اگر هدف شما از خرید دستگاهی که برایتان قهوه آماده کند، صرفاً نوشیدن قهوه، حتی بدون مهارت خاص و گذاشتن زمان برای تهیه آن باشد؛ از این رو قهوه ساز گزینه بهتری برای شما نسبت به اسپرسوساز خواهد بود؛ چرا که کار با آن راحت‌تر است. اما اگر نوع قهوه و خاص بودن آن برای شما اهمیت زیادی دارد، پیشنهاد ما قطعا اسپرسو ساز خواهد بود.

در این صفحه از استاده قصد داریم به بررسی کامل تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز جهت انتخاب بهتر شما در خرید دستگاه بپردازیم.

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز

دستگاه‌های اسپرسوساز و قهوه ساز، از نظر عملکرد تفاوت اساسی دارند. به طور خلاصه، تفاوتشان در فشار آبی است که از ذرات قهوه عبور می‌کند و در نهایت قهوه را به ما تحویل می‌دهد.

در دستگاه قهوه ساز، این قطرات آب هستند که دمای بسیار بالایی دارند. اما با فشاری معمولی از بین ذرات قهوه عبور می‌کنند و در این فاصله، قهوه اصطلاحاً دم می‌کشد. اما در دستگاه اسپرسو ساز، فشار زیاد بخار آب، باعث می‌شود تا با عبور آب از قهوه، عصاره‌گیری انجام شود و در نهایت اسپرسو ما آماده شود.

درواقع در دستگاه قهوه ساز، نیروی گرانش است که باعث می‌شود قطرات آب پس از عبور از ذرات قهوه به پایین بیایند، اما این مورد در دستگاه اسپرسو ساز، در اثر فشار زیاد اتفاق می‌افتد.

حساسیت بیشتری در اندازه ذرات اسپرسو برای استفاده در دستگاه اسپرسوساز نسبت به ذرات قهوه در قهوه ساز وجود دارد. ذرات اسپرسو باید ریزتر باشند. درواقع مدت زمانی که برای پودر کردن دانه قهوه برای اسپرسو صرف می‌شود، بیشتر خواهد بود؛ چرا که باید ذرات به اندازه کافی ریز و یکدست شوند.

تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز

مدت زمان دم‌آوری قهوه در اسپرسوساز و قهوه ساز

مدت زمان دم آوری در دستگاه اسپرسو ساز، کمتر از قهوه ساز است. این موضوع به دلیل اندازه ذرات است که در اسپرسو، کوچک‌تر است. برای آماده کردن قهوه به وسیله دستگاه قهوه ساز، باید حدود 15 دقیقه و برای آماده کردن اسپرسو توسط دستگاه اسپرسو ساز، کافی است تنها حدود 30 ثانیه منتظر بمانید.

تفاوت سختی کار با قهوه ساز و اسپرسوساز

سه نوع اسپرسو ساز وجود دارد:

  • اسپرسو ساز نیمه خوردکار
  • اسپرسو ساز تمام خودکار
  • اسپرسو ساز سوپر خودکار

از بین این سه مورد، کار با اسپرسو ساز نیمه خودکار به مهارت و تجربه بیشتری نیاز دارد تا قهوه‌ی خوبی آماده شود؛ اما کار با دو دستگاه دیگر بسیار آسان است و اصلا پیچیدگی خاصی ندارد.

تفاوت سختی کار با قهوه ساز و اسپرسوساز

به صورت کلی، کار با دستگاه‌های اسپرسو ساز، کمی پیچیده‌تر از کار با قهوه ساز است. کار با قهوه ساز قطره‌ای بسیار راحت است و دشواری و نکته‌ی خاصی ندارد.

علاوه بر کار با دستگاه، تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز نیز پیچیده‌تر از قهوه ساز است؛ چرا که مخزن و فیلترهای بیشتری دارد و باید تک تک آن‌ها تمیز شوند.

تفاوت کافئین موجود در قهوه

با توجه به اینکه عملکرد دو دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز تفاوت دارد، این تفاوت روی میزان کافئین موجود در نوشیدنی تاثیرگذار خواهد بود. این نکته نیز قابل توجه است.

تفاوت کافئین موجود در قهوه

نوشیدنی نهایی

نوشیدنی نهایی که قهوه ساز در اختیار ما می‌گذارد، قهوه معمولی است که تناسب آب و قهوه‌ آن نیز به اندازه اسپرسو رعایت نشده است. اما اسپرسو، نوشیدنی‌ای است که در نهایت می‌توان آن رابه همان شکل نوشید و یا با شیر، فوم شیر، آب و سس شکلات، انواع نوشیدنی‌های دیگر را از آن تهیه کرد.

تفاوت قیمت قهوه ساز و اسپرسوساز

دستگاه اسپرسو ساز از نظر قیمت، قیمت بالاتری نسبت به قهوه ساز دارد. البته برند و مدل دستگاه نیز در این قیمت بسیار موثر است. اما اگر بخواهیم به صورت کلی بررسی کنیم، خرید قهوه ساز هزینه کمتری خواهد داشت. سعی کردیم در این محتوا به شما عزیزان درباره‌ تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز توضیحاتی بدهیم تا اگر قصد خرید و استفاده را دارید، تصمیم‌گیری راحت‌تری داشته باشید. شما باید باتوجه به انتظاری که از دستگاه و کاربردهای آن دارید و هم‌چنین بودجه‌ای که برای خرید در نظر گرفتید، بهترین دستگاه را انتخاب نمایید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در