یکی از اشکالات عمده‌ و رایج آبگرمکن دیواری، ایجاد صداهای ناهنجار، عجیب و غیرمعمول می‌باشد. مانند: صدای تق، صدای انفجاری، صدای هیس و صدای ضربه و سوت. در این مطلب از خدمات آنلاین “استاده” به بررسی هریک از دلایل صدا دادن آبگرمکن دیواری و راهکارهای رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

علت صدای زیاد آبگرمکن دیواری

آبگرمکن وسیله‌ی گرمایشی ضروری و مهمی است که در اکثر منازل و ساختمان‌ها استفاده می‌شود. باتوجه به مصرف دائمی و روزمره‌ی آن، ممکن است مشکلات گوناگونی در کارکرد این دستگاه ایجاد شود که در این صورت با درنظر گرفتن حساسیت این وسیله، حتما باید به عیب‌یابی دقیق و رفع کامل مشکل جهت تعمیر آبگرمکن بپردازید.

اکثر اوقات دلیل صدای زیاد و غیرطبیعی آبگرمکن دیواری، انباشته شدن رسوبات آب در دیواره‌ها و ته محفظه‌ی تانکر می‌باشد. در این حالت، وقتی درجه حرارت آب بالا میرود؛ در زیر رسوب‌ها، حباب‌های فراوانی شکل می‌گیرد که با ترکیدن آنها صدای ناهنجار و غیرمعمولی به گوش می‌رسد. همچنین تجمع رسوب در قسمت مخزن آبگرمکن دیواری باعث کاهش چشمگیر عملکرد آن می‌گردد.

شما می‌توانید در این شرایط برای حل مشکل به رسوب‌زدایی دستگاه خود اقدام کنید و یا با استفاده از فیلتر رسوب‌گیر مناسب، تا حد زیادی از تشکیل رسوب جلوگیری نمایید. شستشوی منظم آبگرمکن نیز می‌تواند راهگشا باشد.

جهت اقدام برای جرم گیری آبگرمکن دیواری در استاده توسط تعمیرکار و یا با آموزش کامل، توسط خودتان می‌توانید روی آن کلیک کنید.

همچنین در موارد نادری امکان دارد خراب شدن قطعات دستگاه سبب به‌وجود آمدن صدای عجیب آبگرمکن دیواری شود. از جمله این خرابی‌ها مانند:

 • عدم تنظیم فشار گاز در مشعل دیواری دستگاه
 • عدم تنظیم فشار آب
 • نقص سنسورهای حرارتی
 • خرابی یا شل شدن شیر احتراق آهسته
 • کوتاه بودن شعله‌ی پیلوت آبگرمکن دیواری و یا نامناسب بودن جهت آن
 • همچنین ممکن است مرحله‌ی سوختن در آبگرمکن دیواری به درستی انجام نشود.

به‌طور کلی توصیه‌ی ما به شما عزیزان این است که برای عیب‌یابی درست و اصولی آبگرمکن دیواری حتما به تکنسین متخصص مراجعه کنید تا بتوانید از انواع راه‌حل‌های اختصاصی دستگاه خود جهت رفع مشکل به‌وجود آمده، بهره‌مند شوید. می‌توانید هزینه تعمیر آبگرمکن در استاده را اینجا ببینید.

با این حال ما همراه باشید تا در این صفحه به بررسی کامل دلایل ایجاد صدای آبگرمکن دیواری و ارائه‌ی راه حل‌های کلی و مناسب جهت برطرف نمودن این مشکلات بپردازیم.

سوت کشیدن آبگرمکن دیواری

درصورت شنیده شدن صدای سوت از آبگرمکن دیواری، ابتدا بررسی کنید منبع تولید این صدا از کدام قسمت دستگاه می‌باشد. تشخیص درست این مرحله بسیار مهم و تاثیرگذار است؛ به‌طوریکه روند تعمیرات و یا تعویض قطعات با توجه به این مرحله صورت می‌پذیرد.

دلیل صدا سوت، انفجار و تق تق آبگرمکن

به عنوان مثال:

 1. اگر صدای سوت از قسمت موتور پمپ شنیده شود، احتمالا بلبرینگ‌ها یا بوش موتور به میزان کافی روغن ندارند و خشک شده‌‌است.
 2. اگر صدای سوت از قسمت کوره‌ی آبگرمکن شنیده شود، احتمالا این قسمت دستگاه هوا گرفته‌است.
 3. دربعضی مواقع امکان دارد پروانه‌ی پمپ که با چرخیدن خود سبب گردش آب موجود در آبگرمکن می‌شود، رسوب گرفته باشد.

آموزش صفر تا صد جرم گیری آبگرمکن بوتان را می‌توانید بخوانید.

صدای انفجار هنگام روشن شدن آبگرمکن دیواری

دلایل احتمالی برای شنیده شدن این صدای ناگهانی عبارت هستند از: نصب غیراستاندارد و نادرست آبگرمکن دیواری، رسوب‌گیری قسمت‌های مختلف دستگاه به‌خصوص مبدل‌ها، تنظیم نبودن فشار گاز، هوا گرفتن لوله‌های متصل به آبگرمکن، نقص اورینگ‌های سوپاپ و…

درنتیجه برای عیب‌یابی دقیق و رفع اصولی آن بهتر است دستگاه شما توسط متخصص این حوزه مورد بررسی قرار بگیرد تا به کمک نظر و تجربه‌ی کارشناسان، علت اصلی این مشکل مشخص شود.

تق تق کردن آبگرمکن دیواری

برای شنیده شدن این صدای ناهنجار نیز چندین علت وجود دارد که پایین‌تر به بررسی مهم‌ترین و شایع‌ترین آنها می‌پردازیم.

 • هوا گرفتن مدار گرمایشی رادیاتور
 • رسوب‌گیری مدار رادیاتور، مبدل‌های اولیه و ثانویه
 • دمای بسیار پایین آب ورودی آبگرمکن دیواری
 • فشار زیاد آب
 • خرابی پمپ آبگرمکن
 • خرابی شیر اطمینان آبگرمکن
 • نقص در حسگر فشار آب
 • لوله‌کشی نادرست ساختمان

باتوجه به علل گوناگونی که محتمل هستند، مشاوره‌ با تکنسین ماهر و بررسی دقیق دستگاه جهت تشخیص درست علت این مشکل، کمک‌کننده‌ی شما در مسیر برطرف نمودن آن می‌باشند.

نکته: نوسانات فشار آب باعث نوسان شعله‌ی آبگرمکن می‌شود. درنتیجه شاهد تولید صداهای ناهنجار آبگرمکن دیواری خواهیم بود. جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است سیستم لوله‌کشی ساختمان اصولی و مناسب باشد.

صدای آبگرمکن مخزنی

هنگام شنیده شدن صداهای نامتعارف و غیرمعمول از آبگرمکن مخزنی یا ایستاده، توصیه می‌کنیم در گام اول به هواگیری دستگاه خود اقدام کنید چراکه هوا گرفتن لوله‌ها و قطعات مختلف دستگاه از رایج‌ترین دلایلی است که باعث ایجاد صداهای ناهنجار از آبگرمکن دیواری مخزنی می‌شود. جهت اقدام برای عیب یابی آبگرمکن لورچ می‌توانید کلیک کنید و اطلاعات کافی را بدست آورید.

شایان ذکر است در برخی موارد نقص در عملکرد ترموکوپل، ترمومتر، پیچ تنظیم شمعک و… نیز در بروز این مشکل تاثیرگذار هستند. علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری و مخزنی را بخوانید.

صدای آبگرمکن برقی

به‌دنبال نوسانات دمای آب، لوله‌ها منقبض و منبسط می‌شوند که این مورد علت اصلی شنیده شدن صداهای عجیب از آبگرمکن برقی می‌باشد. هوا گرفتن لوله‌های آب نیز یکی دیگر از دلایل رایج می‌باشد.

راهکارهای رفع صدای زیاد آبگرمکن دیواری

صدای انفجار هنگام روشن شدن آبگرمکن دیواری

تا به اینجا علل گوناگون ایجاد صدای ناهنجار آبگرمکن دیواری را معرفی و بررسی نمودیم. در ادامه‌ی مطلب قصد داریم چندین راه حل کلیدی جهت رفع مشکلات گفته شده، ارائه دهیم.

 • برطرف نمودن صدای سوت آبگرمکن دیواری:

درصورتی‌که صدای سوت از آبگرمکن دیواری می‌آید؛ باتوجه به محل شنیده شدن این صدا می‌توانید اقدامات لازم جهت برطرف نمودن آن را انجام دهید.

به عنوان مثال اگر این صدا از قسمت موتور پمپ دستگاه باشد، توصیه‌ی ما این است به روغن‌کاری بلبرینگ یا بوش موتور بپردازید.

همچنین اگر کوره‌ی آبگرمکن هوا گرفته باشد، به هواگیری آن اقدام نمایید و در صورت رسوب گرفتن پروانه‌ی پمپ آبگرمکن، رسوب‌زدایی این قطعه می‌تواند کمک‌کننده باشد.

 • برطرف نمودن مشکل رسوب گرفتن مخزن، مدار حرارتی و مبدل آن:

رسوب‌زدایی، استفاده از فیلتر رسوب‌گیر و شستشوی منظم جهت رفع و پیشگیری از این مشکل مفید می‌باشد.

 • برطرف نمودن مشکل هوا گرفتن آبگرمکن دیواری:

به‌طور کلی بهتر است در این شرایط به هواگیری دستگاه خود اقدام نمایید. توجه داشته باشید عملکرد ضعیف و نامناسب شیر اطمینان باعث اختلال در آبگرمکن دیواری و هواگیری آن و درنتیجه تولید صداهای آزاردهنده می‌گردد. درنتیجه از عملکرد صحیح این قطعه نیز مطمئن شوید.

 • برطرف نمودن صدای ضربه زدن آبگرمکن دیواری:

نقص و خرابی پمپ دستگاه باعث شنیده شدن چنین صدایی می‌شود. بیشتر اوقات با تعمیر این قطعه، صدای غیرطبیعی آبگرمکن دیواری برطرف می‌شود ولی در بعضی موارد نیز ناچار به تعویض پمپ دستگاه هستید.

نکته: درصورت سیستم لوله‌کشی غیراصولی، قطر نامناسب و شل بودن اتصالات لوله‌ها، آبگرمکن دیواری متحمل فشار زیادی می‌شود. درنتیجه بهتر است با انتخاب تکنسین ماهر و متخصص، سیستم لوله‌کشی آبگرمکن را به‌درستی انجام دهید و از مشکلات احتمالی پیشگیری نمایید.

طبقه بندی شده در