر به تولید گرما و انجام عملکرد درست خود شود. در واقع اگر رسوبات و گرفتگی‌های داخل لوله آبگرمکن بیش از حد شود، دستگاه گرمای لازمه را برای افزایش حرارت آب ایجاد خواهد کرد، اما چون بیشتر حرارت به رسوب‌های داخل لوله منتقل می‌شود، در این صورت هم شاهد سروصدا از دستگاه خواهید بود و هم مهم‌تر این که با اتلاف انرژی گرمایی، شاهد کمبود آب گرم خواهید بود.

البته با توجه به مناطق مختلف شهری و کیفیت آب ناحیه، انجام جرم گیری کاملا متفاوت می‌باشد. چرا که اگر نسبت مواد معدنی و املاح آب مصرفی بیش از حد باشد، مطمئناً علاوه بر خسارات احتمالی و معیوب شدن قطعات دستگاه، عمل جرم گیری آبگرمکن‌ های دیواری باید در زمان‌های کوتاه‌تری صورت بگیرد.

آموزش تصویری جرم گیری آبگرمکن دیواری

آموزش تصویری جرم گیری آبگرمکن دیواری

از طریق آشنایی و آگاهی از نحوه و آموزش تصویری جرم گیری آبگرمکن دیواری می‌توانید خودتان در منزل امر رسوب‌زدایی را انجام داده و مشکل رخ داده را برطرف نمایید. برای این کار تنها کافی است که با استفاده از مواد تمیزکننده‌های بی‌خطر چون جوهر نمک رقیق، سرکه سفید رسوبات جمع شده در لوله‌های آبگرمکن را پاک کنید.

در ادامه این عنوان با بیان نکات و جزئیات لازمه به آموزش تصویری جرمگیری آبگرمکن دیواری می‌پردازیم تا بتوانید بدون صرف هزینه‌های اضافی بابت سرویس‌های جرم‌گیری، خودتان مشکل دستگاه را برطرف نمایید. البته قابل ذکر است که در هنگام انجام کار، حتما نکات ایمنی و موارد احتیاطی را مدنظر قرار دهید. همچنین در هنگام استفاده از اسیدهای رسوب‌زدای آبگرمکن مراقب باشید که بخار سمی مواد شوینده، مشکلات تنفسی را موجب نشود.

آموزش تصویری جرم گیری آبگرمکن دیواری:

  1. در ابتدا شیر ورودی آب به آبگرمکن و شیر گاز را ببندید.
  2. بعد از سرد شدن بخش‌های آبگرمکن، قاب رویی آبگرمکن را باز کرده و مهره‌های لوله آب گرم و سرد را جدا کنید.
  3. قطعه رگلاتور (Purge Valves) آبگرمکن و دودکش را باز کنید.
  4. در آخر نیز پیچ‌های آبگرمکن را باز و دستگاه را به سمت بالا فشار داده تا از دیوار جدا شود.
  5. با استفاده از پمپ لجن‌کش هر یک از لوله‌های آبگرمکن را تمیز کنید.
  6. سپس از طریق شلنگ‌های بلند با طول ۱ متر در داخل لوله‌های آب سرد و گرم دستگاه، آب را به شدت با فشار بالا و به صورت عمودی نگه دارید تا تمام رسوبات خارج شوند.
  7. پس از پایان کار، بر طبق مراحل گفته شده اتصالات آبگرمکن را به دستگاه وصل کنید.

معمولا استفاده از سرکه سفید برای رسوب‌زدایی دستگاه، بهترین روش جرم گیری می‌باشد. چرا که خطرات احتمالی مواد اسیدی را ندارد و مخصوصاً این که در دسترس‌ترین ماده تمیزکننده‌ برای جرم گیری آبگرمکن دیواری در منزل می‌باشد.

جرم گیری آبگرمکن دیواری در خانه

جرم گیری آبگرمکن دیواری در خانه

اگر درصدد استفاده از مواد اسیدی برای انجام جرم گیری آبگرمکن دیواری در خانه هستید و میخواهید خودتان سرویس پکیج دیواری را انجام دهید، توجه داشته باشید که به دلیل خطرات احتمالی که در زمان استفاده و واکنش شیمیایی رخ خواهد داد، باید از لوازم ایمنی خاصی استفاده کنید.

در واقع در روش جرم گیری آبگرمکن دیواری در منزل با اسید کلریدریک مراقب باشید که این اسید در لحظه اول ورود به لوله آبگرمکن، واکنش شیمیایی پاششی شدیدی را ایجاد خواهد کرد. لذا برای جلوگیری از ریزش اسید و بروز خسارات محتمل ناشی از این امر، به محض ورود اسید به لوله ظرفی تهیه کنید، کف ظرف را بر روی لوله قرار دهید تا اسید داخل لوله قرار گیرد و رسوبات از بین برود.

از این رو نکته مهمی که باید برای جرم گیری آبگرمکن دیواری در خانه در نظر گرفت، رعایت نکات ایمنی در زمان انجام مراحل کار می‌باشد. در واقع چون انجام این کار نیاز به باز و جدا کردن دستگاه می‌باشد، نصب مجدد آبگرمکن دیواری نیز به مهارت و تخصص لازمه نیاز دارد. از این رو بهتر است که رسوب‌زدایی آبگرمکن را به سرویس کاران مجرب و متخصص استاده بسپارید و از انجام شخصی این عمل و جرم گیری آبگرمکن دیواری در خانه جلوگیری کنید.

کلام آخر

با توجه به تمام نکات بیان شده در مورد نحوه جرم گیری آبگرمکن‌های دیواری، بهتر است که در صورت عدم اطلاعات کافی و یا عدم تجربه و مهارت لازمه در این امر، برای جلوگیری از مشکلات و دردسرهای احتمالی این کار، جرم گیری آبگرمکن دیواری را با راهنمایی افراد مجرب و سرویس کاران متخصص این حوزه انجام دهید.

آخرین مطالب تعمیر آبگرمکن در استاده مگ