این روزها با افزایش بیش از پیش خودرو در خیابان‌ها، تصادف و حوادث ترافیکی اجتناب ناپذیر شده است. حتی اگر مهارت رانندگی شما هم بسیار خوب باشد ممکن است شخص دیگری با شما تصادف کرده و به خودروی شما آسیب وارد شود. این آسیب‌ها بسته به شدت حادثه متفاوت بوده، اما معمولا برای بدنه و ظاهر خودرو مشکلاتی رخ خواهد داد. در این راستا، خدمات صافکاری بدون رنگ از اهمیت زیادی برخوردار است.

یکی از اصلی‌ترین راهکارهای برطرف نمودن آسیب‌های ظاهری خودرو پس از تصادف، صافکاری است. این خدمت که از مهم‌ترین تعمیرات بدنه خودرو است به دو دسته‌ی رنگ‌دار و بی رنگ تقسیم می‌شود. همچنین، در یک دسته‌بندی دیگر می‌توان صافکاری را به صافکاری معمولی و صافکاری دوبل دسته‌بندی نمود. در این محتوا از “استاده” قصد داریم درباره صافکاری بدون رنگ، صافکاری بدون رنگ دوبل و هزینه‌های صافکاری بدون رنگ توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

صافکاری بدون رنگ ماشین

این نوع از خدمات زمانی انجام می‌شود که در هنگام تصادف، رنگ خودرو از بین نرفته باشد. ارزش این نوع از صافکاری هنگامی مشخص می‌شود که قصد فروش خودرو خود را داشته باشید. معمولا در مواردی که بدنه خودرو بعدا رنگ شده باشد، از ارزش مادی خودرو کاسته خواهد شد. یکی از بهترین راه‌ها برای ترمیم و از بین بردن خط و خش ماشین چیست؟

صافکاری بدون رنگ نیازمند دقت و ظرافت بسیاری است تا در حین صاف، خودرو دچار ریزش رنگ نشود.

مراحل صافکاری بدون رنگ ماشین

  1. معمولا به این صورت خواهد بود که ابتدا تمامی قطعات اضافی به دقت جدا نموده و محیط را برای انجام صافکاری آماده می‌کنند.
  2. سپس سطوح اطراف محل ضربه دیده را تمیز می‌کنند تا در هنگام صافکاری خطای دید ایجاد نشود.
  3. در مرحله بعدی به کمک ابزار مخصوص، صافکاری بدون رنگ آغاز می‌شود.
  4. بعد از انجام مراحل بالا، خودرو در معرض تابش نور قرار گرفته تا گرما سبب تغییرات در ساختار مولکولی شده و در صورتی که فرورفتگی‌های بسیار کوچکی باقی مانده باشند، برطرف شوند.
  5. در مرحله آخر نیز پس از اطمینان از برطرف شدن همه تورفتگی‌ها، پولیش‌ کاری برای دست یافتن به سطح یک‌دست و صیقلی انجام می‌گردد.
مراحل صافکاری بدون رنگ ماشین

صافکاری بدون رنگ دوبل

صافکاری بدون رنگ دوبل به نوعی از خدمات اطلاق می‌شود که بر روی قسمت‌هایی از ماشین که دولایه یا چندلایه هستند، انجام می‌شود. برخی از این قسمت‌ها عبارت هستند از درب خودرو، درب موتور، سقف خودرو و درب صندوق عقب.

صافکاری بدون رنگ دوبل سخت‌تر از نوع معمولی می‌باشد؛ زیرا نمی‌توان به لایه دوم به راحتی دسترسی داشت. در نوع دوبل نیز مانند نوع معمولی از ابزارهایی نظیر مشتی و قالب تنه، میله‌های مخصوص، وسیله چوبی، اهرم‌ها و دیگر وسایل مورد نیاز استفاده می‌گردد.

در صافکاری دوبل نیز مانند نوع معمولی در ابتدا باید تا جایی که امکان دارد قطعات اضافی حول محل تورفته را جدا نمود تا دسترسی به بدنه راحت‌تر باشد. پس از این کار، صافکاری با دقت انجام شده و در نهایت پس از از بین رفتن تمامی فرورفتگی‌های بدنه خودرو، پولیش‌کاری نهایی انجام می‌شود.

دستگاه‌های صافکاری بدون رنگ دوبل

امروزه دستگاه‌های پیشرفته زیادی برای انجام این نوع از خدمات بدون رنگ و دوبل وجود دارند که هر کدام از آنها در موقعیت مناسب خود به کار گرفته می‌شوند. برای مثال دستگاه هات‌باکس برای ترمیم قسمت‌هایی که به صورت نقطه‌ای دچار فرورفتگی شده‌اند، مانند محل اصابت تگرگ یا سنگ‌های کوچک به کار می‌رود.

دستگاه‌های دیگری نیز بر پایه مکش وجود دارند که قسمت آسیب‌ دیده بدنه را به جای خود باز می‌گردانند. این دستگاه‌ها با این که کار را راحت‌تر می‌کنند اما اگر به درستی و با مهارت از آنها استفاده نشود، ممکن است باعث آسیب بیشتر یا رنگ‌پریدگی خودرو شوند.

صافکاری بدون رنگ دوبل

هزینه صافکاری بدون رنگ ماشین

هزینه صافکاری بدون رنگ ماشین به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این قسمت به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود.

میزان آسیب

مهم‌ترین عامل در تعیین هزینه، میزان آسیب وارد شده به ماشین است. طبیعتا هر چه سطح بیشتری از بدنه دچار فرورفتگی شده باشد، زمان بیشتری برای انجام صافکاری بدون رنگ خواهد برد.

محل آسیب

از دیگر عوامل مؤثر بر هزینه، محل آسیب‌دیدگی خودرو است. در صورتی که دسترسی به محل تورفتگی بدنه سخت باشد، هزینه نیز افزایش خواهد یافت. همچنین در قسمت‌های دوبل بدنه خودرو، ترمیم دوبل باید انجام گیرد که هزینه‌ی بیشتری نسبت به صافکاری بدون رنگ معمولی خواهد داشت.

مدل ماشین

یکی دیگر از مواردی که بر تعیین هزینه اثرگذار خواهد بود، مدل ماشین است. انجام تعمیرات و همچنین صافکاری بدون رنگ برای خودروهای لوکس نسبت به سایر خودروها به مراتب حساس‌تر و گران‌تر خواهد بود.

مهارت صافکار

در آخر، تجربه و مهارت صافکار بر روی هزینه تأثیر می‌گذارد. هر چه صافکار ماهرتر و با تجربه‌تر باشد، نتیجه ترمیم تمیزتر و به گونه‌ای خواهد بود که پس از انجام صافکاری بدون رنگ، هیچ اثری از تصادف باقی نخواهد ماند. بنابراین دستمزد صافکارهای کاربلد و ماهر در مقایسه با سایر صافکارها بیشتر خواهد بود.

به دلیل دشواری انجام پروسه و دست‌یابی به ظاهری یک‌دست برای بدنه خودرو همانند وضعیت سابق آن بهتر است که انتخاب صافکاری را با دقت و بدون عجله انجام دهید.

طبقه بندی شده در