لوله کشی گاز ساختمان در حال ساخت و یا تغییر لوله کشی گاز یکی از موارد مهم و تاثیرگذار است که باید طبق اصول و استاندارد انجام شود. اگر ساختمانی در حال ساخت دارید و این ساختمان به لوله کشی گاز نیاز دارد این مطلب را از دست ندهید. در این صفحه از خدمات آنلاین “استاده” به معرفی افراد متخصص جهت خدمات لوله کشی گاز ساختمان و قیمت لوله کشی گاز ساختمان و دستمزد و استاندارد لوله کشی خواهیم پرداخت.

قیمت لوله کشی گاز ساختمان

خدمتقیمت به تومان
قیمت لوله کشی گاز هر واحد1.800.000تا3.000.000
دستمزد لوله کشی گاز ساختمان ویلاییاز 3.000.000به بالا
دستمزد مسدودکردن لوله کشی گاز1/2170.000تا200.000
تغییز مسیر لوله کشی گاز آشپزخانه تا1متر200.000تا245.000
اجرت انشعاب گیری و لوله کشی گاز تا ۳ متر295.000تا400.000
قیمت متری لوله کشی گاز برای 5متر تا ۱۰ مترمتری100.000تا118.000

موارد ذکر شده برای لوله کشی در دسترس و با کمترین پیچیدگی و سایز پایین لوله‌های گاز است و در شرایط دیگر مبالغ متفاوت خواهند بود.

قیمت لوله کشی گاز ساختمان چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت لوله کشی گاز ساختمان تحت تاثیر موارد متعددی ممکن است متفاوت باشد. در ادامه عوامل موثر بر قیمت لوله کشی گاز ساختمان بررسی خواهد شد.

نقشه لوله کشی گاز

نقشه لوله کشی گاز
نمونه نقشه لوله کشی گاز

نقشه و مسیر قرارگیری لوله‌ها از مهم‌ترین عوامل محسوب می‌شوند. زمانی که نقشه نیاز به بست زنی داشته باشد و مسیری طولانی را شامل بشود بدیهی است که باید مبلغ بیشتری را پرداخت کرد. این مسیرها شامل راه پله و حیاط ساختمان می‌شوند.

البته در برخی موارد نیز هنگام لوله کشی گاز نیاز به اقدامات دیگری نیز پیدا شده است. به طور مصال برای آشپزخانه در برخی موارد ممکن است این نیاز پیش بیاید که کابینت‌ها تغییر شکل پیدا کنند که در این صورت باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

مصالح مورد استفاده

به طور کلی اندازه از طول لوله کاسته بشود میزان اجرت بیشتر می‌شود. لازم به ذکر است که این مورد نیز تنها برای لوله کشی گاز به صورت متری است و کارفرما باید هزینه مصالح را نیز پرداخت کند. این لوله کشی گاز ساختمان به دلیل نیاز داشتن به تخصص بیشتر هزینه بیشتری نسبت به سایر دارد. البته شما می‌توانید در ابتدای کار و هنگام بستن قرارداد درخواست کنید که این کار با قیمت مصالح انجام شود.

اتصالات مورد استفاده

قیمت اتصالات مورد استفاده به جنس آن‌ها بستگی دارد و هرچه کیفیت پایین‌تری داشته باشند قیمتشان نیز کمتر است. قیمت اتصلات به نوع لوله کشی نیز وابسته است. لوله کشی گاز به دو صورت توکار و روکار انجام می‌شود و در روش اول هزینه‌ها بیشتر هستند.

مقدار خرده کاری

خرده کاری در این کار کاملا متنوع است و ممکن است ئر هر ساختمان و هر مکان متفاوت باشد به همین دلیل نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن تعریف نمود.

برخی خرده کاری‌های لوله کشی گاز ساختمان

 • انشعاب گیری
 • تغییر مسیر لوله کشی گاز آشپزخانه
 • انسداد لوله کشی
 • لوله کشی تا3متر

لوکیشن پروژه و هزینه باربری

حمل و نقل و باربری لوازم و مصالح نیز هزینه‌ای جداگانه دارد که به لوکیشن پروژه وابسته است. اما معمولا در پروژه‌های طولانی مدت از مبالغ ایاب و ذهاب نیروها صرف نظر می‌شود.

متراژ ساختمان

معمولا در ساختمان‌هایی با متراژ بالا این مبالغ برحسب هر متر لوله به کار برده تخمین زده می‌شوند. قیمت لوله‌ها نیز به قطر آن‌ها وابسته است.

حجم و سختی کار

حجم کار نیز از موارد تاثیرگذار به شمار می‌رود و اگر پروژه‌ای حجم کمتری داشته باشد به تبع هزینه کمتری نیز باید بابت آن پرداخت شود. با بیشتر شدن سایز لوله‌ها کار سخت‌تر و حرفه‌اس خواهد شد و مبالغ نیز افزایش خواهند یافت.

دستمزد لوله کشی گاز

این مورد در ساختمان‌های چندواحدی بر اساس یک واحد محاسبه شده و سپس در تعداد واحدها ضرب خواهد شد. البته لازم به ذکر است علاوه بر موارد ذکر شده هزینه انشعاب گاز نیز مبالغی است که در این پروژه باد پرداخت شود.

استاندارد و اصول لوله کشی گاز ساختمان

برخی از اصول و استانداردهای لوله کشی گاز در ادامه بررسی شده‌اند.

 1. لوله بعد از کنتور نباید بیرون ساختمان باشد.
 2. لوله بین علمک تا کنتور باید روکار انجام شود.
 3. قطر لوله‌ها باید بر اساس استانداردها انتخاب شود.
 4. این کار نباید به روش بارفیکسی انجام شود.
 5. بیشترین اندازه لوله اصلی از علمک تا کنتور 25 متر است.
 6. مقدار اتصالات سری نباید بیشتر از دوعدد باشد.
 7. برای انجام این در محیط دارای رطوبت باید از لایه‌های محافظ لوله استفاده شود.
 8. محور رایزر و علمک هم راستا باشد.
 9. دیوار باید پشت کنتور انجام شود.
 10. شیر اصلی باید روی رایزر پایین رونده انجام شود.
 11. برای هر واحد باید یک کنتور جدا تعبیه شود.
 12. محیط میان لوله و غلاف با مواد عایق پر شود.
 13. درون غلاف نباید جوش باشد.
 14. دو سر غلاف با لاستیک بسته شود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در